• nisan mayis aylarinda piyasaya çikan ve enfes tadiyla gönül yaylarimizi gevseten tropik meyve*.

özellikle güneydogu asya ülkelerinde bolca bulunur, sokak pazarlarindan ve seçkin müzik marketlerden itinayla temin edilir. onun disinda bati avrupa'da ve dubai'de carrefour tarzi büyük marketlerde vakum paketler içinde satildigi da görülmüstür.

gereksiz ölçüde kalin ve hacimli bir diskabugun içine saklanmis yumusacik ve pek lezzetli etiyle, durian'i jackfruit'u hatirlatmasi olagandir. kabugu genelde morsiyah renkte olup icindeki eti bembeyazdir. o minnacik etini saklayan kallavi kabuk yüzünden 8 tanesi 1 kilo cekmekte, bizi de pek üzmektedir.
  • tayland'da bile uzun arayislar sonunda bulabildigim meyve. nasil zorlandin demeyin. meyvenin sezonu nisan ayi ben aralik'ta aradim haliyle bulmak cok zor oldu. sezonu disinda aldigim uzere fiyati da tayland piyasasina gore oldukca yuksekti. kilosu 690 baht! yaklasik 20 dolar. o yuzden mangosteen yemek isteyenletin bu konuyu goz onunude bulundurmalari iyi olur. ayrica meyvenin kabugunun etli kismini soyup kucuk parcalara ayirip kuruttum. blenderda biraz parcalara ayirip toz haline getirdim. sicak suda demleyip iciyorum. meyvenin kabugundaki xanthone denen kimyasal maddenin antitoksik, antikanser, antialerjik, antiviral ozelligi oldugu biliniyor. kendisine meyvelerin kralicesi denmesinde bir keramet zaten olmaliydi.
  • tayland illerinde kilosu 40 baht* olan güneydoğu asyanın kalın kabuğu elinle soy içini ye konseptindeki meyvelerinin en lezzetlisi
  • sarımsak meyvesi.
  • dışı sert patlıcan rengi tahtamsı bir kabuk, içindede mandalina şeklinde ama beyaz, tadı dünya tatlisi tropik bir meyve.
  • anavatanı malaya yarım adası ve sunda adaları olan bir meyve olup, durian gibi yalnız yağışlı tropik ülkelerin bir ürünüdür.
  • bir çok tropikal meyve gibi bu da dışı başka içi bambaşka olanlardan.sert kabuğunu sıyırdığınız anda karşınıza bildiğiniz sarımsak şekilli bir iç çıkıyor.baştan uyarayım görünüşeüne aldanıp da yememezlik etmeyin yoksa hayatınızda tadacağınız en güzel meyvelerden birini geri çevirmiş olursunuz.
  • elleri mora boyuyor, yerken beyaz tshirt giymeyiniz, giyerseniz benim gibi hayvanlik edip elinizi uzerinize silmeyiniz. hem yabis yabis oluyor hemi de o bizans moru cikmiyor.
  • balililer buna durust meyve diyorlar.
    sapinin etrafinda yonca yapragina benzeyen yuvarlak çikintilar var. yoncanin aksine genelde 5 çikinti var ama ayni yoncada oldugu gibi bazen bir fazla çikinti olabiliyor. iste bu çikintiya bakarak içinde kaç parça meyve oldugunu tahmin edebilirsiniz, altinci çikintiyi goruyorsaniz meyvenin içi de 6 parçaya bolunmus demektir. balililer istisnasi olmadigini soyler. ben de gorebildigim kadariyla 6 çikinti olup da 5 parça çiktigina sahit olmadim. delikanli meyve !

ayrica kabugundaki pigmentlerden ilkel tekniklerle harika renkte boyalar yapilabilir. kabugunu uzerinize surmeyin, cicileriniz çope gider.
hesabın var mı? giriş yap