şükela:  tümü | bugün
 • legal olmayan bişi üretim bu legal olmayan şeyin insanlar için çeşitli illegal amaçlarla kullanılması durumunda bu sorumluluktan kaçmak için illegal şeyi üreten kişinin yazdığı kabullenmeme anlaşması mesela... nuke programının yazarının bu kutuya birisinin ip'sini yazıp nuke tuşuna basarsanız ben sorumlu değilim demesi... yada nuke programlarının eğitim amaçlı yazılıyor olmaları...
 • çok sık geçer oldu web sitelerinde bu kelime son zamanlarda..
  değişik bi cazibesi mi vardır nedir..?
 • bildiri (türkçesi)
 • gümrük işlemlerinde konşimentolarına ve hamule senetlerine göre düzenlenen yük belgesi
 • renan bilekin leke albumunde yer alan güzel bir çalışması.a yüzünün kapanış şarkısıdır.sözlerini yazayim;

  vicdanımız hep seslenir ama bizim anca işimiz varken
  kim durup dinleyecek ki onu?
  bir kocaman çarkın içinde, dişlilerden
  biriyim belki
  anladım baglı hepimizin eli kolu

  kimler sildi, kim süpürdü, kim eritti erdemleri?
  kim kaçırdı, kim götürdü, kim yok etti sevgileri?

  bir boşlugun ortasında, gerçekle dogru arasındayım.
  artık yarın diyecek gücüm bile kalmadı.
  ya sunulanı kabullenmeli, yada kendi bildigini okumalı
  yaşam kiminse onu o yaşamalı

  kimler sildi, kim süpürdü, kim eritti erdemleri?
  kim kaçırdı, kim götürdü, kim yok etti sevgileri?

  bir sürü el uzanır amma, herkes çekmek ister kendi yoluna
  hangi yoldan gitmeliyim? midem bulandı bu yalanlardan.

  sevgisizsem suclamayın, sizden kalan mirastır bu.
  leş kokuyor yüreginiz unutmuşsunuz yıkamayı.
  salonun ışıklarını yakabilirsiniz çünkü;
  perde kapandı ben yokum artık
  hiç bir şey kalmadı bize sevmek için dünyayı.
 • www siir gen tr 'nin manifestosu ya da daha alcakgonullu formatiyla ne yapiyoruzu .

  // merhaba,

  siir.gen.tr türk şiirinde antoloji bağlamında sayısal (dijital) bir seçkiden ibarettir.

  ---- şair mi şiir mi ? -----

  siir.gen.tr , işbu antolojide kıstas olarak şairden öte şiiri öncelik almaktadır. her şiir, üretildiği andan itibaren şairinden öte bir kişilik kazanır. gerek şairinin sonradan o şiirini reddetmesi, gerekse şairinin - kerimler 'in dediği üzere- "kendisine çarpı atması" bizim ilgi alanımız dahilinde değildir. bu nedenle, şairinin hangi dünya görüşüne ait olduğu yahut da "yaşamda hak ettiği ve/veya müstahak olduğu sıfatlar" konusu ihmal edilmiştir.

  şairinin kapitalist , komünist , faşist , demokrat , dinci , anarşist , bakış açısı kendinden menkul , pasifist , aktivist , yeşil , kırmızı , kızıl , pembe , kavuniçi , ak ya da kara, gök ya da götkuşağı rengi nde * , iyi insan , kötü insan vb. vs. olması, umurumuzun birkaç ışık yılı kadar dahi yakınına denk gelmemektedir.

  işte bu özelliği siir.gen.tr'nin değerlendirme kriterlerindeki minimum objektifliktir. söz konusu objektifliğin minimumluğu, anlayana maksimumdur.

  attila ilhan değil, " sisler bulvarı ";
  nâzım hikmet değil, " memleketimden insan manzaraları ";
  necip fazıl kısakürek değil, " kaldırımlar ";
  enver ercan değil " manzara gülüşlü kız " dır bizim için önemli olan.

  dolayısıyla " şair " bölümü kural olarak ve kasten, sanat tarihinin ve sosyolojisinin ilgi alanı ile t c emniyet müdürlüğü 'nün " şairler şubesi "ne bırakılmış ve sitede yalnızca bir dosyalama kolaylığı olarak kullanılmıştır. yine şairlerin ve şiirlerin listeleri erişim kolaylığı sağlaması açısından alfabetik olarak düzenlenmiştir. bu çerçevede tüm şairleri tüketmek gibi bir kaygısı ya da iddiası da yoktur, hiç olmamıştır. bununla birlikte, siir.gen.tr, sağlıklı bir başvuru kaynağı, geniş bir arşiv oluşturma çabasındadır. aynı şekilde ismi yer almayan şairler için de bu yer almama, bir küfür, yok sayma yahut da sataşma merkezli olarak yorumlanmamalı ve bu tür yorumlamalardan özellikle kaçınılmalıdır.

