şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: manual)
 • palahniuk un invisible monsters kitabının üçüncü kahramanı

  bir diğeri için
  (bkz: brandy alexander)
 • roma'da tarih öncesindeki devirlerde, kocanın karısı üzerinde hakimiyet kurmasını belirten kelime. ancak evlenme ile manus farklı şeylerdir. manus'u evlenirken kabul edip, kocasının ya da kocasının pater familias'ının (aile lideri) hakimiyeti altına girecek olan kadın, merasimli evlenme (confarreatio ya da coemptio) yapmak zorundaydı.

  evlilik manus'suz yapılmış olsa da, aynı evde kalışlarının birinci yılı dolduğunda kadın artık manus'lu sayılmaktaydı. ancak kadın evliliklerinin ilk yılında, üç gece boyunca başka evde kalarak birinci yılın dolması sebebiyle olan manus'u engelleyebilirdi.

  ayrıca, kocasının ya da kocasının pater familias'ının manus'u altına giren kadının, kendi akrabalarıyla olan ilişkisi - agnatio- sona erer.
 • sağlam bir müzik grubu.
  temelleri 2010 haziran'i olan grup, ilk basta "the knackers of purity" adini kullanmaktaydi. bircok bar ve mekanda sahne alan ve` bugra misri-can kocak-rafet sunacoglu-murat korkmaz'dan olusan grup, 2011 yili itibariyle 'manus' adiyla muzik yapmaya karar vererek sahne performanslarina ve calismalarina devam ediyor.

  -bugra misri
  -lead guitars\vocals

  -can kocak
  -drums\percussions

  -murat korkmaz
  -vocals\guitars

  -rafet sunacoglu
  -basses\vocals

  http://www.facebook.com/…manus/107376431407?sk=wall
 • roma'da kadının tüm mameleki ile kocanın ya da kocanın pater familias'ının egemenliği altına girmesidir. evlilik için sine qua non değldir. üç farklı şekilde kurulabilir; coemptio, confarreatio ve usus.

  coemptio işlemi farazî bir satım işleminden ibaretti. kızın babası, kızını, müstakbel kocasına veriyordu. bazı roma hukuku kaynakları satılanın aslında kadının kendisi değil, kadın tarafından temsil edilen malvarlığı olduğunu ifade ediyorlar.

  confarreatio işlemi mancipatio'nun ortadan kalkmasıyla kaybolmuştur. daha çok yüksek tabakadan kişiler arasında yapılan evliliklerde müracaat edilen bir yöntemdi. işlem esnasında meydana gelen dinî unsurlar dikkat çekmektedir.

  usus ise bir çeşit zamanaşımıdır. şayet evlenen kadın bir yıl süreyle kesintisiz olarak kocasıyla birlikte yaşarsa, kocanın yahut kocanın pater familias'ının hakimiyeti altına girer. ususun kurulmaması için kadın, bir yıllık süre dolmadan evini üç gün için terk ediyordu. bu da manusun geçerli olmasının önüne set çekiyordu.

  özetle, manus roma'da çokça başvurulan bir yöntem olmakla beraber evlilik müessesinin devamı için zorunlu olmayan bir işlemdir.
 • hollandali bir startup sirketi.

  (bkz: manus vr)
 • dark souls dlc'si artorias of the abyss'in final bossu.
 • latince el manasına gelen sözcük.