şükela:  tümü | bugün
  • edit: arkadaşlar destekleriniz için arkadaşlarım ve kendim adıma çok teşekkür ediyorum. inanın birlik olmak bu gibi problemlerin çözülmesi hususunda kolaylıklar ve farkındalıklar yaratıyor. mesaj kutumu yeşillendiren birçok arkadaşın endişe ve uyarılarına istinaden edit yapma ihtiyacı duydum. maddeler halinde bazı hususlara değinmek istiyorum;
    1- arkadaşlar askerlik hizmetinden korkmayın. farkettiyseniz sadece 3 kişiden şikayetçi oldum ama onlarca insan içinde teşekkür mesajı yazdım. gerçekten çok çok iyi insanlar var hayatını zorlaştırmak yerine kolaylaştıran destek veren, seni kendisi gibi görüp sorununa çözüm olan komutanlarımız var. allah razı olsun hepsinden. korkmayın manisa çok güzel bir yer yeşillikler arasında muazzam bir askerlik yapıyorsunuz. bakmayın biz kötü bir kaç adama denk geldik.
    2- ilk iş günü ve birazda kendimize yeni yeni gelmemiz nedeniyle cimere şikayetlerimizi bugün itibariyle yapmaya başladık. dönütleri aldıkça ayrıca edit yapacağım.
    3- birçok arkadaş bu şahısların isim ve soyisim bilgisi isitedi hatta ifşa etmemi isteyenler oldu. arkadaşlar yapmayın. bizdemi onlar gibi olalım? kişiler kendi yaptıklarından sorumludurlar. unutmayın onlarında aileleri olabilir. çocukları vardır belkide. babalarının isimlerini burada sosyal medya ortamında görmeleri çok çok yanlış. benimde oğlum var. desteğiniz için teşekkür ederim ama biraz empati yapalım lütfen.
    4- hakaret eden arkadaşlarda var tabi aramızda. arkadaşlar istediğinizi söylemekte özgürsünüz. ama doğru olan bir. bize yapıldı bunlar amacım sizin oğlunuza, yeğeninize ya da bir sevdiğinize yapılmasın. askerliğin şanının bu gibi kişiler tarafından zedelenmemesi amacıyla burada sizlerle bunları paylaştım. yoksa bende siz gibi dağda at yedik, tankla roket fırlattım gibi yazılar yazabilirdim. uzun,kısa ya da bedelli farketmez vatan borcumuz vardı gittik ödedik geldik.
    5- dostlar manisa'ya giderken otele gitmediğimi biliyordum. sıcak su, diken, ağır iş, ayakta beklemek, güneşte durmak fln bunları cidden problem ettiğimi ağladığımı falan mı sanıyorsunuz ? arkadaşlar askerlik kurumu standartı olan bir kurumdur. yüzlerce askere diğerlerinden farklı muamele varsa bunda bir yanlışlık vardır. düşün sen 230 kişiyle güneşte ayaktasın ama diğer bölükler gölgede seni izliyor.5500 asker yemeğe gidiyor senin bölüğün orada temizlik yapıyor. sen 5 de kalkıyorsun diğer bölükler 6- 6:30 da. herkes diken olan yerde ayakta bekliyor, sen yüzü koyun uzanmışsın. tören alanında binlerce kişi var, tribünde oturan yüzlerce sapasağlam askerler, ama muafiyeti olan sadece 20-21 kişilik gruba ağır işler yaptırılıyor. bunları cidden nasıl normal buluyorsunuz anlamış değilim.
    6- arkadaşlar muafiyetler revirdeki doktorlar tarafından yapılan muayene ya da sevk sonrası gelen rapor sonucunda verilmekte.
    7- yemekler çok kalite ve iyiydi. sabah kahvaltısı porsiyon olarak azdı ama genel olarak öğle ve akşam yemekleri cidden çok iyi ve doyurucu oldu. hijyen olarak biraz sıkıntı vardı tabi. o kadarı da olsun artık.
    8- yanınızda sadece döneceğiniz zaman giyeceğiniz sivil kıyafetleriniz olsun. herşey orada satılıyor. gidip erbaş-er gazinosundan satın alabilirsiniz. boşunuza kendinize yük edinmeyin.

