şükela:  tümü | bugün soru sor
  • babasını kaybetmiş * insanların, hayatlarının belirli dönemlerinde kendilerine idealleri doğrultusunda en mükemmel gelen insanları babası gibi görmesi ve karşılıklı dialoglarını bir baba-oğul oluşumu içerisinde yürütmeye eğilimli olması. babalık görevi yüklenen insan da eğer "oğlu"nu seviyorsa, gerçekten de hoş olan bir dostluktur. saygılı, eğitici, yönlendirici.
  • kendisine büyük iyilik yapmis olup kendisinden yasça büyük olan kisiye verilen sifat.
  • benim bir tane var. bundan 17 yıl önce tanıdım onu. mesleki gelişimime çok faydası oldu. babamı kaybettikten sonra hep yanımdaydı. nişanlımdan ayrıldığımda, askere giderken, askerde, yüksek lisans yapmaya karar verdiğimde, her derdimde her mutluluğumda yanımda oldu. soranlara iki oğulum var dediğini biliyorum mesela. evlat diye hitab ederken gözlerinde babamın bana bakışını görebiliyorum. terfi aldığımda da, birileri benden övgüyle bahsettiğinde de, mezuniyet töreninde hocalarımın tek tek mikrofonu eline alıp hakkımda söylediklerini dinlerken de babamın gururunu gördüm onda.