şükela:  tümü | bugün
 • civilization 4'te büyük devletler ile "vassal state" anlaşması yapıp götü sağlama almaya çalışan ulu önder.
 • 60.000 kişilik bir kafileyle hac ziyaretini gerçekleştiren imparator.
  1300'lü yıllardan bahsedilince bu sayının inanılmaz boyutta olduğu aşikardır. neredeyse sefere çıkan bir ordu sayısı kadar insanla afrikadan arabistana gitmiştir.
 • 1324 yılında hacı olmuştur. hacca yanında binlerce insanla gitmekle kalmamış, anlaşıldığı üzere servetini de yanında taşımıştır. tarihte gelmiş geçmiş en zengin şahsiyetler arasında gösterilmektedir...

  wikipedia'ya göre bu elemanın dikkat çekici olayları:
  -toplam servetinin bugünkü değerlerle 400 milyar usd olduğu ifade edilmektedir.
  http://www.nydailynews.com/…story-article-1.1186261

  -60.000 kişilik bir ekip (!) ile seyahat etmiştir. ayrıca 12.000 köle varmış ve her biri 4 pound ağırlığında altın külçe taşırmış.
  -80 adet deve üzerinde 50 ila 300 pound arası altın tozu taşınmaktadır.
  -her cuma bir adet camii inşaatı yaptırırmış (o günlerde 1 haftada 1 cami yapılıyor olabilirdi belki)
  -hacca giderken geçtiği yerleri ihya eden bu zat, herkese gani gani altın dağıtmasından ve alışverişlerini bolca altın vererek yapmasından mütevellit, bölgedeki (özellikle kahire, medine ve mekke'den bansediliyor) altının değerinin devalüasyonuna sebebiyet vererek ekonomileri çöküntüye uğratmıştır. altının değerinin 10 yıllık bir süreçte düşük gerçekleştiği ifade edilmektedir.
  -ayrıca malların fiyatlarında da enflasyona neden olmuştur bu arkadaş. zira yerel halkın her yerinden altın fışkırmaya başlamış ve talep artmıştır.
  -mansa bunun üzerine altının değerini normale döndürebilmek adına, kahiredeki tefecilerden (yüksek faizle) taşıyabildiği kadar altın almıştır (kredi şeklinde).
  bu olaya "akdeniz bölgesinde tarih boyunca bir kişinin tek başına altın fiyatını belirleyebildiği tek olay" denmektedir.

  -bir diğer yoruma göre de: yanında taşıdığı altın tüm serveti olmayıp, taşıdığı altın bittiğinden kredi almak zorunda kalmıştır...
 • npr'a göre an itibari ile dünyanın gelmiş geçmiş en zengin kişisi ilan edilmiştir.
  araştırma enflasyonu da dikkate almıştır.
  tuhaf ama gerçek
 • mali imparatorluğunu yöneten, tarihteki en zengin kişilik.

  altın ve tuz üretimiyle servetine servet katmış (400 milyar dolar), öldükten sonra yapılan işgallerle tüm servetini silip süpürmüşler.
 • hac yolunda kahire'de 3 ay konaklamış dağıttığı altınlarla tarihteki ilk enflasyonun gerçekleşmesine neden olan zat
 • 400 milyar dolar (1280 - 1331) tarihteki en zengin kişi olan 1. mansa musa, öldüğü yıl olan 1331'de kişisel olarak 400 milyar dolarlık bir servete sahipti. 1280 yılında doğan 1. mansa musa batı afrika'da bugünkü gana, timbuktu ve mali toprakları üzerinde bulunan mali imparatorluğunu yönetti.
 • dünyanın gelmiş geçmiş en zengin olduğu söylenen mali kralı. mansa, kralların kralı demektir. mali'yi 1312 den 1337'ye kadar yönetti. 1324 yılında hac oluşu büyük ses getirdi. dindar ve samimi bir müslümandı. ilmin gelişmesine katkı sağlamaya çalıştı. kendi döneminde 15.yy dan sonra bile timbuktu, afrika alt-saharasının büyük islam merkezliğini devam ettiriyordu. servetini, altın ve tuz yollarına kesin hakimiyet kurmasıyla edindi.
 • tüm zamanların en zengin kişisiymiş.

  http://time.com/…the-10-richest-people-of-all-time/
 • (bkz: karun)'un yanında fukara kaldığı mali imparatoru