şükela:  tümü | bugün
 • bir linux dağıtımı.

  eskiden mandrake olarak bilinen dağılım, yeni ortaklar ve fransa devlet bakanlıkları ile yaptığı bazı özel anlaşmalar sebebiyle yeni bir oluşuma giderek mandriva ismini almıştır. mandrake ya da diğer ismi ile mandrivanin yaygınlığının en büyük sebebi, linux kurulumunu son derece basitleştiren ve kurulum esnasında çok fazla dilde destek sunabilen bir dağıtım olmasıydı. kullanıcı dostu olan ara birim sayesinde mandriva, bugün masaüstü dağıtımları içersinde çok geniş bir yere sahip.
 • son olarak mandriva limited edition 2005 adıyla ve gpl lisansıyla 3 cd olarak gelen, geçtiğimiz ay 10.2 sürümünü piyasaya çıkaran linux dağıtımlarından birisi.
 • en dikkat çekici özelliği kde 3.3 masaüstü yazılımyla gelmesidir.
 • aynı mandrake gibi en kolay denilen fakat bana en fazla sorun çıkaran bir linux dağıtımı. 1280x800 çözünürlüğe getirene kadar kaynak koddan yeni sistem derler gibi uğraştırmıştır. kendi verdiği hata mesajlarına istinaden yapılan değişikliklere "yok öyle şey" diye cevap vermiş beni linux'ten bezdiriştir. elimdeki mandriva 2005 dvd'sini isteyene verebilirim.
 • hiç bir zorluk çıkarmamış, hayvanlar gibi çalışmış, lg cdromdan tv kartına, adsl modeme kadar herşeyi tanıyıp ona göre kendi programlarını kurmuş, uğraştırmamış güzel linux dağıtımıdır.

  hatta windows 98'i bile zor çalıştıran, p3 650, 128 mb ram, 10 gb hd e sahip bilgisayarda bile sorunsuz çalışmış beni mutlu mesut etmiş, zahmetten kurtarmış şeker şey.
 • 2006 surumunu sorunsuzca kurdugum dagitim. asus a7n8x deluxe board uzerinde ne varsa tanidi, ayar cekti bir guzel. ses, video falan tertemiz kurulu geldi, lilo raid harddiskteki windowsu gorup ayarlari duzgun yaptiysa da, calistiramadi malum, bu nedenle windows boot manageri kullanmam gerekti. kurulum sirasinda bir iki kere bulunamayan paket cikti karsima, bunun nedeni de bendeki powerpack dvdsinin de eksik olmasi sanirim, kurulumdan sonra da software managerdaki kaynaklardan cd6dan sonra olanlari icin disk istiyor. ama bunun icin mandrivaya bok atmaya cesaret edemiyorum, cunku satin almayip ed2kdan cektim dvdyi, olabilir bunlar. ama en azindan hdlistlerin eksiksiz oldugunu varsaysak dahi (ki buna inaniyorum) le2005te de var olan, "bir paketin bazi dependencylerinin dvdde yer almamasi" olayini yasatti yine. nete havadan baglandigim icin kullanmak zorunda oldugum wireless stickimi tanitmak da biraz aci verdi. sanssizlik iste, rt2xxx serisinin yazilmis uc driverindan ikisi zaten kurulumda mevcuttu (hatta mandrivayla gelen wireless driver listesi gozlerimi yasartti) ama bendeki rt2570 cipsetli imis, ama yine de kolayca buldum driveri. sorun, modulu compile edip install ettikten sonra yerlestirilen yerin mandrivada modullerin konuslandigi yerden farkli olmasindan kaynaklanmasiymis. sorunun bu oldugunu anlamak da oldukca uzun surdu, ama sonunda onu da hallettim. tek kusur, acilista wireless kartini gormuyor, elle gidip aktiflestirmek gerekiyor, hadi ona da tamam ama bazen networke baglanmaya calisinca tum wireless config toollari iptal oluyor, hem de klavyeyi de iptal ediyor. bunun nedenini bir turlu cozemedim, ama gorunuste random oldugu icin de cok takmiyorum, bir kere baglanilinca sorun cikmiyor cunku. ayrica nedeni rt driveri da olabilir, mandrivaya bok atmayayim bilmeden...

  her neyse, cok temiz bir dagitim olmus. kubuntu kurup acilarla bogusup sildikten sonra tekrar buna dondugum icin de son derece mesudum. laptopuma le2005i kurarken bana izdiraplar yasatan eksikliklerin hicbirinin olmadigini gordugum icin de o surumu de 2006ya cikarmaya karar verdim. pek guzel pek hos olmus derim, baska da bir sey demem. seviniz, sevdiriniz, mandriva guzel bir sey.
 • 2008 surumu cikmis dagitim. live cd icin:
  http://www.mandriva.com/…ct/mandriva-linux-one.html
 • nijerya hükümetinin microsoft'a tercih ettiği işletim sistemi.
 • eski linuxlarda pek de olmayan görsel öğelerin, çok rahat farkedilecek kadar arttığı linux çeşidi. 2008 sürümüyle windows vistanın sunduğu tüm görsel olanakları sağlayabiliyormuş. e güvenlik, network, olarak kat kat daha iyi olduğuna göre bence mutlaka kullanılmalı. şu wine programını da iyice bi geliştirseler daha da windows kurtulamaz linux un elinden çünkü windows un kalan tek artısı oyunlar.
 • 2008 sürümünü (powerpack) sonunda laptopuma kurduğum dağıtım.

