şükela:  tümü | bugün
 • venedik kökenli bir kelime olmakla beraber, bir nevi halk şiiridir mantinades. (yunan kültürü)
 • girit adasına özgü, bir müzik üzerine söylenen kafiyeli beyitler olarak tanımlanabilecek bir türdür.

  ilk örneklerine, 15. yy'da girit'teki venedik egemenliği zamanında rastlanır. bu bağlamdaki ilk ve en büyük eser, şair vikentios kornaros'un yazdığı ve 10 bin* beyitten müteşekkil olan erotokritos kitabıdır. kaldı ki bu şair girit rönesansının kurucusu olarak kabul edilir.

  ingiliz william shakespeare ve ispanyol miguel de cervantes ile çağdaş olmasına rağmen onlar kadar ünlenememiştir. yazığı ağır ve metafor dolu dilden dolayı herkesin
  anlamamasına bağlıyorum ben şahsen bunu.

  mantinadeslerde genel hatlarıyla aşk başta olmak üzere, kahramanlık, umut, öfke, arzu, sevinç, intikam gibi duygular ifade edilir. aşağıya bir örneğini bıraktığım mantinada'da olduğu gibi metafor kullanımı da oldukça yaygın olarak görülür.

  daha sonraki dönemlerde ion ve ege adalarında hatta kıbrıs'ta «tsatista» adıyla mantinades yaygınlaşır. bunların tamamına yakını yazılı olarak değil, sözlü aktarım sayesinde yaygınlaşır.

  hâlen girit'te mantinades yaygın olarak icra edilmektedir. geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olan giritliler, diğer geleneklerini olduğu gibi bu geleneklerini de popüler kültüre teslim etmemişlerdir. tabi bunda en büyük pay gayet büyük ve izole bir adada yaşıyor olmaları diyebiliriz.

  şimdi size en sevdiğim mantinadeslerden birini örnek olarak vereyim. söyleyen petros maroulis'in de tertemiz bir aksanla söylediğini eklemek istiyorum. zaten zor bir dil, söyleyen de aksanlı söyleyince pek bir şey anlaşılmıyor.

  bu mantinades'te sevdiği kız tarafından, artık eski özelliği kalmadığı için terk edilen biri, içindeki öfkeyi bir fesleğene nasihat verir gibi anlatıyor. bak hani sen şimdi iyisin hoşsun ama yarın kokmayı bırakırsan seni de atar bu kız demek istiyor. bu arada artı bir not, fesleğen yunanistan'da çok sevilir ve türkiye'deki çiçekler kadar değer görür. fesleğen üzerinden mesaj kaygısı boşuna değil anlayacağınız.

  şarkının linkini ve sözlerini arz ederim.

  provale sto parathiro
  na do to prosopo sou
  na droserepso na yeno
  san to vasiliko sou

  pencereye yaklaş
  yüzünü göreyim
  yeni su verilmiş fesleğenin gibi
  ben de o anda doğayım (koku yayayım)

  zilevo sou vasilike
  ohi yati mirizis
  alla yati sts'agapis mou
  ti glastra kimatizis

  kıskanıyorum seni fesleğen
  güzel koktuğun için değil
  sevdiğimin saksısında
  salındığın için

  vasilike ki opios se di
  hame ke de se piasi
  ti nioti dou na mi hari
  ki'opagapa na hasi

  ey fesleğen sen gördüğünde
  saklan ki seni etkilemesin (bakışlarıyla)
  onun sevgisiyle neşelenme (hemen)
  öyle ya da böyle terk edilirsin

  potize to vasiliko
  ke min tone ksodiazis
  yati bori na hriasti
  etsa pou logariazis

  fesleğini suluyor
  solup yitmesin diye
  çünkü ona ihtiyaç duyduğunda
  yanı başında olsun diye

  hatta bu son kısımda kokun yiterse, solarsan seni de bir kenara atar, şimdi suladığına çok da şey yapma diyor fesleğene.