şükela:  tümü | bugün
 • 1324 yılında hacı olmuştur. hacca yanında binlerce insanla gitmekle kalmamış, anlaşıldığı üzere servetini de yanında taşımıştır. tarihte gelmiş geçmiş en zengin şahsiyetler arasında gösterilmektedir...

  wikipedia'ya göre bu elemanın dikkat çekici olayları:
  -toplam servetinin bugünkü değerlerle 400 milyar usd olduğu ifade edilmektedir.
  http://www.nydailynews.com/…story-article-1.1186261

  -60.000 kişilik bir ekip (!) ile seyahat etmiştir. ayrıca 12.000 köle varmış ve her biri 4 pound ağırlığında altın külçe taşırmış.
  -80 adet deve üzerinde 50 ila 300 pound arası altın tozu taşınmaktadır.
  -her cuma bir adet camii inşaatı yaptırırmış (o günlerde 1 haftada 1 cami yapılıyor olabilirdi belki)
  -hacca giderken geçtiği yerleri ihya eden bu zat, herkese gani gani altın dağıtmasından ve alışverişlerini bolca altın vererek yapmasından mütevellit, bölgedeki (özellikle kahire, medine ve mekke'den bansediliyor) altının değerinin devalüasyonuna sebebiyet vererek ekonomileri çöküntüye uğratmıştır. altının değerinin 10 yıllık bir süreçte düşük gerçekleştiği ifade edilmektedir.
  -ayrıca malların fiyatlarında da enflasyona neden olmuştur bu arkadaş. zira yerel halkın her yerinden altın fışkırmaya başlamış ve talep artmıştır.
  -mansa bunun üzerine altının değerini normale döndürebilmek adına, kahiredeki tefecilerden (yüksek faizle) taşıyabildiği kadar altın almıştır (kredi şeklinde).
  bu olaya "akdeniz bölgesinde tarih boyunca bir kişinin tek başına altın fiyatını belirleyebildiği tek olay" denmektedir.

  -bir diğer yoruma göre de: yanında taşıdığı altın tüm serveti olmayıp, taşıdığı altın bittiğinden kredi almak zorunda kalmıştır...
 • 60.000 kişilik bir kafileyle hac ziyaretini gerçekleştiren imparator.
  1300'lü yıllardan bahsedilince bu sayının inanılmaz boyutta olduğu aşikardır. neredeyse sefere çıkan bir ordu sayısı kadar insanla afrikadan arabistana gitmiştir.
 • npr'a göre an itibari ile dünyanın gelmiş geçmiş en zengin kişisi ilan edilmiştir.
  araştırma enflasyonu da dikkate almıştır.
  tuhaf ama gerçek
 • hac yolunda kahire'de 3 ay konaklamış dağıttığı altınlarla tarihteki ilk enflasyonun gerçekleşmesine neden olan zat
 • civilization 4'te büyük devletler ile "vassal state" anlaşması yapıp götü sağlama almaya çalışan ulu önder.
 • (bkz: karun)'un yanında fukara kaldığı mali imparatoru
 • geçmişten geleceğe mal varlığını kıyaslayacak olursak;

  john d rockefeller’dan daha zengin,
  ormanda 5 bill gates, 6 zuckerberg, 9.5 larry page, 12 pablo escobar, 120.000.000 yiğit bulut gücündeki adam.

  richest person ever lived
 • farklı bir kafa.
  yanılmıyorsam şu an dünyanın en zengin adamı jeff bezos 170 milyar dolar servete sahip. kankan musa ise tahmin edilen 400 milyar üstünde bir servete sahipmiş.

  yobaz bir adam değil, nerede alanında çok başarılı adam var, kilolarca altın vererek ülkesine davet etmiş. ülkesi, bilim adamlarının ve dönemin ünlü düşünürlerinin buluşma noktası olmuş.

  mali'nin zengin yeraltı kaynakları sayesinde, dünyanın gelmiş geçmiş en zengin adamı olmuş. 1300 lü yıllarda, 60.000 vatandaşı ve 12 bin köle ile hac yolculuğuna çıkmış. (bunların yanında türklerden oluşan küçük bir ordu da olduğu söylenir)

  bu yolculuk sayesinde dünya onun ne kadar zengin olduğunu görebilmiş. sadece müslüman dünyasının değil, floransalı tüccarların da dikkatini çekmiş ve zenginliği tüm avrupa'ya nam salmış.

  sonra ölmüş işte.
  kısa bir süre sonra altının kaynağını keşfeden
  avrupa çökmüş tüm o servetin üzerine.

  şimdi mali dünyanın en fakir on ülkesinden biri olarak kabul ediliyor.

  sömürgecilik, soykırımdan sonra insanoğlunun icat ettiği en boktan şey olabilir.
 • asıl adı kankan musa olan ama mandeling dilinde "kralların kralı" anlamına gelen "mansa" lakabıyla bilinen musa, babası faga laye'nin onu vekil tayin edip yeni limanlar bulmak ve atlantik'in sınırlarını görmek için denizlere açılmasıyla tahta geçti. babasının çıktığı seferden dönmemesi üzerine imparatorluğunu ilan etti ve 1312'den 1337'ye kadar, batı afrika'da bugün gahan, timbuktu ve mali'nin yer aldığı bölgeyi kapsayan mali imparatorluğu'nu yönetmiştir.
 • dünyanın gelmiş geçmiş en zengin olduğu söylenen mali kralı. mansa, kralların kralı demektir. mali'yi 1312 den 1337'ye kadar yönetti. 1324 yılında hac oluşu büyük ses getirdi. dindar ve samimi bir müslümandı. ilmin gelişmesine katkı sağlamaya çalıştı. kendi döneminde 15.yy dan sonra bile timbuktu, afrika alt-saharasının büyük islam merkezliğini devam ettiriyordu. servetini, altın ve tuz yollarına kesin hakimiyet kurmasıyla edindi.