şükela:  tümü | bugün
  • arch linux tabanlı bir gnu linux dağıtımı. söylemi ise en iyi linux deneyimi için uzman ve de kullanıcı dostu bir dağıtım ya da ingilizcesiyle "professional and user friendly linux at its best."

archbang dağıtımı gibi arch linux'un kurulumunu basite indirgeyip depolarını kullanmak yerine sadece kurulumu basitleştirip, metin tabanlı olmaktan uzak grafik arayüzle yapıp kendi paket ve uygulama deposunu kullanıp kiss it simple stupid (k.i.s.s) felsefesinden uzaklaşmıştır. şöyle ki, bu tutumu biraz linux mint dağıtımına benzemektedir.

sabit bir masaüstü yöneticisi tercihi bulunmayan dağıtım bilinen tüm masaüstü yöneticilerini (gnome, xfce, kde, openbox) içeren sürümler çıkartmaktadır.
  • (bkz: jamiryo)
  • mate cinnamon lxde enlightenment ve kde masaüstleri türkiye ekibi tarafından hazırlanıyor. dağıtımı kötülemek için değil de daha kararlı kullanmak isteyenlere önerim xfce kalıbı ile kurulum yapıp tercih ettikleri masaüstünü eklemeleri.
  • son kullanıcı dostu arch linux tabanlı linux dağıtımı. pek fazla linux deneyimim yok ama ilk gözlemlerime göre gerçekten başarılı buldum ki ubuntudan geçince eşekten inip ata binmek hissi yaratmıştır.en iyi optimus desteği sağlaması ve arch linux a geçmeyi kolaylaştırması benim için şu anki en kullanışlı dağıtım olmasına yetti.
  • archlinux kurayım ama kurarken uğraşmayayım üstünde bir de masaüstü yöneticisi de gelsin isteyenler için ideal linux dağıtımı.
  • çok pratik bir işletim sistemi. laptoptaki tüm donanımları otomatik tanıyıp gerekli sürücüleri kurmayı başarmış nacizane (bkz: linux) dağıtımıdır. ayrıca yazıcıyı hiç model fln seçmeden otomatik tanımıştır. (bkz: windows)'tan kat ve kat daha çok stabil, kat ve kat daha çok özgür.

edit: manjaro türkiye forumu manjaro wiki

edit: manjaro nedir
  • an itibariyle iso'larını veya torrent dosyalarına resmi sayfasından erişemediğim, zaman aşımına uğradığım linux dağıtımıdır.
  • 0.8.11 kararlı sürümü yayınlanmıştır. manjaro 0.8.11
  • diğer distrolara nazaran en büyük artısı yeni versiyonunu yüklemek zorunda olmamanız. yok long term support'muş, oymuş buymuş bakmıyorsunuz, archlinux olduğu için kendi kendini yeniliyor. bir kere kurup bir daha bir şey yapmak istemeyenler için ideal.

gerisinde de çok daha optimize, çok daha uygun; bootable usb falan da yaparsanız ( http://www.pendrivelinux.com/…easy-as-1-2-3/#button ) ; boş vakitlerinizde hızlıca manjaro zevkini yaşayabilirsiniz.