öncelikle şunu bilmenizi isterim. bedelli de olsa askerlik hizmetini hakkıyla yerine getirmek üzere birliğimize teslim olduk hepimiz. hiç birimizin amacı yan gelip yatmak değil, aksine peygamber ocağı olarak nitelendirilen yerde bizlere bunlar yapıldıysa uzun dönem, kısa dönem farketmeksizin diğer silah arkadaşlarımıza aynı muamelenin yapılmaması üzere bu başlığı açıyorum. bizlere yapılan diğer kardeşlerimize yapılmasın. yazacaklarınızı bu çerçevede değerlendirerek yazarsanız memnun olur, yanlışım olursa düzeltmem için özelden yazarsanız ayrıca teşekkür ederim.

efendim olaylar manisa komando eğitim tugayı batı kışla 1.tabur 2.bölükte gerçekleşmekte. 7 ekim akşam üzeri saat 4:30 gibi birliğimize teslim olmamızla başladı. normalde salı günü birliğimize teslim olabilirdim. ama sözlükte okuduklarımdan yola çıkarak daha erken vakitte birliğe katılmamın doğru olacağını düşünerek bunu yaptım. birliğe katılış evrakları, aşılar falan tamamlandıktan sonra askeri kıyafetlerimizi aldık ve kalacağımız koğuşlar bölgesine 20 kişilik manga olarak geldik. kıyafetlerimizi dışarda yüzlerce asker arasında sadece donla kalacak şekilde üstümüzü çıkarıp değiştik. ama uzman çavuş h. diğer mangadaki arkadaşlarımızı anadan doğma soydu. bu soyma işlemi yatacağımız binanın girişinde yapıldı. soyunmak istemeyen arkadaşlarımıza merak etmeyin size tecavüz etmeyeceğiz diyerek çoluk çocuk sahibi insanları maalesef soydu ve askeriyenin verdiği donları giymeleri için zorladı. ilk gün olduğu için nasıl tepki verileceği ne ile karşılaşılacağını bilemedik tabi. ertesi gün o uzman çavuş bölük komutanı tarafından başına bişey gelmesin diye yıllık izne gönderildi. bu uzman h. kişisine ilerleyen vakitlerde tekrar değineceğim unutmayın.
    şimdi bedelli askerlik yapan arkadaşlarım görmüştür 3 haftalık bir eğitim programı çizelgesi var bizim bölüğün içerisine de asılmıştı bunlardan. kısaca anlatmak gerekirse programa göre sabah kalk saati 6:30 günde 3 defa içtima her 40 dakikalık eğitim sonrası 20 dakika mola, cumartesi spor günü pazar günüde serbest zaman olarak yazılmıştı. son derece rahat görünen programa maalesef hiç uyulmadı. batı ve doğu kışla olmak üzere 2 kışla 4 tabur toplam 12 bölük vardı manisa 'da. 5500 bedellinin hepsi aşağı yukarı bu program üzere eğitilirken bizler sabah saat 5 de uyandırıldık, ilk pazar günü aşkam üzeri saat 4 e kadar yürütüldük, hiç bir cumartesi spor yaptırılmadı, normalde tören provaları son 2 gün olmasına rağmen daha ilk haftadan saatlerce tören provalarına çalıştırıldık. arkadaşlar şunu bilmenizi isterim bu eğitim programına uyulmaması değil şikayetim. benim daha doğrusu bizim derdimiz sadece bize bunların yapılmasıydı. bölükte toplam 230 kişiydik. 230 kişilik bölük her gün revire gider hale geldik.saat 5 de hava buz gibi. buz gibi suda traş oluyorsun devlet sana parka vermiş parka giymek yasak. buz gibi yere oturuyorsun. 3 mermi sıktıracaklar diye 2 gün boyunca sabahtan akşama kadar güneş altında ayakta ya da çömelerek bekletildik. bir kaç arkadaşımız baygınlık geçirdi ambulans falan geldi yinede umursamadılar.atış yapılacağı son gün yerde sadece dikenler olan bölgede dikenler üzerine yatırılıp çalışmayan silahlarla sağa sola nişan alın kendi kendinize dendi. dikenleri temizlemek yasak. ellerimde hala o dikenlerin izleri var. yav arkadaş bu askerlik tabi güneşte bekleyeceksiniz demeyin dostlar. diğer bölüklerde oradaydı onlar ağaçlar altında göldede oturuyorlardı. bizim bölüğün yüzbaşısı da gölgede tabi. sanırım yüzbaşı bey rütbe mi atlayacak neyse bizim üzerimizden prim yapıyordu anladığımız. heryere önce bizim bölük gider saatlerce diğer bölükleri bekler sonra en geç biz gideriz yerimize. soğukta biz bekleriz, sıcakta millet gölgede biz güneşte. hayatımda başıma güneş geçmedi orada başıma güneş geçti. günde en az 20km yol uygun adımla yürüttüler.
