şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir nüve üzerine sarılan sargıdan oluşur. bu sargıdan akım geçiriliğinde magnetik akı oluşur.
 • içerisinde geçerli olan yasalar elektrik devrelerindeki kirchhoff kanunlarının manyetik alana uyarlanmış halidir. yani akının ayrılma noktasında gelen ve giden akıların toplamı sıfırdır. bir başka deyişle giren çıkana eşittir.
 • elektrik devresindeki "v=i x r" olarak bilinen ohm yasası manyetik devrede "f=phi x relüktans" şeklindedir.

  f: manyetomotor kuvvet
  phi: manyetik akı
  relüktans: manyetik direnç

  ferromanyetik malzemeden yapılmış bir toroidi düşünün. buna bir sargı sarın ve sargıya elektromotor kuvvet uygulayın. sargıdan akan akım sonucu amper kanununa göre bu sargı bir manyetik alan şiddeti/kuvveti (h) oluşturur. dolayısıyla, toroidin permeabilitesine bağlı olarak bir manyetik akı yoğunluğu (b) toroid içinde oluşacaktır. (b = permeabilite x h) akı yoğunluğu demek zaten akı demek. (b x toroid kesit alanı = phi) toroid içindeki manyetik akıyı toroidin relüktansı ile çarparsak (relüktans da tıpkı rezistans gibidir. akının yolunu tamamladığı uzunluk ile doğru, permeabilite ve akının geçtiği kesit alanı ile ters orantılıdır.) sargının manyetomotor kuvveti değerini buluruz. bu da sarılan sarım sayısının (n) ve sargıya uygulanan elektromotor kuvvetin neden olduğu elektrik akımının (i) çarpımı kadardır. (f = n x i)

  "iyi de nedir ulen bu? sağda solda görür müyüz? ne işimize yarıyor?" derseniz elektrik şebekemizin temelini oluşturan generatörler ve transformatörler aslında manyetik devredirler. dişlerimizi fırçalayan, evimizi süpüren, çamaşırları yıkayan, endüstrimizi uçurup her türlü amele işimizi yapan, metroları ve trenleri yürüten vb. elektrik motorları da özünde birer manyetik devredir. bunlar manyetik devrenin en bariz örnekleri; aslında manyetik devre de elektrik devresi gibi her yerdedir. zaten elektrik manyetizmadır. manyetizma da elektrik.

  (bkz: michael faraday)
  (bkz: james clerk maxwell)