şükela:  tümü | bugün
 • dunyanin cevresini saran manyetik koruma diyebiliriz.
  uzayin vahsi kozmik saldirlarindan korur bizi.seviniz koruyunuz.
 • adının atmosfer katmanlarına benzemesi ancak işlevsel açıdan birşeyler ifade edebilir zira kendisi tam ve yalnız dunyanın manyetik alanıdır. günes rüzgarları ile dünyaya ulaşan yüklü parçacıkların atmosfere girişini ya engeller ya da yavaşlatır. kutup isiklari'da manyetosferin kuzey ve güney kutupları yakınlarındaki incelmiş bölümlerinde meydana gelir.
 • sadece dunyanin degil merkur, jupiter, saturn, uranus ve neptun gezegenleri de dahil olmak uzere manyetik alana sahip butun uzay cisimlerinin sahip oldugu katmandir. jupiter'in uydusu ganymede de manyetize olmustur ama gunes ruzgarlarini tuzaga dusuremeyecek kadar zayiftir. mars ise duzensiz manyetizasyon gosterir.
 • dünyayı uzayın derinliklerinden gelen kozmik ışınlardan ve güneş patlamalarından koruyan manyetik kalkan. güneş patlamaları ile dünyanın güneş görmeyen yüzünden uzaya doğru mum alevi gibi[1 ] yayılır. ayrıca aurora borealis'in* mimarıdır.

  (bkz: van allen kuşakları)

  (bkz: http://en.wikipedia.org/wiki/magnetosphere)
 • alıntı;

  (...) bütün bunlar, bir insanın duyu organları ile algılanamaycak oluşumlardır; varlıkları ancak yüklü parçacıklara duyarlı bazı fiziksel ölçüm aygıtları ile saptanabilir. hatta bu olayların cereyan ettiği bölgelerde, bir uzay gemisinden bakacak olursak, yine boşluktan başka herhangi birşey göremeyiz. bu da bizim duyu organlarımızın, ancak dünyadaki koşulları algılayacak şekilde gelişmiş olduğunu, yani canlılığın kökenini dünya dışındaki bir mekanda veya güçte aramanın sadece bir hayal olduğunu başka bir yoldan kanıtlar. eğer canlılık evrimsel gelişim sürecinin herhangi bir evresinde, bu koşullara, yeterince ve doğrudan doğruya maruz kalmış olsaydı, kuşkusuz bu etkileri algılayacak yapıları ya da duyu organlarını da geliştirmiş olacaktı. halbuki canlılar, evrimleşmeleri sürecinde, yüklü güneş parçacıklarına hiç bir zaman sürekli olarak maruz kalmamışlardı. o nedenle, evrenin ve güneş sisteminin mimarisine katılan birçok güç, canlılar tarafından bir hiçlik olarak algılanmaktadır(radyo dalgalarının, kozmik ışınların vs.nin de aynı şekilde algılanmadığını hatırlayınız).

  ali demirsoy /evrenin çocukları.
 • jüpiter'inki çok taşaklıdır. güneş sisteminde heliosphere'den* sonra en büyük hacmi kaplayan şeydir.*

  *
 • electrodynamic tether gibi teknolojileri çalıştıran görünmez arkadaş.
 • ilk defa thomas gold tarafından kullanılan terim. (bkz: #58843701)
 • güneş uzaya sürekli olarak sıcak plazma gönderir. bu yüksek yüklü parçacıların, yolları üzerine çıkan her şey üzerinde de çok büyük etkileri vardır. dünyanın kalın atmosferi bu parçacıkları emerek ve dağıtarak yeryüzüne ulaşmalarını engeller. buna ek olarak, dünyanın uzaydaki uzantısı olarak niteleyebileceğimiz güçlü bir manyetik alanı vardır. bu alan, dünyanın dış çekirdeğindeki eriyik demir alaşımları vasıtasıyla oluşur.

  dünyanın güneş rüzgar ve fırtınalarıyla etkileşime girdiği bölgeye manyetosfer adı verilir. güneşten gelen parçacıklar yüzünden manyetosferin şekli sürekli değişmektedir. pozitif yüklü protonlar ve negatif yüklü elektronlar manyetosfere girdiklerinde, bir çoğu daha atmosfere bile ulaşamadan dışarıya doğru yön değiştirirler.

  daha fazla plazma taşıyan ve daha hızlı ilerleyen güneş fırtınaları ise manyetosferi oldukça zorlar. plazmanın büyük bir bölümünün yönü değişse de, bir kısmı manyetosferde takılır ve kutup yakınlarındaki açık manyetik çizgiler boyunca ilerlemeye başlar. bu yüklü parçacıklar, atmosferdeki nitrojen ve oksijen molekülleriyle çarpıştığında aurora yahut kutup ışıkları adıyla da bilinen kozmik ışık bulutlarının oluşmasına sebep olurlar.