• iki tarafı içten dişli kısa boru
  • plastik su borularının bağlanmasını sağlayan küçük boru parçası.
  • fr. (manchon) 1. (tesisat.) iki boruyu uç uca eklemekte kullanılan özel bağlama parçası. boru uçları manşonun içine girerler. (bkz: nipel)
    2. büyük çaplı betonorme demirlerini uçuca eklemekte kullanılan özel çelik parça.
  • dere mansonu vardır, bu parçada çatı oluklarını birbirine eklemeye yarayan parçadır..
  • artik kimsenin kullanmadigi, anca filmlerde gorulen duyulan sevimli bir aksesuardir ayni zamanda. hani eldiven yerine elleri isitmak icin kullanilan, kurkten yapilma, iki tarafindan ellerin icine sokuldugu tombik boru gibi bisiler tasirlar kadinlar, iste odur.
  • özellikle rus hanımlarının kullandığı peluş ya da hayvan kürkünden yapılan eldiven görevli aksesuardır. bu aksesuarı birdcage filminde albert rolündeki nathan lane'in bir şovunda görebilirsiniz.
  • (bkz: doktor jivago)
  • bugünkü feci soğuğu görüp, dün ellerimin nasıl buz kestiğini de dikkate alınca, evde öyle mahzun mahzun duran, antikacıdan alınma, 20'lerden kalma bir örneğini kullansam mı diye ciddi ciddi düşündüğüm sevimli şeydir. ama insanın iki elini de iptal eden bir şeyi kullanmak zor zenaat yahu...şemsiye tutsan tutulmaz, bir şeye binerken kapıyı açsan açılmaz, "ay ayy kaydım düşüyorum" diye bir yere tutunmak istesen, ohoooo geçmişler olsun.

demek ki neymiş efenim, bu manşon denen yumurcak yanında güzel bir at arabası ve kapınızı açacak, kaymadan binmenize yardım edecek peruklu, 18. yüzyıl kostümlü bir elemanla paket halinde olmadıkça giyilebilecek, işe yarayabilecek bir şey değilmiş. anna karenina olarak kıyafet balosuna katılıyorsanız o başka tabi...

bendeniz de böylelikle hayallerimi kalbime gömerek ve eldivenlerime talim ederek işe geldim, heyhat.
  • türkiye de standartlara göre 30 luk ve üzeri donatılarda kenetlenme boyu yerine donatıların birbirine eklenmesini sağlayan vasıta.
  • charlotte bronte'un "jane eyre" adlı kitabında jane'in eldiven yerine kullandığı aksesuar.
hesabın var mı? giriş yap