şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
  • seçimi canlı canlı izleyenlerin neyin ne olduğunu gayet açık bildiğini söylemek lazım. mansur yavaş'ın oyları gerideyken 5 dakikada bir güncellenen veriler ara kapanmaya başlayınca aniden felç geçirdi. chp'nin oy deposu olarak görülen ilçelerden gelen sandıklar açılmaya başladığında aniden veri akışı durdu, bir saatten fazla ajanslara veri düşmedi. anbean yaşandı bunlar.

şimdi istediğinizi söyleyin, ortadaki tablo hiç de öyle şeffaf güvenilecek bir tablo değil. tüm samimiyetimle söylüyorum desteklediğim aday böylesi şaibeli bir galibiyet alsa arkasında duramam. ilk ben çıkıp neler oluyor lan orada derim.

uyanık olaydı da kaptırmayaydı oylarını diyenleri ise hiç anlamıyorum. evinize hırsız girse komşularınız size aynı cümleyi kurabilir mi. hırsız bir yolunu bulur çalar. hem soyulup hem suçlu olmak, hem çalıp hem mağdur olmak türkiyeye has kavramlar.

...
    2019 baskan oldu editi:
    karma is a bitch.
  • kesinlikle ama kesinlikle mhp genel başkanı olması gereken siyasetçi.

sen mhp seçmeni misin, sen chp'li misin bunları artık bir kenara bırakın mesele daha ciddi. biz artık bıktık.

amaçsız politikalarla 3 5 oyun hesabını yapanlardan bıktık.
    milletin vekili olması gerekirken hakın sesine kulak vermeyenlerden bıktık.
    meydanlarda farklı konuşan icraate gelince farklı davrananlardan bıktık.
    sorumluluk almaya korkan, ancak ceylan derisi koltukta oturmayı bilenlerden bıktık.
    halkı bölmekten başka bir şey bilmeyen, o varsa ben yokum zihniyetinden bıktık.
    ikide bir kürsüye çıkıp matematik hesabı yapanlardan bıktık aq.

her işte bir hayır vardır derler ya hani. ankara'da yaşanan o haksızlığın sayesinde oy ve ötesi gibi bir güç doğdu, belki seçimin ve ülkenin kaderi değişti. bu gün bir sonraki kırılma anıdır, mansur yavaş hem mhp hem türkiye için umuttur.
  • ankara için tarihi fırsat. bu adama oy vermeyen salaktır. bu kadar net.

19 yaşındayım. 30 mart'ta ilk kez oy vereceğim. doğduğumdan beri ankara'da yaşıyorum. melih gökçek'ten başka belediye başkanı görmedim. halimi bi düşünsenize ya.
  • istanbulluyum. hayatım boyunca mhp ve ideolojisine karşı durdum. bu yüzden az çok anlayabiliyorum mansur yavaş'a oy vermekte tereddüt eden solcuları (bilhassa alevileri).

ancak şunu düşünün. eğer mansur yavaş'a oy vermezseniz, belediye başkanınız ethem sarısülük'ün öldürüldüğü güvenpark'a şu pankartı astıran;

http://www.hurriyet.com.tr/_np/2438/20482438.jpg

şu adam olacak

http://i.milliyet.com.tr/…kabul-edildi-1013663.jpeg

şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim, hiç bir karşıt ideoloji, melih gökçek'in varlığından daha kötü olamaz! oy verecek insanlar bu gerçeği bir kez daha düşünsün.
  • ben burada melih gökçek'in karşısına lucifer, saruman gibi tipler çıkacak olsa onlara oy verecek kadar nefret etmişim melih'ten, bunlar hala gelmiş fi tarihinden video gösteriyorlar mansur yavaş ile ilgili. peeh.
  • mehmet barlas'a konuk olduğu programda, bu mehmet barlas "kazara seçilirseniz..." diye bir cümle kurdu ya. bu mansur yavaş da, "seçime giriyorum, niye kazara seçileyim..." gibi bir cümleyle cevap verdi ya...

"eski mhpli nasıl oy veririm" diyen chp'lilere, "davamızı sattı" diyen mhp'lilere selam olsun. sizin ilk probleminiz melih gökçek, ikincisi ve her hükumette mehmet barlas. haberiniz olsun!

not: bu nasıl bir aymazlık, bu nasıl bir fesatlık ey mehmet barlas...
  • "yeni yollar trafiğe teşvik eder, başka yeni yollar yapılmasına neden olur" diyerek şehircilik konusunda en temel dersi verdi. popülizmden uzak, olabilecek en bilimsel yorum. trafiği çözeceği iddiası ile "şehir içinde yeni yol yapacağım" diyerek oy almaya çalışan şehir katillerine ders olsun. https://twitter.com/…as06/status/435497213473480706

(bkz: ekümenopolis)

"kentsel dönüşüm çerçevesindeki kentliler asgari ücretle çok zor geçiniyor. ortak kullanım giderleri verecek durumda değiller." de demiş. https://twitter.com/…as06/status/435501508012949504

adam ekolojik sosyalist beyler, mhp'de ajanlık yapmış galiba.
  • ankara belediye başkanı olmasına kesin gözüyle baktığım belediye başkan adayı.

kendimce bir analiz yaptım, seçim anketi filan olmaksızın tabii bazılarına göre tahminden ziyade temenni olarak da gelebilir.

