şükela:  tümü | bugün
  • pek çok kadın terimle ilk karşılaştığında üzülerek yakınındaki erkekleri hatırlıyordur sanırım. ben içimde bir sızıyla hayran olduğum, aşık olduğum babamın bana bunu yaptığını farkettim, hoşlandığım adamın... hoşlandığınız bir erkeği hayatınızdan çıkarmak çok kolay. peki ya babanız?

tanım: erkek egemen toplum kadınlarının bir derin yarası.
  • yetersiz erkek yoneticilerin sorunlara cozum bulmak icin ugrasan kadin calisanlara bol bol uyguladigi yontem. sonra hakkinda konusulmadigindan ortada sorun da kalmiyor. cok pratik.
  • man ve explaining sözcüklerinden türetilmiş olan, bir erkeğin -her şeyi kadınlardan daha iyi bildiğini/anladığı düşünerek- bir kadına küçümseyici bir tavırla sürekli bir şeyleri açıklaması manasına gelen kelime.

ayrıca (bkz: whitesplaining) (bkz: rightsplaining)
  • erilleme denmeye başlanan kavram.

açüklama gibi şahane bir kavram varken erilleme nedir allasen. bu kadar kibar olmaya ne gerek var? ayrıca erilleme, masplaining kavramı açıklamıyor bence.

erilleme--mansplaining--ve-kadinlarin-sacmalama-hakki

edit: açüklama'nın neresi argo yahu. cuk oturuyor eylemi anlatmak için.
  • feministlerin ara ara çıkardığı saçma konseptlerden.

bir kere de işe yarar bir şeyle uğraşın da dişimi kırayım.
  • alternatif olarak sikzah etmek şeklinde bir çevirisi önerilmiş kavram.

http://www.5harfliler.com/…e-hala-acuklamadilar-mi/
  • "erk-açıklama, erkekleme, erilleme, erkelâm etme, eril-açıklama, erkizah etme, erksist açıklama, adamlatmak, beybeylemek, beylemek" olarak isimlendirilebilicek kelime. tabii hiçbiri açüklama ve sikzah etmenin yerini tutamaz.*

düzeltme: birkaç ek isimlendirme.
  • kulaklarını kapayıp "lalalalalala" şeklinde bağırmanın feminist versiyonu olan cinsiyetçi söylem.sözde cinsiyet eşitliği sağlamaya çalışan feministlerce sıkça kullanılması da büyük ikiyüzlülüktür. sonra vay efendim ama feminizm kadın erkek eşitliği için var diye ağlıyorlar.

genel itibari ile ad hominem olarak değerlendirilebilir. karşısındaki erkeğin fikirlerini rasyonel bir şekilde çürütemeyen kadının karşısındaki insanın erkek olması üzerinden saldırıya geçmesine yarar.
  • (ara: ya bak özge)
hesabın var mı? giriş yap