    bu bahsettiğim şikayetler bizim bölükte herkese uygulanan eziyetler silsilesi. mesela benim ağır iş, spor, eğitim, çök-kalk muafiyetlerim olmasına rağmen bunların hepsine ben ve benim gibi muafiyet sahibi diğer arkadaşlarımda maruz kaldı. sadece şınav çektirmediler çök kalka laf etmediler bizim için. bağır bağırmazsan olmadı bir daha. hatta kısa dönem çavuşlardan k.t. isimli şereften yoksun adam " bağırın lan devlet size ekmek yediriyor, askerliğin anasını sikmeyin" diye millete hakaretler yağdırdı. bölük komutanının umurunda mı bu sözler... bu namustan yoksun bizden 1 hafta önce terhis oldu ve son dakikaya kadar da çakallığından ödün vermedi.
    başlarda bahsettiğim uzman çavuş h. isimli şahıs son hafta göreve döndü bu arada. adamın nöbetçi olduğu bizimle aynı ortamda olduğu her saniye sabır çekmemize neden oldu. akşam içtiması problem saatlerce beyefendiyi ayakta bekleriz sonra gelir siz nasıl beni şikayet edersiniz diye saatlerce laf eder. hücum yelekleri teslim alacam der dışarda muhabbete tutuşur bir kaç kıç yalayıcıyla birlikte bizler sırada saatlerce adamın keyfinin gelmesini bekleriz. banyo günleri saatlerce içtima sırasında bekletilir, yat saatine yarım saat kala istirahat et denir kimse banyoya gidemez doğru dürüst. hatta bu uzman çavuş h. işimden olursam size hakkımı helal etmiyorum yok çocuğum var iftira atıyorsunuz ben kimseyi dışarda soymadım içerde girişte çırılçıplak soydum, bunu yapma yetkim var, amirlerim bana öyle emretti, gidin onları şikayet edin, doğuda biz herkese öyle yapıyorduk ilk şikayet eden sizlersiniz falan gibi sözler sarfetti. hatta işi ileri boyuta taşıdı güya anısını anlatıyor bizlere sanki meraklıyız dinlemeye " bir komutanı bir askerin penis civarı kıllarını cetvelle ölçmüş meğer kıl normalden biraz uzunmuşda bu uzmana kızmış falan" rezilliğin bini bin para anlayacağınız.
    şafağın doğan güneş olacağı gün yani perşembe günü törene katılacak olan arkadaşlarımız provalara devam ederken tüm bölüklerden aşağı yukarı toplam 500 kadar arkadaşımız tören alanı koltuklarında otuturken sadece bizim bölükten törene katılamayacak olan ben dahil 20-21 kişiye ( bu arada bu 20-21 kişi ameliyat, diz problemleri, tırnak düşmesi, yakın zaman kol bacak kırılmaları, bel ve kasık fıtığı, platin takılmış vs. gibi ciddi problemler yaşayan kişiler kısacası ağır iş, spor , eğitim gibi muafiyetleri bulunan kişiler) cuma günü törene katılacak misafirlerin oturacağı binlerce sandalye, yüzlerce demir barikat , bayrak asılması, eşya taşınması gibi ağır işler yaptırıldı. itiraz ettik muafiyetlerimiz var rahatsızız dedik napsın başımızda duran emir yüzbaşıdan. 500 küsür adam var oturan birlikte yapalım ozaman ( diğer bölüklerde törene katılmak gönüllük esaslıyken bizde sadece ciddi problemi olanları törenden çıkardılar. yani 500 küsür kişi dediğim adamların bir çoğu katılmak istemediklerinden katılmayanlardan oluşuyordu) hayır onlar oturacak siz yapacaksınız burası bizim mıntıkamız. yav arkadaş mıntıkası mı var bunun herkesin ailesi katılacak buradaki törene ki biz rahatsısız keyfi katılmama göstermiyoruz. dinletemedik derdimizi arkadaşlar sabahtan akşama kadar eşşek gibi çalıştırıldık bir dünya ağır işte.

