şükela:  tümü | bugün
 • mao inhibitoründen sonra fluoksetin içeren ilaçlar kullanmak için en az iki hafta temizlenme süresi beklenmelidir.(bkz: fulsac)
 • komşuda mucize etkisi gösteren ilacı doktora danışmadan kendi üzerinde denemeye kalkan yurdum insanı zarar görmesin diye olsa gerek ülkemizde henüz resmi olarak piyasada orijinali bulunmayan etken madde türü. bilindiği kadarı ile şu an piyasada sadece sentetik bir mao inhibitörü olan aurorix vardır. diğer antidepresanlara geçerken bekleme yapmaya gerek yoktur.

  20 yıl sonra gelen edit : uzmana danışıldı. teorikte 2 hafta beklenmesi gerektiği ancak pratikte özellikle yatan depresif hastayı ilaçsız bırakmayı göze alamayıp biraz risk alıp hemen başlayabildikleri de olduğu bilgisi geldi. moklobemidde yani aurorixte biraz daha gevşek davranılabiliyormuş.
 • direncli depresyonlarda pek de etkili olmayan anksiyolitik ozelligi daha on planda olan antidepresan turu. dolayisiyla baska hicbir antidepresana cevap vermeyende denenmesi pek de mantikli olmamakla birlikte ssri sonrasi hemen baslanirsa tehlikeli hipertansif krizler doguracaktir. beraberinde eski tip irrevesible olanlari peynir reaksyonu denilen bir krize yol acacaktir. bu bahsettiklerimz sadece mao a inhibitorleri icindir mao b enziminin inhibitorleri (orn selegilin) parkinson hastaligi tedavisinde kullanilir.
 • dmt ile birleşince dünyanın bilinen en güçlü psychedelic deneyimine sebep olan inhibitörler. üzerlik tohumundan elde edilebilirler, üzerlik tohumu da aktarlardan elde edilir. sıkı diyet gerektirir, şamanik kullanımı hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan tehlikelidir.
  (bkz: ayahuasca)
 • mdma yani ecstasy ile kullanıldığı takdirde ölümcül sonuçlar doğurabilir. bu ikisini aynı zaman dilimlerinde kullanmayı düşünen arkadaşlar varsa aman diyim.
 • norepinefrin ve serotonin yıkımını bloke ederek etkisini gösterir, depresyon tedavisinde kullanılır. bir diğer alternatifi ise trisiklik antidepresanlardır, bunlar ise norepinefrin ve serotoninin sinaptik aralıktan geri emilimini bloke eder.
 • mao, noradrenerjik, dopaminerjik ve serotoninerjik sinir uçları, karaciğer, barsak ve akciğerde daha yüksek oranda olmak üzere çeşitli bölgelerde bulunan mitokondriyel bir enzimdir. mao a noradrenalin (na) ve serotonin (5-ht)’nin yıkımından sorumludur. mao inhibitörleri beyinde çeşitli nöromediyatörlerin*** etkinliğini artırır. selektif mao a inhibitörleri: moklobemid, klorjilin. genellikle moklobemid tercih edilir, etkisi geri dönüşlüdür.
 • sadece depresif kişilerde değil, sağlıklı kişilerde de stimülasyona (öfori, uykusuzluk) neden olur. antidepresif etkileri tad’a göre daha kısa sürede ortaya çıkar*. iştahı artırır. amfetamine benzer şekilde sss’ni uyarıcı etki gösterirler. rem dönemini kısaltma açısından en güçlü ilaçlardır. narkolepside
  kullanılır. uzun süreli kullanımları sonucu sempatolitik etkileri (ortostatik hipotansiyon) ortaya çıkar. bunun nedeni adrenerjik sinir uçlarında birikerek noradrenalinin yerini alan oktapamin adlı yalancı mediatörün
  birikmesine neden olmalarıdır. indirekt etkili sempatomimetiklerin etkisini artırır. en önemli yantkileri selektif olmayan ilaçlarda görülen hepatit ve periferik nöropatidir.
 • bir çok ilaç prospektüsünde gördüğüm mao inhibitörleri kullanılması durumunda dikkat edilmesi ya da bıraktıktan en az 2 hafta geçince kullanılmaya başlanılması yönünde uyarı ibaresi bulunmasından dolayı ne menem bir şeymiş bu deyip uzak durmakta fayda olduğunu düşündürten ilaç grubu.
 • yüksek lisans tez konumdur. bunların kumarin bileşikli formlarının biyokimyasal etkisi konumdur. literatürdeki makaleler genelde organik kimya kısmı üzerinde yoğunlaşmıştır.

  mao’ nun; mao a ve mao b olmak üzere iki fonksiyonel izoenzimi bulunmaktadır. insan beynindeki mao nun % 80 i mao b dir. mao a ise daha çok karaciğer ve bağırsak çeperlerine yerleşmiştir.

  iki izoenzim farklı genlerden sentezlenmesine rağmen % 72 oranında gen dizilimleri benzerdir.
  mao-a ve mao-b’nin inhibisyonu bu aminlerin yıkımını engelleyerek antidepresan ve anti parkinson etkisi sağlar. mao-a seçici olarak epinefrin ve serotonini oksitlerken, mao-b ise dopamini oksitler.

  mao- b favorimizdir.
hesabın var mı? giriş yap