• yaprak dökeni ve dokmeyeni olarak 2 türü vardır. kışın yaprak dökenler bahar başinda önce (pembe ve mor tonlarinda) çiçeklenir sonra yaprağa kaçar bebek yokusunda ve mackada inonu evinde 2 muhteşem orneği vardır. yaprak dökmeyeni ise haziran ayinda çok güzel kokan beyaz çiçekler açar. yavaş büyürler. beylerbeyisarayının bahçe tanzimi sırasında istanbula getirtilmiş ve tüm saray ve konaklarda yerini bulmuştur. bazilari anıtlar kurulu tarafından tescil edilmiştir.
  • "bir agaca asik olmak", "bir cicege asik olmak", "bir kokuya asik olmak" diye bir seyler varsa; tam da bunlarin oznesi olan guzelliktir.
    hayran hayran saatlerce seyredip koklayabilir veya kaliplarimi degistirip onun guzelligine burunebilmeyi dileyebilirim bir lamba cininden!...*
  • biz size aşık olduk dizisinde fonda çalan gayet hoş babazula şarkısı

içimden bir şey geçiyor
    nasıl söylesem
    daha adını koyamadım
    devamını bi bilsem
    bilirim bu hisleri korkarım kendimden
    aşığım galiba neden bilemem
    nereden ama bilemem
    aşığım söyleyemem
    durumlar tanıdık ama
    galiba henüz erken
    nereden ama bilemem
    aşığım söyleyemem
    durumlar tanıdık ama
    galiba henüz erken

içimden birşey geçiyor
    nasıl söylesem
    daha adını koyamadım
    devamını bi bilsem

sabah bakarız çaremize döneriz kendi halimize
    uyku tutar mı şimdi bizi
  • erol buyukburc'un turist omer ispanya'da filmi için hazirladigi sarkilardan biri. manolya 45'liğinin diger yüzünde torero vardır ki akılda geçici durgunluga sebebiyet verebilir.
  • okulun anfisinde arkadaşın ağızından süzülen sözleri ile tanışmış bulunduk şarkıyla. kısa bir aramadan sonra ömer danış ve derviş söylemiş. damar bir parça olarak dolmuşçu kültürüne uzak olanların cahil kalmaması gereken parçadır..

sözleri ise şöyle..

bir tutam sevginin bedeli nedir?
    el dokunur yakar, zulüm tenedir..
    sinem örselendi bunca senedir..
    ferhat sustu dağlar andı manolya..
    sızılı bir histir aşkın bedeli,
    yusufu kul etti, mecnunu deli,
    kerem küle dönüp gitti gideli,
    utancından sular yandı manolya.

çiçeklerin en nazlısı manolya,
    sevgilerin en gizlisi manolya,
    ben seni el sürmeden gözümlede severim,
    sen üzülme, sakın solma, mahsun olma manolya.

aşk dediğin bin cefayla dolmak mı,
    aşk dediğin sevip mutsuz olmak mı,
    yaprağına hüzün serip solmak mı,
    çağlamaktan sel usandı manolya.

gün içinde güne keser gözlerin,
    güz dönümü bahar eser sözlerin,
    bir gönülki bir sevdaki bir derin,
    söylemeye dil utandı manolya.

çiçeklerin en nazlısı manolya,
    sevgilerin en gizlisi manolya,
    ben seni el sürmeden gözümlede severim,
    sen üzülme, sakın solma, mahsun olma manolya.

derviş yorumu için.. http://www.youtube.com/watch?v=nsv_xfz5ozi
  • (bkz: debriyaj fm)'in baş dj'iydi kendisi.
  • mevsimi gelmiş güzeller güzelinin.

bir odun dalından bu kadar mı narin, bu kadar mı zarif, bu kadar mı hassas bir çiçek çıkar. doyamayayım e mi sana ben.
  • uzgun de olsam, mutlu da olsam gece vakti siteden iceri giriyorum ve kokusu yuzumde, sacimda, bedenimde patliyor ya...

ne uzuntu kaliyor ne mutluluk. sadece manolya kokusu...
  • kozalak benzeri bir meyvede, kipkirmizi nar cicegi renginde fasulye benzeri tohumlari vardir. o thumlari parmaklarinizla sıkıştırınca parcalanir, cekirdekle beraber pembemsi bir siviyla karsilasirsiniz. cicegin en yogun kokusunu iste ordan alırsınız. muhtesemdir.
  • bir belgesel programinda evrimini ilk tamamlayan canlilardan oldugunu, milyonlarca yildir degismedigini ogrendigim guzeller guzeli agac ve cicegi. parlak koyu yesil, duz yuzeyli, sivri uclu, oval yapraklari ve 10-15 cm capinda, genelde 9 yaprakli, beyaz, bayiltici guzellikte kokusu olan cicekleri vardir. bu cicekler kozalaga benzer formda, 1 cm uzunlugunda parlak kirmizi kabuklu tohumlar iceren meyvelere donusur. bulundugu mekana prestij kazandirir. bu nedenle iddiali cevre duzenlemelerinde gayet geliskin agaclarinin kullanildigi olur.

boyle guzel cicekler acabilmem mumkun olsa ben de bir daha evrim gecirmek istemezdim dogrusu.
    (bkz: cicek acmak)
hesabın var mı? giriş yap