inanın bunları yazarken bile moralim bozuluyor. hatırlamak dahi istemiyorum bu olayları. daha yazmaya kalksam bu yazdıklarımın 3 katını yazabilecek durumdayım. sizleri diğer detaylarla sıkmak istemiyorum. başta dediğim gibi bizim askerliğimiz bitti. ama orada hala askerlik yapan uzun ve kısa dönem arkadaşlarımız ya da oraya askerlik görevini yapmaya gidecek nice silah arkadaşlarımız olacak. bizlerin size bu sorunları aktarma istememiz sadece bize olan başkasına yapılmasın teması içermekte ve buna istinaden destek istenmektedir. şimdi hepimiz yasal yollardan da şikayetlerde bulunacağız zaten. orada elbette daha detaylı olacaktır bu olaylar ve isimleri direkt olarak zikredilecektir. umarım bu şahıslarda bu yazıları okurlar ve başlarına geleceklerden şimdiden haberdar olup gece uykuları kaçar.

hep kötülerden bahsettim. biraz da teşekkür etmek istiyorum. asteğmen ismail, asteğmen yunus, uzman turgay, uzman mürsel ve aralarında bir kaç gıcık insan da olsa tüm kol çavuşlarına teşekkür ederim cidden. onlar olmasa daha kötü vakitler geçirebilirdik. yapacağımız şikayetlerin haricinde bu isimlerin görevlerinde yükseltilmesi ödüllendirilmesi içinde dilekçeler yazacağız. adam gibi adamlardı. allah hepsinden razı olsun. ayrıca uzun ve kısa dönem olan bizlerle aynı bölükte olan diğer arkadaşlarımız, sizlerede çok teşekkür ederiz problem yaratmanın aksine bizleri kendinizden farklı görmediğiniz için teşekkür ederiz. farketmedik sanmayın bize bunları yapan adamlar sizlere daha fazlasını yapıyordu farkındayız. amacımız sizleri onlardan kurtarmak inşallah. selam ve sevgiyle kalın.

edit: imla. bluesea arkadaşa teşekkürler.
  • paranızla rezil oluyosunuz ya.

tanım: rezalet falan değildir, standart uygulamalardır.

edit: bana burada ettiğiniz küfürleri pembe götünüz yeseydi de çavuşa etseydiniz * yapılan uygulamanın doğru olduğunu savunmuyorum, hatta askerliğe karşı bir insanım ama 20 gün pembe götünüz zora geldi diye burada her gün 10 tane başlık açmayın, zira insanlar aylarca yaşıyor o sıkıntıları.

edit2: olm siz geri zekalı mısınız? ne sanıyordunuz askerliği? bırakın artık "bedelli askerlikte sıcak çay olmaması rezaleti" tipi sikimsonik başlık açmayı. çıkın delikanlı gibi "zorunlu askerlik rezaleti" diye başlık açın. pembe götünüz 2 hafta zora gelemiyor, kodumun topitoşları sizi ya.
  • geçmiş olsun kardeş. konsantre askerlik yapmışsınız. bu dediklerini kısa dönemlere 6 ayda uzun dönemlere 12 ayda günlere serpiştirerek yapıyorlar. sizin vakit dar olduğu için 21 günde ne yapabilirse yapmışlar. neyse yemişsin askerliği işte hürgeneral kardeşim. boşver unutursun zamanla...
  • geçmiş olsun, 12 ay asteğmenlik yapan bendeniz ve bölüğümüz ilk 3 aylık acemiliğimizde psikolojik olarak benzerlerini yaşadık, çok da şey etme bence (don indirme hariç tabi...)

bu arada çok güzel mevsimde askerlik yaptınız, aralık ayında ankara'da (soğuktan burun damarlarım çatlayıp kan burnumun içinde topak gibi donmuştu da kışlaya dönüp sümkürünce anlamıştım) ya da ağustos ayında kıbrısta da olabilirdi ve manisayı arayabilirdin.

ek not: nöbet de tutmadığınız için kebap askerlik sınıfındasınız halen arkadaşım..
  • bir vietnam anısı daha.
  • ekşi sözlükte standart uygulamalar rezalet başlığı olmaya başladı.

bu başlık yukarıdakini önermenin kanıtıdır.
  • bir askeri lise mezunu olarak söylüyorum, rezilliktir.

