şükela:  tümü | bugün
 • telgraf işaretlerini göndermek için, bir devredeki akımı kesmekte veya yeniden vermekte kullanılan araç...
 • telgrafçılıkta,telgrafları alıp vermeye yarayan aletin adı.
 • el örgüsü, nakış vs.
 • lat. bir avuc, avuc dolusu
  (bkz: handful)
 • komple'nin kiz kardesi. sevki yilmaz'in yeni aski. tam adi maniple teorisi.*
 • amatör telsizciler tarafından da kullanılan cw modunda mors göndermek için kullanılan basit düzenek.
  aşağıdaki linklerde straight key olarak tanımlanan klasik modeli görünmekte olup, daha hızlı gönderim için elektronik devreli, çift yönlü, mekanik olarak saydırmalı vs. birçok farklı çeşidi bulunmaktadır.

  [http://www.arrl.org/…ages/view/news/straightkey.jpg http://www.arrl.org/…ages/view/news/straightkey.jpg]
  [http://mtechnologies.com/ghd/gt501mil.jpg http://mtechnologies.com/ghd/gt501mil.jpg]
 • kimilerinin manipüle demeye çalışırken kullandığı kelime. eski aa müdürü kemal bu hatayı yapar arada. ya da gazetedeki editörler çok milkport insanlar...
 • samnit savaşları sırasında samnitlerden uyarlanmış roma lejyonlarının taktik bir birimi.

  manipular sistem mö 315 yılı civarında, ikinci samnit savaşları sırasında uyarlandı. samnitlerin ülkesi engebeli bir araziye sahip olduğu için etrüsklerden miras kalan phalanx düzeni roma ordusunun manevra kaabiletini zaafa uğratıyordu.
  caudine çatal vadisi savaşı sırasında tam donanımlı bir roma lejyonunun hiçbir direniş gösteremeden teslim olmak zorunda kalması üzerine romalılar phalanks düzenini terk etmişler ve çok daha esnek bir manevra kaabiliyeti sağlayan manipular sisteme geçmişlerdir.

  manipular lejyon
  mö 107 yılındaki marian reformlarına kadar geçen yaklaşık iki yüzyıllık süre boyunca roma ordusu üç hat şeklinde organize edilmişti: hastati, principes ve triarii. bu hatlar deneyim ve dövüşme kaabiliyetlerine göre bölünmüştü ve hastati olarak bilinen en genç ve deneyimsiz askerlerden oluşan hat genellikle ilk teması sağlayan hat olurdu. direnişin güçlü olduğu bölümlerde bu sınıf roma hatlarının arasına doğru geri çekilir ve daha tecrübeli askerlerden kurulu principes hattı savaşa dahil olurdu. gerektiği durumlarda en kıdemli askerlerden kurulu triarii hattı devreye girerdi. kaynaklar net sayı hakkında emin olmasa da, bir lejyonda genellikle her birinde ortalama 120 asker bulunan 20 hastati maniplesi ve 20 principes maniplesine ilave olarak 20 yarım mevcutlu "triarii" maniplesiyle birlikte toplam 6,000 adamdan oluşan bir güç bulunurdu.
  aynı manipleye mensup askerler birbirlerini silah arkadaşı olarak görürler ve commanipulares (tekil commanipularis) olarak çağırılırlardı.
 • türkiye'de bir türlü bulamadığım mors gönderim cihazı.
  maniple veya straight key aramaktayım cw çalışmak için. bulabileceğim bir yer, yapan eden, ilgilenen varsa bir yeşil uzağınızdayım.

  radyo bandında değil, evde kendim kapalı devre çalışmak ve geliştirmek istiyorum. alternatif yöntemlere de açığım. elektrikçiler bilir mi mesela, alelade bir tanesine başvursam. ilgili suserlerin yeşillendirmesi defaatle rica olunur.
 • mors sinyalleri göndermek için kullanılan, basit devre.
  gemi elektroniği okuyan öğrenciler bilir.