  ---- misyon -----

  siir.gen.tr kendisiyle mukayese edilebilecek diğer antolojilerden farklı olarak, yayınladığı şiirlerin mutlaka ve mutlaka basılmış olması şartını da aramamakta, bu ise siir.gen.tr yeni şairlere ve dolayısıyla yeni şiirlere ulaşabilme misyonunu da yüklemektedir.

  ----antolojinin iç mantığı ve beğeni konusu----

  önemli bir konu da bir antoloji olmasından ötürü siir.gen.tr ekibinin beğenisinin, kriter olarak kabul edilişidir. her antolojinin iç mantığı da budur zaten. beğeninin ise kriterleri yoktur ne yazık ki! beğenimizin beğeniniz olması doğru yolda olduğumuzun gerekli ve yeterli göstergesidir. bu çerçevede tüm şiir dostlarını mutlu ve tatmin edemeyeceğimiz ise ortadadır. ama hiçbir antoloji mutlu etmez zaten. her antoloji, hazırlayanlarının şahsi hafızasına bir referanstır. ve hatta claude roy 'un da dediği üzere bir " provokasyon ", bir tahrik , bir teşviktir. şiiri, tembel teneke okuyucunun ayağına getirmektir.

  işte ekibimiz, roy'dan bir adım daha öteye giderek -'temel'de anlaşmak kaydıyla- "tembel teneke okuyucuyu" ekip arabasının dahiline çekmekte ve ona yer göstererek suç ortağı yapmaktadır.

  böylelikle "eküp çimdur daa?" sorusu da, cevabını bir göz kırpımında kendisini bulmuş olur.

  ekip, şair arkın çelik 'e referansla "şiiri biz olmakta" bulanlardır.

  ---- tescilli şair tescilsiz şair ----

  siir.gen.tr, tescilli bir şairin her yazdığının iyi şiir ve hatta şiir olması gerekmeyeceğinin bilincinde olarak tescilli şairler ile tescilsiz olanları arasında bir takım değerlendirme farklılıkları yaptığını ve yapacağını da itiraf eder.

  şöyle ki:

  tescilli şairlerin şiirlerinin seçiminde, o şiirin tarihsel değeri veya daha önce herhangi bir antolojide yayınlanmamış olması ekibimiz için önemli bir konu teşkil edebilecekken, tescilsiz şairlerde şiirin özgünlüğü ile tescilli şairleri taklit etmemesi öncelik taşıyabilecektir.

  ---- okuma odası ----

  siteye ilişkin önemli bir konu da şiire ilişkin denemeleri de bir okuma odası ve bibliyografya olarak vermeye çalışmasıdır. bu anlamda siir.gen.tr, şiirin değil fakat eleştirisinin hafızası olmayı da hedeflerinden birisi kabul etmektedir.

  ---- şiirin paralelleri ----

  siir.gen.tr şiirin paralelleriyle de köprüler kurmayı amaçlamaktadır. türkü ve şarkı sözleri de şiirle paralellendirilmekte ve bu paralellikten de öte aradaki sinir sistemi ortaya çıkartılmaya çalışılmaktadır. ruhi su türküleri sayfası bu projenin erken renklerinden sadece bir tanesidir...

  ---- sonuç yerine ----

  ey saygıdeğer, sevgideğer okuyucu!

  siteyi değerlendirirken ve eleştirirken;
  bu yazının satırlarından ve aralarından geçerek gel.

  ve gelirken karanlığa küfrederek değil karanlığa sen de bir şiir okuyarak, tutarak gel.

  ey kadirbilir, kıymetbilir okuyucu!

  aramızda sana da yer var, yeter ki getirdiğin bir buket anlam olsun... //

  http://www.siir.gen.tr/giris.asp