şükela:  tümü | bugün
 • misir'dan kacislarinda, israillilere mucize gibi saglanan besin..
 • gerçekte,
  sina yarımadasında bulunan ve dallarından yenebilen bir çeşit reçine çıkarılan fundalık ılgın otu bitkisidir.
 • (bkz: mfkzt)
 • utnapiştim'i yolculuğunda besleyen ekmek yağmurunun musevi versiyonu.
 • kilise latincesinde "hayat veren özel ekmek", "tanrı yiyeceği" ya da "kudret helvası" demek.
  kimi insanlar tarafından hz musa ve halkının sina çölü nü geçerken beslendiği gıda olduğuna inanılır.
  günümüzde bulgaristan 'da özel bir bal türü "manov" balı olarak pazarlanmaktadır.
 • tevrat ve kuran'da bahsi geçer, bir yiyecek olduğu anlaşılır. fakat kedicikli hocamız bu maddenin suyla karıştırılmış altın tozu olduğunu iddia etmektedir ve kendisine tapınak şövalyelerince verildiğini söylemektedir.
 • altının toz haline getirilip, bağırsaklarda emilir hale getirilebileceği kadar küçültüldükten sonra ekmeğin içine katılarak yenmesi sonucu oluşan yiyecektir. bu yiyeceğin içindeki altın mineral görevi görür. aşırı iletken bir madde olduğu için de insanın tüm hareketleri, düşünceleri daha hızlı olmasını sağlıyor. tarihte bunu yapanlar peygamber, ruhani ve fatih(conqueror) olmuşlardır.

  musa=peygamber
  ruhani= mevlana
  fatih= iskender
 • bir kaç elementin ve bitkinin karışımından elde edilen tüketildiğinde vücutta ki bir çok hastalığı gideren ve 3. göz dediğimiz epifiz bezinin çalışmasını ciddi ölçüde artıran önsezi ve duyuları geliştiren farklı alemlere boyutların açılabildiği ve tarifinin çok az kişinin bildiği ehil olmayanların kullanmaması gereken gıda malzemesidir.
  kuranda kudret helvası olarak da geçer.

  ateistler, zındıklar mesaj gönderip tarif istemeyiniz. inançsız insanlar kullandıklarında ya intihar eder ya da iman eder.

  herkesin kaldırabileceği bir şey değildir. olurda bir yerde denk gelirseniz denenmesinde fayda vardır. tüketildiğinde etkisi uzun sürelidir.(1-3 sene) civarı.

  kalp gözünüzü açar.

  öncesinde kısa süreli benzer etkiler gösteren ayahuasca denenmeli sonrasında manna içilip içilmeyeceğine karar verilmelidir.
 • kur'an-ı kerim'de bakara suresi 57. ayette "menne" olarak geçer. israiloğulları kasdedilerek, "size menne ve selvâ indirdik..." denir. menne kudret helvası, selvâ ise bıldırcın olarak tercüme edilir.

  kur'an'da bazı konulara sathi bir şekilde değinilir ve geçilir. menne ve selvâ konusu da böyledir. bunların bir de bâtına/insanın özüne, hakikatine, iç dünyasına bakan manaları vardır ki kişi bilse hem menneden hem selvâdan istifade etse gerek.