şükela:  tümü | bugün
 • hacca o kadar kalabalık bir şekilde gitmesinin sebebi, hazinesini de beraberinde götürmesidir.
  3 ay kadar mısırda kalmıştır. millete altın dağıtmaya sevdiğinden kahire halkı onun sayesinde zenginleşmiştir. adam tek başına ekonomi yaratmış la. kahire altın pazarını çökertmiş. dünya altın pazarı on yılda kendini toplayabilmiş.
 • time internet sitesinde en zengin kişi olarak gösterilmiş şahıs. eğer tarzanca ingilizcemle yanlış anlamadıysam tabii :).
  edit: ilk defa üstteki entrylere bakmadan bir entry girdim ve sonradan kontrol edince benim verdiğim linkin zaten paylaşılmış olduğunu gördüm. sağlık olsun silmeyeyim bari.
 • asıl adı kankan musa olan ama mandeling dilinde "kralların kralı" anlamına gelen "mansa" lakabıyla bilinen musa, babası faga laye'nin onu vekil tayin edip yeni limanlar bulmak ve atlantik'in sınırlarını görmek için denizlere açılmasıyla tahta geçti. babasının çıktığı seferden dönmemesi üzerine imparatorluğunu ilan etti ve 1312'den 1337'ye kadar, batı afrika'da bugün gahan, timbuktu ve mali'nin yer aldığı bölgeyi kapsayan mali imparatorluğu'nu yönetmiştir.
 • geçmişten geleceğe mal varlığını kıyaslayacak olursak;

  john d rockefeller’dan daha zengin,
  ormanda 5 bill gates, 6 zuckerberg, 9.5 larry page, 12 pablo escobar, 120.000.000 yiğit bulut gücündeki adam.

  richest person ever lived
 • bugünün parasıyla 400 milyar dolarlık servetiyle ölümünün üzerinden 700 yıl geçmesine rağmen gelmiş geçmiş en zengin insan unvanını elinde bulunduruyor.
 • şubat ayında çıkacak ek paket civilization vi gathering storm ile tekrar civilization ortamlarına dönen zenginler zengini dayı.
 • gelmiş geçmiş en zengin kişi olmasıyla ilgili bbc bir haber yapmıştır: https://www.bbc.com/turkce/haberler-47515666
 • özgür demirtaş’tan öğrendiğime göre dünyanın en zengin insanı. hacca gittiği sırada kahire’de konaklamış bu süre zarfında yaptığı alışverişleri altınla yaptığı için mısır 12 yıl boyunca enflasyonla uğraşmak zorunda kalmıştır.
 • farklı bir kafa.
  yanılmıyorsam şu an dünyanın en zengin adamı jeff bezos 170 milyar dolar servete sahip. kankan musa ise tahmin edilen 400 milyar üstünde bir servete sahipmiş.

  yobaz bir adam değil, nerede alanında çok başarılı adam var, kilolarca altın vererek ülkesine davet etmiş. ülkesi, bilim adamlarının ve dönemin ünlü düşünürlerinin buluşma noktası olmuş.

  mali'nin zengin yeraltı kaynakları sayesinde, dünyanın gelmiş geçmiş en zengin adamı olmuş. 1300 lü yıllarda, 60.000 vatandaşı ve 12 bin köle ile hac yolculuğuna çıkmış. (bunların yanında türklerden oluşan küçük bir ordu da olduğu söylenir)

  bu yolculuk sayesinde dünya onun ne kadar zengin olduğunu görebilmiş. sadece müslüman dünyasının değil, floransalı tüccarların da dikkatini çekmiş ve zenginliği tüm avrupa'ya nam salmış.

  sonra ölmüş işte.
  kısa bir süre sonra altının kaynağını keşfeden
  avrupa çökmüş tüm o servetin üzerine.

  şimdi mali dünyanın en fakir on ülkesinden biri olarak kabul ediliyor.

  sömürgecilik, soykırımdan sonra insanoğlunun icat ettiği en boktan şey olabilir.
 • paralel evrende (bkz: şeyma subaşı) ile berabermiş.