şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
220 entry daha
  • öncelikle bana bu saatte bunları düşündürten hayatı ... dedikten sonra. konuya giriş yapayım.

hayatta karşılaştığımız manipülasyonları gördükçe artık kusma seviyesine geliyorum.

şimdi şey diyen dehalar var içimizde " ya ne var sen de kandırılma " vs. hayatında bir kez bile kola içmiş insan bana şu cümleyi kurmasın. neden? çünkü içinde besin değeri yok ama sana yemeğin. bir parçası olarak kabul ettirilmiş, bu bir manipülasyondur. içlerinde masumudur belki ama manipülasyondur.

bir de şöyle bir durum var, bazı filmler vardır; üst okumada anlamazsın, katman katman anlamı değişir, bu işin kafa patlatanları ya da mesajları okuyabilenleri açıkladıkça aaa tabi hatta şu da vardır dersin eklersin. sorun şu ki bu film. yani vakit ayırıp odaklandığın bir aktivite, yaşamak ise asla böyle değil her an onlarca kararı düşünerek düşünmeden verdiğin bir yaratım şeması. hal böyleyken izlediğin şeylere odağının tamamını vermen ve mesajları anlaman mümkün değil. mesela haberlere öyle bir göz gezdirirken. mesela sözlüğe açılan başlıklar.

zaten malum kesim a haber filan diyoruz ama tamamen medyanın amacı bu. reklam. sana bir şey satmak. ama legal ama illegal. ama suç. zaten 20 tl e entry girme muhabbetini biliyorsunuz. başlık açıp silip kaçan trolleri biliyorsunuz.

baktığınız zaman klişeler; kadın düşmanlığı,
    çocuk istismarında iftira mağdurları,
    aile içi cinsel saldırılar (müge anlı tipi hikayeler)

aslında verilen basit mesajlar; suçlular suçlu değildir aslında. cinsiyetler birbirinden nefret etmeli ki onlara birbirini satabilelim.

kadınlar maskülenlikten, erkekler feminenlikten bir şekilde nefret etsin ki onlara bir şeyler satalım. kadınlar hurra alışveriş botoks sıralarını doldursun, erkeklere araba satalım. şimdi big picture falan dalga geçeceksiniz ama olay bu zaten. senin birilerinin kölesi olabilmen için onların sana verdiği şeye bağımlı olman lazım. yani paraya. paraya nasıl bağımlı olursun tüketmeye bağımlı olarak. peki tüketmeye nasıl bağımlı olacaksın? motive olarak. en temelinde ne cinsellik açlık rahatlık sağlık. önce seni buna motive edecek ki sen köle gibi çalışacaksın. eğer insanları ve yaşamayı seversen kimseye eyvallahın olmayacak.
    neyse bu gün başlık açtım zaten bildiğimiz şeyler ama kapıldığımız şeyler. bir iç dökeyim dedim yarın zaten umursamayacağım belki. belki sileceğim iyi sabahlar. iyi uykular.