  daha evvelki (10.1, le2005, 2006 ve 2007) kurulumlardakinin aksine bu sefer hiç bir donanım sorunu yaşamadığımı belirterek başlayayım. 2008 live cdsinin laptopta çalıştığını görünce direkt kurmaya karar vermiştim. 2006 ve 2007'i desktopta kullanmama karşın laptopta grafik kartımı tanımaması nedeniyle uğraşmaya üşenerek le2005 sürümüyle idare ediyordum, ama laptopun geniş ekran olması ve buna rağmen intelin i915 driverinin ancak 3:4 görüntüyü streç etmesi nedeniyle yazılar vs sadece biraz normalden şişmandı ve efektif olarak desktop alanım pek de geniş değildi. dolayısıyla benim için çok iyi bir haber oldu bu.

  wireless (intel 2200bg) konusunda sıfır sorun yaşadım ilk kez. wpa desteği de eklemişler (le2005'te sadece wep vardı, ve nedense official wpa paketlerini kurmayı reddediyordu) mis gibi oldu, hiç bir sorun çıkmadı. sadece .kde/share'i kopyalayarak tüm kontact ayarlarımı (korganizer ve kmail dahil) aktardım. ufakça bir backup hıyarlığının hızımı kesmesi (reiserfs harddiskte neyi sildiğinize dikkat etmeniz gerekiyormuş, ben bugün bunu gördüm) sonucu işler azıcık uzadı, ama tamamen benim hatamdı bu. bir başka hıyarlığım ise, backupları geri çekmek için windows networkünü mount etmeye çalışırken verdiğim uğraşların boşa çıkması oldu: elle mount etmeye üşenip, evvelden alıştığım smb4k'in artık paketlerin arasında olmadığını gördüm, ilk iş onu kompayl edeyim dedim, yüzlerce paket (nedense default olarak devel paketlerini kurmuyor bu adam) kurup, sonra da smb4k'yi kurduktan sonra, ve de o sadece bir kez çalışıp tekrar çalışmayı reddedince biraz üzüldüm. ama meğer "my network places" muadili bir olay varmış home folderında, anında gördü. hatta konqueror'a smb:/ yazmak bile yetiyormuş. bu da bana yaklaşık bir yarım saat kaybettirdi.

  her şeyin ötesinde, sonunda laptopumun tüm donanımını tam gaz kullanabiliyorum; elbette ki artık eskidi donanım ama genel olarak hayatımda şu ana dek gördüğüm en user friendly kurulumu yaşadım. le2005'i, adı üstünde 2005ten beri kullandığım için garip şeyler de gelmedi değil başıma.. örneğin krusader, kile, wine gibi elzem programlar artık dağıtım cdsinde yer almıyor (neyse ki wine'ın sitesinde mdv2008 için hazır binaryler vardı da onunla uğraşmadım). ayrıca demode bir fizikçi olarak hala fortran 77 kullanmamın gnu tarafından da ayıplandığını öğrendim. g77 artık geliştirimediği için burada da yer almıyor. onun yerine gfortran var, denedim, en son yazdığım kodu kompayl etti, bir kaç kere dil çıkarttı ama "obsolete bu kod hehe salak" biçiminde. yine de çalışıyor neyse ki.

  en büyük darbeyi ise mathematica vurdu. bir aydır hava ata ata yaptığım her işte cillop gibi densityplotlar çıkaran sevgili mathematica 6.0 burada yüzlerce errorla açılıyor, açılınca da fontları görünmez oluyor! hayır, görünmez derken, görünüyorlar ama aşırı ufaklar. berbat bir görüntü olduğu için ben de eski cdlerin arasından 5.1i buldum, o error vermedi ama aynı font sorunu. sonuç olarak magnify ettim fontları, berbat görünüyor, ama görünüyor en azından, şimdilik ben ve renkli grafiklerim hala fiziğin hizmetindeyiz.

  insanoğlu şunu unutmamalı: her os upgrade güzel yenilikler getirirken mutlaka alışılmış olandan bir parça götürür. bu versiyonu mathematica kullanmayan herkese deli gibi öneriyorum bu bağlamda. mdv2008'in highlightı bence wireless olayına noktayı koyması. sadece driverdan söz etmiyorum. mandrivanın kendi programcıkları da üzerinde çok uğraşılmış şeyler, söz gelimi eskiden bir wireless networke bağlanmak için tam anlamıyla bir güreş tutarken, şimdi network'e girip sağ düğmeye bastığınız anda çıkan popup menü üstünden istediğiniz networke girebiliyorsunuz. çok da şekilli olmuş tasarım açısından, gerçekten hoşuma gitti. bravo mandriva. aferin.