şükela:  tümü | bugün
 • haklılardır. "alamaz" derken "hiç alamaz" demiyorlar. "seçim zamanı eski konuşmaları dolaşıma sokulur ve bu yüzden hdp oylarının hepsini alamaz" diyorlar.

  hdp oylarını silme alabilecek tek çatı aday ekrem imamoğlu olur.

  imamoğlu, ayni zamanda iktidarın en güçlü olduğu karadeniz oylarının da hatrı sayılır bir kısmını alir. hatta iddia ediyorum mansur yavaş karadeniz'den de ekrem imamoğlu kadar alamaz.

  mansur yavaş sosyal medyada tanınıyor, anadolu'da kendi mahallesi'nde oturan, akşam evde masterchef izleyen vatandaşlar internete girmiyor. senin kadar iyi tanımıyor.
 • bu grubun içindeydim. ne zamanki memlekete gittim ve hdp dışında bir partiye oy atmamış dedem ile konuştum umutlarım arttı.

  mansur başkanı gayet başarılı buluyorlar ve aday olursa veririz diye gayet rahat söylediler.

  hatta can alıcı soruyu da sordum. seçimden 1-2 ay önce demirtaş bırakılırsa ne yaparsınız diye ? dedem dedi ki rahmetli anne babamı da çıkarsa daha bizden oy alamaz.

  hatta muhafazakar akp seçmeni teyzemler bile kesinlikle artık oy vermeyeceklerini, yavaş ya da imamoğlu aday olursa düşünebileceklerini söylediler.

  umutlanıp döndüm bende.

  edit: mesaj yolu ile aynı soruyu soran bazı yazar arkadaşlar oldu. düzeltmek istedim. selahattin demirtaş'a oy vermeme gibi bir durum yok. eğer akp selahattin demirtaş'ı serbest bile bıraksa (kürt oyları için) akp'ye oy vermeyeceklerini anlatmak istedim.
 • bunun arastirmasini yaparsin hangisinin oy potansiyeli fazlaysa onu aday yaparsin bu kadar basit tantanaya gerek yok. ekrem +1 mi ekremi yaparsin, mansur +1 mi mansuru yaparsin. mavzubahis turkiyenin/hepimizin gelecegi lan duygusalca partizanca sacmasapan vs davranacak luksumuz yok mal degnegi olmayin.
 • hdp'den kasıt parti olan ise, açıkçası mevcut hdp yönetimine kalsa iyi parti bile kürtlerden oy alır. eş başkan bile eşiyle meral hanıma kahvaltıya gitme hayali kuruyordu en son. fakat hdp'den kasıt , parti'nin varlığını borçlu olduğu politik kürt halkı ise, kimse kusura bakmasın ama bu halk figen yüksekdağ veya sırrı süreyya önder gibi birini bile yeni yeni sindiriyor.

  ayrıca hdp kitlesini monoblog yani homojen bir kitle olarak görmek de sakat. hiç kimse bana doğu ve güneydoğu illerindeki hdp seçmeni ile metropollerdeki hdp seçmeninin bir ve benzer olduğunu iddia etmesin. neden? çünkü hdp bir koalisyon hareketi olarak doğdu ve bu koalisyonun merkezi de batı illeriydi. doğu'da kurulmadı bu demokrasi ittifakı. orada halkın talebi de, sorunu da, gündemi de 100 yıldır benzer. hdp'nin varlık zemini metropollerdi. bu yüzden "hdp kitlesi şunu yapar" demek, saçmalık. emepli biri de hdp kitlesine dahildir, lgbtli biri de, güvence arayan maden işçisi de , 4 kardeşi infaz edilmiş cizreli de. bunların siyasete katılım motivasyonu bir olabilir mi?

  bu yüzden şöyle demek daha mantıklı; hdp'nin; uluslaşma, kimlik, dil, önderlik, asimilasyon, öz yönetim, egemenlik, ötekileşme, statü ve güvenlik meselelerini stratejik bir yere koyan ve ifadesini kürt hakkında bulan kitlesi, yani yurtsever kürtler, kendi öz inisiyatifi ile bırakın mansur'a oy vermeyi, kaftancıoğlu'na bile yanaşmaz.

  fakat hdp'nin; sınıfsal, ekonomik, laiklik, rant, çevre, yolsuzluk, sansür, cinsiyet, basın özgürlüğü vb sorunları mücadelesinin merkezine koyan kitlesinin (solcular, azınlıklar, eşcinseller, feministler, çevreciler, veganlar, laikler, sosyalist ve komünistler, liberaller, stk'lar vs vs) ise mansur yavaş'a oy vermekte bir sakınca görmeme ihtimali, ilk gruba göre çok daha yüksektir. ki zaten başlıkta bile bu ayrımı çok net görebilirsiniz. bu sözünü ettiğim iki kesim de şuan başlıkta fikir belirtiyor zaten.

