şükela:  tümü | bugün
 • askeri havacılıkta eski dönemlerde jet pilotu harbe hazırlık eğitimi amaçlı olarak kullanılan, koldaki uçaklardan birinin arkasına bağlı ,5-6 m boyunda ,uç kısmında vuruşları uçaktaki bilgisayardan algılamak için sensör olan file şeklinde hedef panodur.
  şekli havaalanlarında rüzgar yönünü belirten turuncu beyaz çizgili rüzgar tulumunun daha büyüğü bir ağ balon olarak tarif edilebilir.
  günümüzde savaş jetleri elektronik harp sistemleri ile donatıldığından artık sadece hava savunma amaçlı uçaksavar atışları ve deniz kuvvetlerine bağlı gemilerin hava hedeflerine taaruz çalışmaları amaçlı olarak büyük kargo uçakları arkasında uzun kablo ile süzdürülerek kullanılmaktadır.
 • büyük britanya adası'nı fransa'dan ayıran su topluluğu. atlas okyanusu ile kuzey buz denizi'ni de birleştirir aynı zamanda. (bkz: multitasking) deniz oldukça sığdır. ortalama derinlik 63 metre kadardır. uçaktan balıklama atlasan dibine kafayı çarparsın yani o kadar.
  (bkz: manş denizi)
  (bkz: english channel)
 • kıbrıs gazisi ve deniz topçusu olan babamın 60 yılında iskenderun'da, 67 yilinda küba'da vurmayi başarıp, ikramiye kazandığı hedeftir.

  bu hikayeyi öğrenme sebebim su an 87 yaşında olan ve glakomun yarattığı tahribat nedeniyle %95 e yakın görme kaybı olan babamin egede olasi bir karışıklık halinde görev yapmaya hazır oldugu hakkında deniz kuvvetlerine twit atmami istemesi ile baslayan sohbettir.

  simdiki toplar çift namlulu olduğu icin onlarla ateş etmek çok zevkli olurmuş... bu sebeple illa katılmak istiyor orduya geri... twit konusunda da ısrarlı.