• mantık kuralları dahilinde
  (bkz: mantıksız)
 • ing. logical
 • (bkz: mantiken)
 • onuncu nesil çaylak.
 • mantıken mantıklı.

  hiç evlenmemiş* birinin evlilik karşıtlığı, henüz doğmamış olanın yaşam beğenmezliği kadar olabilir. zaten evlenmemişler evliliği evlenmişlerden hep daha fazla önemser*. keza bekarın evlenme demesi, evlinin evlenme demesi, boşanmışın boşanma demesi* hepsi çelişkidir ve ne kadar iyi niyetli ve mantıklı olursa olsun kulak verilmeyi hak etmezler. (bkz: çelişki/@ibisile)

  bakırköy akıl hastanesi'nin bataklık tarafı içine çeker, yutma tehdidi içerir. içindeyken bir tarafınızla gitmeyi, nefes alacak başka kuru topraklar bulmayı tasarlamanız gerekir. bakırköy'le sevgi nefret ikilemi içeren bir ilişki* kurulur. biri öbürünü bastıracaktır, ama yok edemez. tümüyle irrasyonel değildir, ama bakırköy mantıklı bir dünya olduğunu iddia etmez. (bkz: bakırköylü/@ibisile)

  [bütün yaşam, onu fark eden bireysel taşıyıcılara bağlıdır ve onlar olmadan anlaşılmazdır. ancak her taşıyıcının kendine ait bir kaderi ve sonu vardır, ve sadece bunları fark etmek bile hayata anlam katar. gerçi "anlam", bazen "anlamsız" denebilecek bir şey; çünkü varlığın gizemiyle insan anlayışının sınırları arasında bir orantısızlık mevcut. "anlam" ve "anlamsızlık", bize mantıklı ve geçerli bir yön duygusu veren insan-icadı etiketler.] carl gustav jung - rüyalar

  (ilk giri tarihi: 15.9.2017)

  (bkz: mantıksal)
  (bkz: rasyonel), akılcı, akla yatkın, usalır, ussal
 • zarf değil, sıfattır. bundan ötürü fiilleri değil, sadece isimleri niteler.

  zarf olarak kullanmak içinse işlevlerinden biri zarf yapmak olan -ca / -ce eki kullanılabilir.

  mantıklı insan - doğru kullanım
  mantıklı konuştun - yanlış kullanım
  mantıklıca konuştun - doğru kullanım
 • mantıklı insanlar biraz sıkıcılar sanki. bir şeyi şöyle yapmak lazım diyorsun, öyle yapıyorlar. gerçi bu mantıklı insan tarifi olmadı koyun insan oldu ki o hiç insan bile değil; koyun insan. yani karar veriyorsunuz mesela ve davranmalarını beklediğin gibi davranıyorlar. oha, çok güzel insanlarmış bunlar ama sıkıcılar işte. bu tabi sadece gönül ilişkilerinde mantıklı insan tarifi gibi oldu. gönül ilişkileri neyse? ne biçim laflar ediyorum ben böyle? mesela bu insanların kendilerinden beklenmeyeni yapmaları olayları daha hareketli kılabilir. olayların daha mı hareketli olması makbul acaba? yoo, hiç sanmam.ben mantıklı insan neymiş bilmiyormuşum sevgili insanlar. benim küçükken böyle mint yeşili gibi bir rugan ayakkabım vardı. çok sevmiştim, çocukça sevmiştim ve bir numara büyüğü yok diye, 13 yerine 12 almıştım mesela. öyle bir bumara var mıydı acaba? kesin yoktur. 13 yaşındaydım demek istiyorum belki. ama sanki daha küçüktüm. orhan pamuk gibi noktadan sonra “ama” dedim. denden’den önce virgül konmuyordu, o zaten aynı zamanda virgül müydü de? her şey çok karıştı. rugan ayakkabılar ayağımı sıktığı için çok az giyebildim. biraz da utandım kendimden çünkü çok kız çocuğu ayakkabısıydı, ayağımı sıkıyordu falan. spor ayakkabısı insanıydım ben. mint rugan ayakkabılar, elimde durduğu gibi durmuyordu ayağımda. şimdi rahat edemeyeceğim ayakkabı almaktan çok korkuyorum. peki biz bu konuya nereden geldik? mantıklılardan. ben arada sırada mantığın ucunu kaçırıyorum. sanki bu benim hakkımmış gibi. yeterince mantıklı olursam, bazen mantıksızlığın dibine vurmakta serbest olabilirmişim gibi. siz genelde ne kadar mantıksız olabiliyorsunuz? hiç mantıklı olmamak da rahat mesela? hep mantıklı olmak, rahat değil ama tutarlı. bazı konularda mantıklı olmak var sonra. o biraz sarpa sarabilir. var yani bunun çeşitleri. çilekli max gibi. her şeyin alıcısı var. e gideyim ben o zaman. covid var malum.
hesabın var mı? giriş yap