şükela:  tümü | bugün
  • merhaba, biz manga (müzik grubu).

sorularınızı bekliyoruz.

kanıt

edit: arkadaşlar çok teşekkürler. elimizden geldiğince cevaplamaya çalıştık sorularınızı. umarız en kısa sürede tekrar görüşürüz. bütün soruları cevaplayamadık, çok güzel yorumlar da vardı. teşekkürler.

bu arada, bu sözlük hesabı da artık bizim. ara ara bu başlık altında cevaplayamadığımız sorulara dönüp cevap vermeye çalışacağız. o yüzden aklınızda kalan soruları bu başlık altında sormaya devam edebilirsiniz.

not: soru cevap etkinliğini mobil ve web tarayıcınızdan takip edebilirsiniz.

sorularınıza verilmiş yanıtları görmek için şu bağlantıyı kullanabilirsiniz: (bkz: manga sorularınızı yanıtlıyor/@manga)
  • merhabalar,

eski müziklerinizi daha çok beğeniyorum. günümüze yaklaştıkça neler oldu bilemiyorum fakat acaba eskiye dönüş yaparak daha da güzel işler yapmayı düşünüyor musunuz?
    • kemik kitle aslında her zaman gruplardan tabii ki ilk çıkardıkları işleri bekler. kendimizden, kişisel olarak sevdiğimiz gruplardan bizim de beklentimiz vardır tabii ama şarkıları yapan bizler tarafından böyle olmuyor. her şey hızlı gelişiyor. algımız, dünyaya bakış açımız değişiyor. yeni bir şeyler yapma isteğimizi bastırmıyoruz. yeni şeyler yapmaktan vazgeçmeyeceğiz ama arada sırada eski şarkılarımızı seslendirmekten de geri kalmayacağız.

10-15 sene önce yaptığımız şeyleri tekrar yapmayı da doğru bulmuyoruz. samimi değil, elinizdeki formülü ısıtıp ısıtıp tekrar koyuyoruz insanlara. samimi değil.

kısacası biz risk alıyoruz ve bu da bizim hoşumuza gidiyor.
  • öncelikle hoş geldiniz
    teklif gelse eurovision'a tekrar katılır mıydınız/katılmak ister misiniz?
    • kendi aramızda oy birliğine varabildiğimiz bir cevabı yok bu sorunun. buna olumlu yanıt verecek olan da var aramızda, olumsuz yanıt verecek olan da.

hemfikir olduğumuz şey ülke olarak katılmamız gerektiği yönünde.
  • müzik dışında neyle meşgulsünüz?

edit: cevap için çok teşekkürler :)
    • özgür: valla ev, aile zaman alıyor belli bir oranda. bir zil firmasına danışmanlık yapıyorum. ders veriyorum vakit olduğu zaman. turkish cymbals'a danışmanlık veriyorum. davul dersi verdiğim de oluyor.

ferman: evet, ev ve aile vakit kaldıkça. önemli bir lüks oluyor aslında benim için de. denemeler yazıyorum. öykü yazıyorum, sinemaya ilgim var, senaryo denemeleri yazıyorum. onun dışında pek bir şeye vakit kalmıyor. tv programları oluyor arada. şimdi bir programda jurilik yapıyorum.

yağmur: ben müzik dışında pek bir şey yapmıyorum.

cem: müzik dışında sorumluluk getirecek bir şey yapmıyorum. uzun yürüyüşler yaparım, bilgisayar oyunları severim.
  • asl?
  • hoşgeldiniz, genel olarak türkiye'deki alternatif rock çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?
    • son dönemde çıkan grupları beğeniyoruz. farklı işler yapıyorlar ve iyiler. son 1-2 festivaldir adamlar, yüzyüzeyken konuşuruz, dolu kadehi ters tut gibi gruplarla çalıyoruz. keyif veriyor yaptıkları işler.
  • alsancak tren garındaki konserinizde seyircilere verdiğiniz darbuka geri geldi mi ?
    • darbuka geri gelmedi. 6.45'e getirme sözü vermişlerdi. onu da yerine getirmediler. alacakları olsun.
  • chester bennington sizin için ne ifade ediyor, öldüğünde ne hissettiniz ?
    • üzücü bir şey tabii genç denebilecek yaşta böyle yeteneklerin aramızdan ayrılması. bir de jenerasyon olarak bize yakın bir jenerasyon. önemli bir grubun solistiydi. bizim gençliğimizde yeri olan bir ses. gençliğimizin ikonları aramızdan birer birer ayrılıyorlar. onlarla birlikte yetişmişiz gibi hissediyoruz. ilham aldığımız sanatçılar. aynı şeylerden beslendiğimizi düşünüyoruz. o yüzden sizden bir parça eksilmiş gibi hissediyorsunuz. zeytinli'de in the end çaldığımızda hakikaten biraz zorlanmıştık.
  • öncelikle merhabalar ekşi sözlüğe hoş geldiniz.
    sizden yeni albümünüzün ne zaman geleceğini merak ediyorum ve bir tüyo bekliyorum.
    bu arada 11 yıldır sıkı takipçinizim.
    saygılar sevgiler.
    edit: imla
    • bizden de saygı ve selam.

haziran turnesinden sonra temmuz ağustosta yeni şarkılarımızı kaydetmeye başlayacağız.
  • hoşgeldiniz. sizi çok seviyor ve duruşunuzu destekliyorum.

son klibinizde gerek sözler gerek görüntüler ile yapmış olduğunuz mesaj bombardımanının arkasında kim var? klibin fikir babaları da grup üyeleri mi?
    • ferman: fikir benden çıktı ama o fikri hep birlikte geliştirdik. herkesin de o fikre sahip çıkıp destek vermesi; kaan ve ilke ile birlikte yaptık, birlikte geliştirdik. anlattığımız şeyler de biraz olsun anlaşılabilirse ne mutlu bize.
195 entry daha