şükela:  tümü | bugün
  • atom bombası kullanımının stratının verildiği ve çöldeki ilk test denemesinin ardından yaşanılan şok ile beraber proje yönetimindeki oppenheimer'ın ve diğer yürütücülerin, ağızından fırlayan 'aman tanrım! işte şimdi hepimiz birer orospu çocuğuyuz' cümlesini kayıtlarına almış tarihi proje.
  • manhattan projesini baslatmis, little boy ile hirosimayi, fat man ile nagasakiyi vurmus bir ulke parlementosunun yapilan kulislerle ermeni tasarisini kabul etmesi, dunyada adaletin degil gucun hukum surdugunun en dogal kanitidir.
  • projenin içindeki bilim adamlarından biri, silahın korkunç gücü* ve sosyalizm sempatisi nedeniyle* kendi kendine casusluk yapmaya karar vermiş ve kritik bilgileri ruslara vermiştir*.
  • "patlamadan doğacak serpintiden hemen sonra bir asker kaç saat daha savaşabilir?"in cevabını öğrenmek için bir çok askerin çölde mevzilendirilip radyasyon manyağı yapıldığı proje.
  • abd ve ingilterenin los alamosda inşa edilen gizli bir fabrika da nükleer silah yapmak için ortak yürüttükleri çalışmanın kod adı. los alamosa atanan bilim adamlarının arasında kgb için çalışan casusların olması sscbnin de aynı teknolojiye sahip olmasına bu casusluk faaliyeti ortaya çıkınca da mccarthy dönemi komünist avına sebep olmuştur.
  • amerikalilarin "eger bunu kullanmazsak japonyayi kara isgaliyle ele gecirmemiz gerekecek, o zaman da bunun iki kati insan ölecek, hem de amerikalilar da ölecek" argümaniyla kullandigi bombayi üreten proje. zamanin amerikan baskani harry truman bombanin kullanimi konusundaki kararini verirken tereddüt etmedigini, ve hala da bu karardan pisman olmadigini söylemistir savastan bir kaç sene sonra.
  • almanyanın atom bombası yapıyor olma ihtimaline karşı, almanyadan önce atom bombasını yapmak için başlatılmış proje. fakat hitler intihar ettikten ve almanya teslim olduktan sonra bile proje devam etmiştir. çoğunluğu nazilerden kaçan yahudilerden olan yüzlerce bilim adamının biraraya gelerek çalıştığı bu proje atom bombasını amerikanın yanında bilmeden sscbye de kazandırmıştır. atom bombasının nazilerden önce yapılması, bunun için acilen çalışmalara başlanması gerektiğini söyleyerek projeye ön ayak olmuş olan leo szilard isimli fizikçi ise projeyi yürüten generalle anlaşamadığı için projeye alınmamıştır. aynı şahıs almanyanın yenilmesinden sonra ise projenin durdurulması için çalışmış ama başarılı olamamıştır.
  • ilk atom bombasinin hazirlanma ve test asamasina verilen ad
  • civilizationda nuclear yapmak için gereken wonder