5 ay / 12 ay üniforma giyip buraya gelip bedellilere gömeceğinize, asker dahi olsa insan gibi muamele neden yapılmıyor diye sormak zorundasınız. dağlarda çatışan subay / astsubaylar da bunun rezalet olduğunu bilir, ego tatmini yapmak için insanlığı ayaklar altına alanları övmeyin. anadan üryan soyundurmak nedir lan açık alanda, hiç mi izan yok sizde?

borunuz, üniforma giydiğiniz süre kadar olacaksa, bana ötün.
  • edit2: lafa gelince adaleti,eşitligi,ahlakı,insan olmayi savunup da dunden beri mesaj kutumu kufurlerle dolduran ikiyuzlulukte marka olmus sözlük ahalisi butun kufurlerinizi iade ediyorum.o kadar zavallisiniz ki size kizamiyorum bile.kufur ederek yazdiklarimda ne kadar hakli oldugunu bir kere daha gosterdiniz.devam edin eksilemeye soguk suyla tras olamayan john rambolar....

aşkeylikmi yaptuydular şanaaaa...ayayay vatan mi şavundun şeeyynnn.
    (bkz: kıyamam bedellime)

ulan orası aslanın kediye boğdurulduğu yer,asker ocağı ana kucağı değil.her türlü psikolojik ibnelik tabiki de olacak 5 yıldızlı otele tatile gitmedin,askere gittin askere...

edit1: pm ile kufreden ve dangalak dangalak konusan mallara...
    ulan sayın soktuğum;
    herkes cirilciplak soyulmaya takilmis, cirilciplak soymak illaki soyan uzmanin ezikligi ama soyup sikmisler gibi gelip buraya yazmak yazanin ılıklığı ki soymanin haricinde bir suru sacmalik da war...adam dikenlerin uzerinden ates etmeyi yazmis ulan diken battigi icin aglamis adam..alti ustu 21 gunde bunlara aglayan adama savas desen karisini teslim eder savasmamak icin....
    askerlik ulan orasi oda servisi mi bekliyorsun?napsin adamlar taşaklarini mi yalasinlar?
    askersin koçum,öleceksin oldüreceksin başka kural yok,şikayet etme hakkin yok...
    bayilmakla ölmeyi kariştirmayin!
  • düpedüz rezalettir. normalleştirmeye veya kabullendirmeye çalışmanın bir anlamı yok.
  • hay sokacam bedellinize de sizin yapacaginiz askerlige de!! ulan yazmayayim yazmayayim diyorum, adamlar tecrubelerini paylasiyor birak paylassinlar insanlar bilinclensin diyorum ama yeter artik lan!!

82/3 devre 18 ay diye gittim askere, son 6 ayim kala 15 aya dustu askerlik o donem. bu senin yasadiklarinin en az on mislini, kutahya'da, hava er egitim tugayi'nda 28 gunluk acemilik suresince yasadik biz. usta birligi olan bursa yenisehir hava meydan komutanligi'nda yasadiklarimizi saymiyorum bile.... bir de derler ki askerde en rahat havacilar...

bedellilerle bir alip veremedigim yok. imkani olan yapsin bedelli askerlik tabii. imkanim olsa ben de yapardim yalan yok... ama bu ne lan her gun bir aglama bir sizlanma... gitmeseydiniz oglum kacsaydiniz... bu kadar zor geliyorsa o bedelli parasiyla, ya da uzerine az daha koyarak kacsaydiniz yurtdisina falan. kacak gocek yasardiniz. ne bekliyodunuz ki? askerlik lan bu. sivil hayattaki gibi kafaniza gore takilacaginizi mi saniyordunuz? yeter lan! daral geldi sizin sizlanmalarinizdan amk!!