şükela:  tümü | bugün
  • bostanci'da bir apartmanin alt katinda uygulandigi iddia edilen terapi yontemi. (bkz: dumur)
  • (bkz: #42269263)
  • (bkz: masturbasyon)
  • manuel terapi ya da manipülasyon, ellerle yapılan bir fizik tedavi yöntemidir. maniplasyon tedavisinde hastalıklı bölgeye ellerle birtakım bastırma, germe, döndürme gibi manevralar, teknikler uygulanır. genellikle hafif vakalarda 2-4, orta ise 5-6, ileri vakalarla 8-10 seans uygulanmaktadır. bu tedavinin masaj ile ilgisi yoktur. klasik bir tıp tedavisidir, alternatif tıp değildir. sağlık bakanlığı ve tabipler odası'nın tedavi hizmetleri listesinde yıllardır mevcut olup, ancak bunu bilen ve uygulayan doktor sayısı azlığı nedeniyle türkiye'de henüz çok bilinmemektedir. dünyada ise çok yaygın kullanılan ve bilinen bu tedavi yöntemi; bel ve boyun fıtıkları, omurga kilitlenmeleri, tortikolis yani şiddetli boyun spazmları, sakroiliak sendrom denilen kalçalardaki sağrı ve leğen kemikleri arasındaki eklemlerin kilitlenmelerinde, kontraktürler de, migren ve gerilim tipi baş ağrılarında ve hatta bazı iç organ rahatsızlıklarında bile oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. bel ve boyun fıtıklarında maniplasyonun başarısı %98'dir.

türkiye'den manuel terapi örnekleri: video 1 | video 2 | video 3 | video 4
    yurt dışından manuel terapi örnekleri: video 1 | video 2 | video 3
  • 4 yıl once ilk kez deneyimledigim fizik tedavi uygulamasidir. fiziksel tedavi nasil ki bir tıp dalı ise bu uygulamada fizyoterapistler icin bit üst branştır. pek şükeladır. o tense dedikleri zımbırtıdan bin kez daha işe yarayandır.

ilk deneyimimde omuz agrısı şikayetim vardi. 2. seansta esamesi okunmaz hale geldi. yıllar yılları kovaladı. bu kez boyun düzlesmesi ve bilumum herni şikayetiyle ben yine karsilarindaydim.

unutmusum daha once nasil hızla düzeldiğimi. nasil boyle bisi olabilir 180 derece donebiliyorum uleynn diye dolaniyorum.

yaptırın arkadaş ama iyi ellede yaptirin. sonra gelip buraya masturbasyon vs yazmayin.
  • sanirim turkiye'de kayroprakti yerine kullaniliyor.
  • abd’de son derece bilimsel olarak icra edilen terapi yöntemi. benim yanına gittiğim ortopedi profesörü kendisini bu konuda da yıllar içinde geliştirmiş birisiydi. yalnız şöyle bir şey var türkiye’de günde 100-150 poliklinik yapılırken böyle bir tedavi hizmeti almak bir hayal. zira bir hastaya 30 dakika-1 saat arası zaman ayırmak gerekiyor.
  • bu alanda tanıdığım bir manuel terapist var. özellikle kanıta dayalı ve bilimsel yorumları manuel terapide ki başarısını dahada arttırıyor diye düşünüyorum. gitmek isteyenler için link