  yurtsever kürtlerde de şöyle bir ayrım yapmak mümkün;
  1) topyekûn devletin tekci, güvenlik odaklı, militarist egemenlik politikasına karşı cephe almış olanlar, ( cumhuriyet dönemi de dahil, ulus- devlete eklemlenmiş ve sünni-turk kimliğinin etrafında dönen tüm oluşumlara, evet chp de dahil, karşı olanlar)
  2) yediği tüm dayağın birinci dereceden faili olarak sadece akp'yi görüp ona karşı cephe almış olanlar ( yeni nesil)
  bunların bile seçime ve aday profiline yaklaşımda o kadar çok farkları var ki!

  yani kısacası bu tür cepheden ve kategorik değerlendirmeler çok sığ ve reelde karşılığı olmayan değerlendirmeler.
 • hdp'den gelecek oyu sikin siz. ama seçimde tayyip basıp geçtiğinde de neden kürtler bize oy vermiyor diye ağlarsanız da tüm hdp seçmeni siksin sizi. basit aritmetik diye bir şey var. muhalif adayın kürt oyları olmadan %40'ı geçmesinin mümkünatı yok. ama ekşi'nin 31'ci ergenlerine göre mansur yavaş kürt oyları da olmadan %110 alabildiği için bu tür tartışmaların pek bir önemi olduğunu düşünmüyorum.

  her ne kadar çok fazla eleştirsem de ülkenin her tarafından oy alabilecek tek insan imamoğlu. sırf alacağı karadeniz oyları bile sizin gibi 3-5 ergen milliyetçiden gelecek oydan fazladır. hadi başka kapıya.

  edit: mansur yavaş muhafazakarlardan oy alırmış ama ekrem alamazmış. bu sözlük harbiden gerizekalı kaynıyor.
 • şu kibre bak pezevenk ya. kürtler zaten koyun sürüsü, muhalefet kimi aday gösterse sesini çıkarmadan gidip oy verecek, sonra ertesi gün biz de burada amq kürtleri kaçak elektrik kullanıyorlar diye kufredecegiz. oy vermezse de kufredecegiz çünkü biz kürtlere kufretmekten zevk alıyoruz ama sadece sosyal medyada.

  mansur yavaş güzel işler yapan bir adam evet, ama kimse bana ülkücüye oy verdiremez. sanki akp'den çok farkınız var amk, çakma akp'ye oy vereceğime orijinaline veririm.

  kürt istediğimde oy versin ama büyükşehirlerden gitsin, benim evcil hayvanım olsun, ne istersem yapsın, asla kendi fikri olmasın. sana sömürgeci demeyeceğim de ne diyeceğim it herif?

  edit: biri de hdpliyim ama oy vereceğim demiş. hdp parti yönetimi de bunun gibi düşünüyor ya işte o beni kahrediyor. hidipiliyim imi sizi insinligi igriticigiz
 • mansur yavaş'ın aday olmasını rte daha çok istiyor. çünkü mansur yavaş'ı kürtler konusunda tuzağa çekeceğini iyi biliyor.

  edit: imla
 • belediye seçimi için kendisine oy verdim, cumhurbaşkanlığı seçimi için oy vermem. belediye başkanlığı ve cumhurbaşkanlığı bence çok farklı şeyler. birisinde çalıp çırpmaması/şeffaf olması, görece toplumcu bir belediyecilik yapacağını vaat etmesi benim için akp-mhp karşısında yeterliyken cumhurbaşkanlığı seçiminde siyasi pozisyonu çok daha önemli.

  akp-mhp bloğuna karşı cumhurbaşkanlığı seçiminde chp'nin liberal burjuva restorasyonunu sağlamaya çalışacağı bir adaya göz yumabilirim fakat vatan-millet-konya muhabbetini vatan-millet-sakarya olarak devam ettirmeye çalışacaklarsa zaten güç kaybeden islamcıların bir süre daha iktidarda kalıp daha farklı şekilde çökmelerini, taze bir ulusalcı-despotikliğine tercih edebilirim.
 • mansur yavas gecmisi cok desilmezse hdp'den oy alabilir (ha nedir, hdp'nin atiyorum yuzde 80'i imamoglu'ya ot verecekse yuzde 70'i yavas'a oy verir, bi problem mi evet, ustesinden gelinemeyecek kadar buyuk bi problem mi hayir).

  gecmisi cok fazla desilirse birak hdp'yi, chp'den de yeterince oy alamayabilir.
 • sadece hdp'den değil, benim de içinde olduğum chplilerden de ilk turda alamaz.

  aşırı sağcı erdoğan iktidarını değiştirip, yerine aşırı sağcı yavaş iktidarını mı getireceğiz? neden? deli miyiz biz? aklımızı peynir ekmekle mi yedik? adam ülkücü yahu. ötesi var mı?

  yavaş iktidarı demek; erdoğan ile birlikte chp seçmeninin de kaybetmesi, akp ve mhp seçmeninin kazanması demek.

  yok ya... ilk turda bir ülkücüye oy atmak için sandığa gidecek chp'liyi öpsünler. ikinci turda ehveni şer deriz, bağrımıza taş basarız. ama ilk turda... cık.