şükela:  tümü | bugün
 • psikolojik danışmanlık yurdumuzda ciddi maddi bir yıkım yarattığından, manevi olanı bedava olsa gerek diye düşündürmektedir.
 • öncelikle allah belanızı versin diyerek söze başlamak istiyorum.

  peki neden böyle söyledim? çünkü elimden bir şey gelmiyor, yanlış gördüğüm şeyi düzeltme imkânım yok o yüzden inandığım unsura sizi havale ettim.

  nasıl ki hayata dair sorunları, bu şekilde, inanç yoluyla baskılamak çözümsüz ve saçma ise psikolojik sorunları da inanç ile, iyi hissettirmekle bastırmak, davranışın altında yatan sebepleri sorgulamadan kişiye telkinlerde bulunmak da o kadar saçmadır.

  kaldı ki psikoloji eğitimi almamış, üç beş kursa giderek kendini psikoloji alanında da vasıflı sanan ilahiyatçıları, psikolojik danışman ve rehber öğretmen yapmak demek; internette "kanser olana dualar, sevgilimi bağlama duası, iyi insan olma duası" gibi birbiriyle alakasız şeyler aramak gibi bir şey olsa gerek.

  bilimselliği öldüren, dini unsurları iyice eğitim sistemine yediren bu sistemi getirenlerin de isteyenlerin de allah belasını versin. çocuğun patolojik sorunlarını tespit ederken bu insanlar size gelip " cinler musallat olmuş " mu diyecek? muska mı yazacak? böyle bir alt dalın olma sebebi çok açıktır:

  psikolojik danışma bölümünü bilimden koparmak ve din çizgisine yerleştirmektir. çocukları, gençleri din ile teselli edip ruh hastası dindarlar olarak hayatlarını bu yönde şekillendirmektir.

  psikoloji ve pdr'nin gelişimsel yaklaşımını gelenekçi tutuma sabitlemek, özellikle de okul rehber öğretmeninin, itibarını zedelemektir.

  inandığınız şey her ne ise davranış bozukluklarınıza iyi gelmeyecektir. hele ki inandığınız şey örneğin çocuk tecavüzü gibi çok ciddi travmalar yaratan olaylara "normal" olarak bakıyorsa çocuk ve ergen psikolojisini incelerken inançlarınızı bir paranteze alın.

  edit: anlaşılmayan noktalar var galiba. psikoloji biliminde 'din psikolojisi' alt dalı zaten mevcut. psikoloji eğitimi alanlar zaten din psikolojisini de bilmeli. (kendisine öğretilmese bile)

  psikoloji argüman bilgisi halk düzeyinde olan insanlar bunun sağlık ile doğrudan alakalı olduğunu anlayamıyor galiba.
  bütün dinler insan doğasını tanımlamak konusunda yetersiz. bütün dinlerin temsilcisi de bu konuda yetersiz. dine saldırmak için demiyorum ama " deve sidiğinden medet uman bir peygamber" var mı? var.
  e peki zehirlenince deve sidiği mi içiyorsunuz? hayır. koşa koşa doktora gidiyorsunuz. deve sidiği içseniz kendinizi iyi mi hissedeceksiniz? mutlaka. (bkz: plasebo)
  ama iyi mi olacaksınız? hayır.

  dini kavramlarla sağlığınızı bağdaştırabilirsiniz. allah olmasa o ilaç olur muydu? allah olmasa şifa olur muydu hiç? diyebilirsiniz.
  ama inancınız doğrultusunda tedavi olamazsınız.

  dini konu dışında veya içinde tutun tutmayın. yaşamak istiyorsanız yönteminiz dini ritüeller değil bilimsel yöntemlerdir.
 • pozitivist diyeceğim ancak öncesinde adam dini bilecek ki sonra onu reddedip pozitivist olsun; dini bilmeden dini anlamadan dini konu dışında tutma bağnazlığının modası bir türlü geçmiyor.

  "bilim" denen şey bilginin sahibinden, ilahi bilgiden bir şeylerin ihsan edilmesini istemektir. senin o deneylerle, gözlemlerle, muhtelif yöntemlerle bulduğun, bulabileceğin, edinebileceğin, öğrenebileceğin, keşfedebileceğin her şey bilginin sahibinin sonsuz sınırsız ilminden sana ihsan ettiği bilgiden ibaret.

  dinin sahibi de, bilginin sahibi de, insanı yaratan da aynı. psikoloji dediğin bilim dalı da öznesi bizzat insanın kendisi olan yegane bilim dalı. "fıtrat" denilen şey senin insanın fabrika ayarları. öznesi insanın kendisi olan bir alanda aşkın/muteal olanın, insanı yaratanın bilgisini istemekten ya da ihsan edilmiş mevcut bilgilerden istifade etmekten daha doğru ne olabilir?

  dine inanmayan gider insanı nereden nasıl öğrenirse öğrenir, kaynak olarak aldıkları sınırlı insan aklı ile insanı ve sorunlarını çözmeye çalışır, artık ne kadar çözebilirse... bu dine inanmayanların kendi içindeki konusudur.