• analitik - sentetik ayriminin temelligini, yani bilginin sadece iki kaynagi oldugunu: bilginin, sirasiyla, sadece mantiksal cozumleme ya da deneysel tecrube ile elde edinilebilecegini savunan felsefe okulu. vienna circle ile ozdeslesen bu okulun onde gelenleri arasinda schlick ve carnap yer alir. logical positivism matematigi analitik olarak kabul ederken bilimleri sentetik olarak gorur. metafiziksel cumleler ise nonsense olarak gorulur. bilimsel savlarin dogrulugu ancak dogrulanabilirlik (verifiability) ile esdeger tutulur. quinein 1950 tarihli two dogmas of empiricism makalesi analitik sentetik ayriminin kendisinin keyfi oldugunu gostermistir ve logical positivism'e getirilen en guclu elestiri olarak gorulur. bu tarihe kadar cok guclu olan logical positivism'in etkisi giderek azalmistir. lakin, felsefede positivism yeni bicimlerde tekrar ortaya cikmaktadir. (http://www.iep.utm.edu/l/logpos.htm) (http://en.wikipedia.org/wiki/logical_positivism) (http://logicalpositivism.org/)
 • en temel öğretisi doğrulamacılıktır. herşey doğrulanabilirlik ilkesine bağlıdır. ayer bunun iki anlamı olduğunu söyler: “birincisi, deney ve duyusal gözlemle doğrulanamayan her şeyin anlamsız olması. ikincisi ise, bir önermenin anlamı onu neyin doğrulayacağını söyleyerek betimlenebilir olmasını gerektirirdir.
  temkel sorunu anlamsızlıktır. metafizik olan, gözlemle doğrulanamayan her şey anlamsızdır..

  (bkz: moritz schlick)
  (bkz: rudolf carnap)
 • sağlam ve güvenilir bilginin ancak deneyle elde edilebileceğini kabul eden, deneyle doğrulanamayan önermeleri metafizik yargılar olarak gören akım.
 • temel yöntem olarak önce gözlemleyip tüme varır, daha sonra tümden gelim yoluyla denencesini sınar.
 • ilk olarak birinci dünya savaşı sonrasında vienna circle'da doğmuştur.
 • amacı, felsefeyi bilime yaklaştırmak olan akım.

  mantıkçı pozitivistler, daha galaksisinden dışarı çıkamamış insanlığın, uzayın sonlu mu sonsuz mu olduğu gibi tartışmalarla vakit geçirmesini saçma bulurlar örneğin. fakat unuttukları şey, felsefenin zaten böyle bir şey olduğudur. bildiğimiz üzere felsefenin kelime anlamı "bilgelik sevgisi" dir, hiçbir yararı olmasa bile, o bilgiyi edinmeye çalışmaktır.

  bunun dışında, geçmişten günümüze bakıldığında oldukça kalabalık ve bir o kadar da zeki insanlardan oluşan bir topluluk olan filozofların, bu kadar yıl geçmesine rağmen hala birçok sorunun cevabını verememesine hoş bir bakış açısıyla yaklaşmıştır.

  mantıkçı pozitivist : filozoflar çok kalabalıklar ve çok zeki insanlar. buna rağmen yıllardır bazı soruların cevaplarını veremiyorlarsa; belki de sorularda bir yanlışlık vardır?
 • bu yaklaşıma göre bütün bilimler tek bir bilime indirgenebilir.
 • öncülerinin işin başındaki hevesleri ve iyimserlikleri neredeyse naiftir. felsefe kitapta durduğu gibi durmuyor, yapacak bir şey yok...
 • bir çeşit felsefi düşünüş sistemi. ama nasıl felsefi düşünüş sistemi; der wiener kreis yani viyana çevresi diye adlandırılan filozofların felsefi düşünüş sistemi. (bkz: der wiener kreis)

  aslında mantıksal pozitivizm, pozitivizmin yan kuruluşu; devam ettirilmesi. bu düşüncenin ortaya koyduğu tez ise anlam ve anlamsızlık. yani senin önermen doğrulanabilirliğine göre anlamlı, ya da anlamsız. ortası yok. peki neye göre doğrulanabilir? duyu organlarıyla elde edilebilen verilere göre. yani metafizik denilen şey, bu düşüncedeki herkese göre anlamsız. kaldı ki kanıtlanabilir hiçbir duyu organı belirtisi yok. ama bu anlamsızlık da kendi içinde iki çeşide ayrılmış durumda:

  *cümle yapısı itibariyle
  *cümle kuruluşu itibariyle

  1.sine örnek; "koşulsuz olan... gerçekte olan..." tarzı cümleler;
  2.sine örnek; "uçak gibi insan la şuna bak" tarzı cümleler...
hesabın var mı? giriş yap