şükela:  tümü | bugün
 • manga ve hafif roman severler için bulunmaz bir site. buraya kayıt olmak normal bir siteye kayıt olmaya nazaran biraz zordur ama sunduğu derli toplu içeriğin yanında bunun lafı bile edilmez.
 • muhtemelen batoto'nun kapanmasıyla, batoto'ya alternatif olacak yıllardır kullandığım manga arşivi bayağı geniş bir site. eski ya da yeni manga serileri olsun böyle serileri hem bilgisayarımıza indirip cdisplay gibi manga okuma programlarıyla okuma şerefine nail oluyoruz. ya da ben indirmeyi sevmem, arşivci biri değilim derseniz de zaten adamlar veritabanın da bulunan bütün serileri kullanıcılarına online okuma seçeneği veriyorlar. o yüzden özellikle manga severlerin mutlaka yakından takip etmesi gereken sitelerden birisidir.

  siteye kayıt olmak için biraz zorlu süreçten geçmek gerekiyor. çünkü kullanıcı ve adınızı irc denilen eski chat programı üzerinden, sitenin irc kanalına girerek gerçekleştirmeniz gerekiyor. gerekli adımları şu linkten takip ederek gerçekleştirebilirsiniz:

  https://manga.madokami.al/read.txt

  1. irc.rizon.net sunucusuna mirc ya da hexchat gibi programlar aracılığıyla ilk önce bağlantımızı gerçekleştiriyoruz.
  2. rizon'un nickserv komut aracılığı ile irc nickimizi kayıt altına alıyoruz başkaları kullanmasın diye.
  3. ondan sonra "/j #madokami" diyerekten madokami'nin resmi irc kanalına giriş yapıyoruz.
  4. kanal başlığında kanal içinde riayet edilmesi gereken kuralların dışında kanal botu hakkında bilgilendirmelerde var. onlara kısaca göz atıyoruz.
  5. ardından resmi bota şu şekilde mesaj atıyoruz "/msg regıster kullanıcı adınız şifreniz" yani "/msg regıster toutaku eks1got3mg1b1b1rs1t3" gibi.
  6. sonra https://manga.madokami.al/ sitesine giriş yapmak için bu kaydettiğimiz kullanıcı adı ve şifremiz ile giriş yapabiliriz.

  gerçi şu anda siteye kayıtları durdurmuşlar ve manga klasörüne siteye giriş yapmadan da erişebiliyor. nedeni ise dosyaları yeni sunucularına taşımak. ama ileride dosyaları yeni sunucuya taşıdıklarında muhtemelen yine siteye kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapmak gerekeceğinden siteye kayıt olmak için gereken yukarıdaki adımları bilmekte fayda var diye düşünüyorum.