şükela:  tümü | bugün
  • elçin poyrazlar' ın yazdığı polisiye roman. istanbul' da gerçekleşen bir cinayeti araştıran polislerin giderek derinleşen olaylarla karşılaşmasını anlatmaktadır.
  • türkiye'de kadın polisiye yazarı bildiğim kadarıyla bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az fakat sırf nadir bir kategoriye giriyor diye eksik bulduğum noktaları eklememezlik yapmayacağım.

bu noktadan sonrası spoiler içeriyor.

--- spoiler ---

bir kere olay örgüsü çok yetersiz. kitap bir otuz- elli sayfa daha uzatılabilirmiş, konular işlenebilirmiş, çünkü olay bir bakıyoruz bir anda çözülüyor. her şey çok çok hızlı ilerliyor.

yusuf onca zaman karısını neden öldürmüyor mesela? gizem son sahnede neden intihar ediyor? yusuf'tan kaçabilirdi, polise gidebilirdi, her şeyi geçtim kendisi yusuf'u öldürebilirdi fakat kendisini öldürmeyi seçiyor. ilginç..

cemile onca cinayetleti işleyebiliyor fakat gizem'i o kadar zaman cevapsız bırakabiliyor, neden? neden gizem'e bir cevap yazamıyor aralarında çok farklı bir bağ kurdularsa? cinayet planlayıp işleyebilen bir insanın mail atıp en azından yaşadığını haber vermeye zamanı olmuyor mu? saçma.

yusuf'un babasına kafası gidik dediler adam gayet güzel güzel cümleler kuruyor. giriş, gelişme, sonuçlu metin aktarıyor ayol adam. neresi gidik bu adamın. gerçekten anlamsız olmuş.

başkomiser aydın beyin bahsi geçen büyük aşkı ve evlenmeme sebebi nedir? neden işlenmemiş?

--- spoiler ---

en büyük sıkıntım karakterlerin yeterince işlenmemiş olması ve olayların üstünden sadece şöyle bir geçilmiş olması. ben yıllardır polisiye okuyorum, bunlar gözüme çarpan ilk şeyler. ekşi sözlük hiçbir şeyi beğenmeme timine üye değilim, yalnızca gerçekten polisiye türünde kitap üreten nadir kadın yazarlarımızdan olduğu için bir okur gözüyle eleştirmek istedim elçin hanımı.

en beğendiğim şeyse kitabın kapağı oldu. ironi yapmıyorum. kitabın kapağına vuruldum. elime alır almaz ben bunu alıcam dedim. çok güzel, nadide bir kapak fotoğrafı ve tonlar seçilmiş bence. kim düzenlediyse eline, fikrine sağlık^^