*

şükela:  tümü | bugün
 • --- spoiler ---

  7 tanrılı inanışta "yabancı"ya ve kızıl tanrı inancındaki karanlığa tekabül eder. tüm inanışlarda bir şekilde varlığını gösterdiği için de tek tanrı odur der müritleri. kısacası kendisi ölümdür.

  --- spoiler ---
 • yüzsüz adamlar bravoos’a yerleşmiş olan bir suikast grubu olmasına rağmen essos ve westeros’un birçok yerinde üyeleri vardır. grubun, yeterli miktarda parayla öldüremeyeceği insan olmadığı söylenir.

  kitaplarda topluluk, bravoos’ta bulunan siyah ve beyaz’ın hanesi adlı bir tapınağa yerleşmiştir ve burada üyeler eğitilir. bu tapınak çok yüzlü tanrıya adanmıştır. bu tanruyla herkesin yüzleşeceğini söylerler. (ölümün kendisinin bu tanrı olduğu söylenir.) gerçek bir suikastçı olmalarının yanında, filozofik ve dini yönlerden motivasyonları fazladır. buda onların hedeflerini daha rahat yok etmelerini sağlar. şu an bilinen tek üyesi jagen h’ghar’dır.

  yüzsüz adamlar çok eski bir topluluk değildir. kurucuları valyria köleleriydi ve on dört ateş yanardağlarının altında çalışırlardı. madenlerde çalışan tüm kölelerin çoğu ayrı ayrı adlı tanrılara ibadet ediyorlardı ama kurucular hepsinin aslında ortak bir tanrıya ibadet ettiğini anladı. o da çok yüzlü tanrıydı, diğer adıyla kırmızı tanrı. kurucular bu tanrıya ibadeti amaç edinerek suikast grubunu kurmuşlardır.

  grubun sloganı yüksek valyria dilinde ‘’tüm insanlar ölmeli’’ anlamına gelen ‘’valar morghulis’’tir. bunu söyleyen kişilere ‘’tüm insanlar hizmet etmeli’’ anlamına gelen ‘’valar dohaeris’’ diye karşılık verilir.

  çok yüzlü tanrı ayrıca çok yüzlü olarak da bilinir. yüzsüz adamlar’ın inandığı bir tanrıdır. yüzsüz adamlar’ın kurucusu valyria ve çeşitli köle nüfusu olan şehirlere gidip herkesin aynı ölüm tanrısına dua ettiğini sadece farklı cisimlendirmeleri olduğunu söyledi. böylece qohar’da çok yüzlü tanrı, kara keçi (black goat) olarak, yi ti’de (lion of night) gecenin aslanı olarak ve yedi inancı’nda da yabancı (stranger) olarak çağırıldı.

  inanışa göre tek bir tanrı vardır fakat bir çok cisimlendirme yada “yüz” ile kendini gösterir ve yüzsüz adamlar’ın, siyah ve beyaz hanesi’ne kendini yansıtır. bir çok ölüm tanrısı farklı dinlerde mevcuttur ve bunlara yedi inancı’ndaki yabancı’da dahildir.

  çok yüzlü tanrı’ya tapanların “acı için ölüm merhametli bir sondur” gibi inanışları vardır. bir bedel karşılığında birlikteki herhangi biri dünyaya ölüm hediye edecektir. yani suikastçılık onların tanrısına bir ibadet şekli oluyor. birliğin tapınağında, acı için bir son arayanlar siyah bir kaptan bir şey içerler ve bu onlara acısız bir ölüm verir.
  yüzsüz adamlar, çok yüzlü tanrı’ya hizmet için kendi kimliklerinden vazgeçerler, onlar sadece öldürmek için hedeflere suikast düzenlerler ve kendilerini “ölüm” hediyesine kendilerini layık görmezler.
 • https://endgameofthrones.com/…y-faced-god-revealed/

  hakkında şöyle bir teori olan tanrı.
hesabın var mı? giriş yap