2009 yerel seçim sonuçlarına bakalım. ankara büyükşehir belediye başkanlığı

1.ak parti - adalet ve kalkınma partisi oy oranı % 38,5 toplam oy 939.365
    2.chp - cumhuriyet halk partisi oy oranı % 31,5 toplam oy 769.299
    3.mhp - milliyetçi hareket partisi oy oranı % 26,9 toplam oy 656.895

diğer partileri değerlendirme dışında bıraktım çünkü bunların toplamı %96.9 ediyor.

türkiye genelinde seçim sonuçlarına baktığımızda 1. ak parti %38,8 (ankara'da aldığı oy oranına yakın) 2. chp %23,1 (ankara'da aldığı oy oranından epey düşük) 3. mhp %16,1 (ankara'da aldığı oy oranı mhp'nin ülke genelinde aldığı orandan yaklaşık %11 daha yüksek)

şimdi bu rakamlardan çıkartılan sonuçlar. 1. mansur yavaş'ın tek başına partiden taşıdığı bağımsız oy potansiyeli. mhp ortalamasından %10 daha fazla sayıda oy alması. 2. ankara seçmeninin ülke genelindeki tabloya nazaran chp'yi tercih etmesi (ankara'da ülke genelinden yaklaşık %8.4 fazla oy çıkıyor) 3. melih gökçek'in akp'nin ülke genelindeki ortalamaya yakın bir oy alması (bu demektir ki melih gökçek'in tek başına belediye başkanı olarak partisine katkısı 0'a yakın. )

konda'nın yapmış olduğu bir anket var. 6 şubat 2014 tarihinde yapılan araştırmayı “aziz nesinlik tespit” başlığıyla cumhuriyet gazetesi manşetine taşımıştı.

araştırmaya göre halkın yüzde 77’si “rüşvet ve yolsuzluk var” diye düşünüyor. akp’li bakan çocuklarının da rüşvet aldığına inanıyor. akp seçmeninin ise yarısı, rüşvet olduğu kanısındadır. ama aynı ankette “hangi partiye oy vereceksiniz?” sorusuna “akp” diyenlerin oranı yüzde 47.7, chp yüzde 28.5, mhp ise yüzde 14.4.

tercihlerin belli ölçülerde korunacağını düşünüyorum. yine de yolsuzluk ve rüşvet soruşturmaları ve iktidarda olmanın getirdiği erozyonlarla melih gökçek'in oylarında %20'ye varan bir erime olabileceğini öngördüğümde alacağı oy oranı %30,8 oluyor (38,50 x %80)

mansur yavaş'ın bu akp oylarında yaklaşık %7,70 oranındaki erime ile birlikte mhp oy oranının 1/3'ünü (%26,9 x 0,33) alabileceğini düşünüyorum. bu da yaklaşık %8,77 yapar. chp'nin oylarında azalma beklemediğim için %31,50'ye %16,57 'yi ekliyorum. %48,07 civarında bir oyla mansur yavaş belediye başkanı oluyor. +/- %3 sapma olsa bile i. melih gökçek'i artık bir daha ankara'da belediye başkancılığı oynarken görmeyeceğiz. (seçim sonuçlarına hile karışmadığı varsayımı altında)

not: odtülüyüm, ateistim, melih gökçek'in temsil ettiği tüm değerlerden nefret ediyorum, gökçek'in yapay gülüşünden, yapay şelalelerinden, sanat anlayışından, yarattığı rant ekonomisinden, ucube şehir projelerinden, kurnaz tweetlerinden, ankaragücü'nü batıran oğlundan, kısaca her şeyinden nefret ediyorum. yine de bütün bunların yaptığım analizde etkisi olmadığını düşünüyorum.

ankara büyükşehir belediye başkanlığı seçimi de benim gözümde bir yerel seçim değil, ıq testidir. mansur yavaş dururken melih gökçek'e oy atan kişi net gerizekalıdır.
  • mhp'den başka hiçbir partiye oy vermemiş biri olarak, gönül rahatlığıyla bana chp'ye oy verdirebilecek isimdir. chp'nin 6 okundan tam da milliyetçiliğin üzerine basarım evet'i.

ek: her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alanlar kudurmuş durumda.
  • "seçimi kazanıp chp'den istifa etse de mhp'ye geçse" diye fanteziler kuran akboy'ları morartırcasına, iki farklı programda "böyle bir şey yapmak seçmene hakarettir; parti değiştirmek isteyen görevinden de istifa etmelidir" diyen müstakbel belediye başkanı.

bence sen üstü çıplak 100 adamın üstüne işediği fantezilerden vazgeçme ak kardeşim.