şükela:  tümü | bugün
 • çizimler ve konular açısından manga'dan çok farklı olmasa da, konuşmalarda geçen çeşitli kore kültürüne ait terimler ve karelerin batı usulü soldan sağa okunması ile manga'dan farklılık arz eder.
 • korelilerden çok japon çizerlerin boyunduruğuna girmiş ve hikayeleri de mangaya benzemiş, doğu kökenli çizgi-roman türü.
 • (bkz: manhua)
 • iyi bir inceleme ve bir kaç fotoğraf için bkz:

  http://iamacyborgbutthatsokay.blogspot.com/…pref=fb
 • önerebileceğim sanatçılar (çizimler ve hikayeler ayrı güzeldir. manga klişeleriyle karşılamazsınız):

  kim ji eun, lee eun young, kim yoon jung, kim yeon-joo, paek jeong won, kim yong hwang, cho kyung-ah

  kim ji eun -> kendisi vefat etmiştir. çizimleri bu listedekilerin en iyisidir. karakterleri etkileyicidir (teen spirit & he was cool)

  lee eun young -> çizimler ve hikayeleri etkileyicidir. hikayeyi çok güzel oturtarak başlatır. (promise)

  kim yoon jung -> herşey sevimlilikten sizi öldürür. ve asla abartılı değildir. karakterler asla gerçekçi değillerdir ama insana bir şeyler katar. kore mangalarından farklı olarak kapak sizi finalle ilgili ipucu vermez. (checkmate & a wolf warning)

  kim yeon-joo -> çizimler ayrıntılarıyla ve abstact haliyle oldukça etkileyicidir. genellikle olayların zamanını takip etmekte zorlanırsınız. aynı zaman da iki uç noktayı biraraya çok güzel bir şekilde getirir. hikaye düzyazı şiiri modundadır. (kore'ce olarak okumadım ama en azından ingilizce çevirisi öye bir his verdi) hikaye oldukça orijinaldir. en sevdiğim kore manhwa sanatçısıdır kendisi (girl queen & platina)

  paek jeong won -> kore mangalarından çok japon mangalarındaki hissi verir. (my girl)

  kim yong hwang -> webtoon ları güzeldir. kim yeon-joo 'nun mistik havasına sahip olup erkeklere yöneliktir. (a fairy tale for the demon lord)

  choi kyung-ah -> şıktır güzeldir hayalidir. ama okutur. (ruby doll (no 1), bibi ve bir tane kahveyle ilgili collab webtoon ) çizimleri başarılıdır. hikaye olarak diğerlerine göre vasat kalır.

  fazla okumamanız gerekenler:

  hwang mi ri, han yu rang -> okuyacaksanız bir iki tane okuyun. hikayeleri aynı klişe, aynı çizim, aynı karakterler.. dönüp dönüp aynı şeyler cıkar. arada tek tük güzel olanları var (kötü de değil genel olarak). ama bir noktadan sonra insanları aptallaştırdığını düşünmekteyim. hatta hikayede ne oldugunu anlamak için çevirisiz alıp resimlere bakarsanız bir şey kaybetmiş olmazsınız. zaten sonları tahmin edilebilir. kız salak, erkekler genellikle bebek yüzlü,zeki, zengin ve popüler (azcık spoiler) kız ilk kapakta kim varsa onla çıkıyor (tümden spoiler). tahminim iki yazarın sırf yayın sayısını arttırmak için farklı isimlerde çalışan tek kişi olduğu. ancak isim başına zaten 40-50 hikaye var. han-file.blogspot üzerinden hepsinin scan'lerini rahat bulursunuz.

  edit 1: imla (hala tam oturmadıysa da)
  edit 2: cho kyung-ah'nın collab webtoon'u~ crazy coffee cat. renkli çizimler vardır ve göz alıcıdır.
 • aralarinda en populer olan the change guy ki rezil bir sonla bitmistir
 • şahsi favorim shoujo ve josei üzerinden konuşursak, manga'dan daha çok sevdiğim kesin. kore versiyonlarında özellikle kadın ve genç kadın karakterlerin daha güçlü olduğunu düşünüyorum, webcomic olarak yayınlanmaya başlayınca daha da bir güzel oldular. son zamanlarda en beğendiğim (yine josei olarak konuşuyorum) cheese in the trap'di ancak çevirmeyi bıraktılar.
 • (bkz: priest)
 • renkli ve sayfaların çok anlaşılır olması nedeniyle okuması acayip akıcıdır ve karakter çizimleri daha gerçekçidir.
 • kore'de çizgi romanlar ve basılı çizimler için kullanılsa da kore dışında kore mangası şeklinde tarif edilebilecek, siyah-beyaz çizgi roman türü. japon mangalarına göre çizimler farklılık gösterebilir.

hesabın var mı? giriş yap