şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "öcü gibi korkuyorlar mao zedong yoldaşımdan" girişiyle beni benden alan bir ozan rençber şarkısı.

  (bkz: türkçe şarkılarda geçen mükemmel sözler)
 • sözlerini de yapıştırayım tam olsun:

  öcü gibi korkuyorlar
  mao zedong yoldaşımdan
  gün geçtikçe ürküyorlar
  mao zedong yoldaşımdan

  kim saldırdı hele bakın
  adi revizyonist akın
  kaçıyorlar takım takım
  mao zedong yoldaşımdan

  burjuva mevki düşkünü
  marksizm'e kin güdüşünü
  korka korka ürküşünü
  mao zedong yoldaşımdan

  ibo zulme korku saldı
  beynimizde bilinç kaldı
  savaşarak ilham aldı
  mao zedong yoldaşımdan

  partizanlar savaşacak
  tüm safalar yıkılacak
  rençber de örnek alacak
  mao zedong yoldaşımdan!
 • "başta türkiye komünistleri olmak üzere tüm dünya komünistleri yoldaş mao zedong un şahsında marksizme leninizme yönelen modern revizyonist troçkist kırması menşevik alaşımı yeni oportünist cepheyi de yerle bir edecektir. yaşasın marx engels lenin stalin ve mao zedong yoldaşların ışıklı yolu" şeklinde başlayan ozan rençber şarkısı. troçkistler yanında söylemenin büyük ayıp, tii, kaka olduğu da dikkate alınmalı, söylenilen yere dikkat edilmelidir. (bıyık altı smiley)
 • türkiye solunun köylüyle yakınlaşma çabası içinde olduğu ve ısrarla kentlileşemediği bir dönemin ürünüdür. kitsch müzik nedir diye sorsalar herhalde en güzel örnek bu parça olur. dinleme fırsatı olmayanlar için belirteyim, parçanın müziği ankara misket havalarına çok benzemektedir. yani öyle bandista ya da inti ilimani tarzında bir şey zannetmeyin. türkiye'deki protest müzik o yıllardan bu yana biraz yol katetmiş olsa da, aynı şeyi türkiye solu için söyleyebilirmiyiz pek emin değilim. yaklaşık 10 yıl önce bunu ilk dinlediğim zamanlarda (çatık kaşlı ve yelekli bir devrimciyken) çok güldüğümü hatırlıyorum. ama bugün "ya kazayla bu adamlar devrim yapsaydı halimiz ne olurdu" diye düşünmekten alamıyorum kendimi.
  not: bu arada parça nasıl bir travma yaşattıysa, üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen hala melodisi kulaklarımda yankılanıyor.
  edit: merak edenler için linki http://utube.fdlive.com/…r-mao-zedung-yoldaşım.html
 • giriş kısmını kesinlikle gök yeleli bozkurt yazmıştır. ozan rençber de mahlasıdır.

  ne demiş gök yeleli: "başta türkiye komünistleri olmak üzere tüm dünya komünistleri yoldaş mao zedong un şahsında marksizme leninizme yönelen moderen revizyonist troçkist kırması menşevik alaşımı yeni oportünist cepheyi de yerle bir edecektir. yaşasın marx engels lenin stalin ve mao zedong yoldaşların ışıklı yolu"
 • saykodelik bir eser. allah belanızı versin.