şükela:  tümü | bugün
 • mao zedong'un politik felsefesi diyelim. marxism leninism'in o donem cinin durumuna pratik bir sekilde adapte edilmesi. mao nun agzindan "marksizmin cincelestirilmisi"
 • (bkz: mao zedong)
 • türkiyeye gelmiş geçmiş tüm sol teror örgütleri maoisttir. bu bağlamda türk soluna en çok darbe vuran düşünce akımı olduğunu ayan beyan ifade edebiliriz. zira bu tiplerin eline mao'nun "gerilla savaşı üzerine" adlı kitabı haspel kader geçmiş, o kitaptaki "kurtarılmış bölgelerden örgütlenecek bir ordu ile devrim veya bağımsızlık gelecektir" fikri gerek devsol, gerek dhkp-c gerekse de pkk üzerinde yıllarca hakim fikir olmuştur.. marx'ın "kozmoz" fikrini kanaatimce siktir eden ve dar alanda "hücre ev bizim, mahalle bizim" diye dolaşan militanlar, solun insanı yanını da unutuvermişlerdir..

  insanlar bu konu hakkında tuğla gibi kitaplar yazarlarken benim böyle 5-6 satırla olayı özetlemem de eğlenceli oldu gerçi..

  hülasa gerilla savaşını bir kenara bırakırsak totalde maoizm salak bir akımdır. hatta mao'nun kendisine bile yaramamıştır. adam resmen 20 milyon insanı telef etmiştir kendi düşünçelerinden doğan açlık ile.. (bkz: great leap forward)
 • maoistlerin körlüğü ile hiç kimse baş edemez.. onca şey söylenmesine rağmen tek karşı argüman "devrimci liderdir" oluyor.. ulen adam "evinizin arka bahçesinde çelik yapacaksınız","serçeleri öldürelim, onlar tohumları yiyorlar" gibi süper sosyalist fikirleri sunmuş ortaya.. deng'in mao sonrası yaptığının milyonda birini sunamamış halkina allah aşkına nasıl bu adama devrimci diyebilirsiniz? devrimcilik halkını açlıktan öldürmek midir? öyleyse bırakın benim kafam karışsın, bırakın dinci ve liboş olayım..
 • mao'izm mao çe-tung'un (hunan 1893 - pekin 1976) fikirlerini ve felsefesini, siyasi, sosyal, kültürel vb. hayatın her cephesinde geçerli hale getirmeye yönelen marksist akımdır. (özellikle çin'de yaygındır)
 • reel sosyalizmin çökmesinin ardından bir anlamı kalmayan siyasal akım. mao zedung'un marksizme katkıları önemlidir o ayrı ama şu devirde kendini maocu olarak adlandırmak halen soğuk savaş dünyasında yaşamaktan farklı değildir.
 • şu an dünyada ki sosyalist hareketler incelendiğinde en aktifleri güneydoğu asya sosyalist-komünist hareketleridir. nepal, hindistan, filipinler gibi pek çok ülkede silahlı mücadele veren bu örgütler nepal'de startejik üstünlüğü ele geçirerek iktidarın temel taşı olmuştur. hindistan'da ki maocuların ise 75 bin kişilik bir gerilla gücü olduğu bilinmekte.

  türkiye'de de maoculuk türkiye sosyalist hareketinin her döneminde kesintisiz olarak özne olmuş. tabi türkiye'e süren sd-mdd tartışmalarınında en keskin aktörlerinden olmuşlar. hala hoşlaşmaz bu iki akım birbiri ile. fakat sd'ciler çok daha ütopiklerdir. mevzu açıldığında "bu maocular hala 60'larda sanıyor kendini", "köylüyü öncü görüyor", "köylü var sanki" vs diye üfürmektedir. ama birileri oınlara hatırlatması gerekiyor ki "türkiyede işçi var, siz pek bi modernistsinizde ne oldu?" sanki maocular geride kaldı bu turşucuklar aldı yürüdü de devrim yaptı. ulan hıyarlar onlar ne kadar yapamadıysa sen de o kadar yapamadın. iki dakka efendi ol!
 • güneydoğu asya'da, latin amerika kökenli akımlar fazla etkili olmadığından silahlı mücadele dendiğinde akla maoculuk gelir.

  orada maocularla geleneksel komünist partiler arasındaki temel ayrım, legal versus silahlı mücadele mevzusundadır. bu yüzden güneydoğu asya ülkelerinde maoculuk halen bir anlam ifade etmektedir.

  türkiye'de ise silahlı mücadele hiçbir zaman salt maocular tarafından savunulan bir yöntem olmamıştır. hatta güney amerika'dan etkilenen ekiplerin bu konuda maocuları solda sıfır bıraktığı rahatlıkla söylenebilir.

  türkiye'de maoculuk daha çok sscb'nin niteliği tartışmalarıyla anımsanan, bu tartışmadaki pozisyonuyla anlam ifade eden bir siyasal akımdır. sscb dağıldıktan sonra türkiyeli bir komünistin kendisini maocu olarak ifade etmesi için bir neden, bence kalmamıştır.

  mao zedung'un bilimsel sosyalizme katkılarını önemsemek şarttır ama bunun için insanın kendisini illa da maocu olarak tanımlamasına hiç gerek yoktur.
 • türkiye'de maocu dendiğinde aklıma gelen tek isim doğu perinçek.

  doğu perinçek'in yumurtalarından çıkan ulusalcılara bakıyorum, demek ki maoculuk komünist-ülkücü kırmasına deniyor.

  yanlışım varsa düzeltmeyin amk bırakın yanlış kalsın, bakın aşağıda ne yazıyor "bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir"
 • marksizmin doğu ülkelerinde uyarlanmış hali.
  marks, devrim için sömürülen bir işçi sınıfının gerekliliğinden bahsetmişti. hatta ona göre devrim gelişmiş kapitalist ülkelerde olacaktı. oysa rusya gibi sanayileşmemiş bir ülkede oldu devrim. lenin bunu öncü bir parti anlayışı içersinde yine işçilere rol vererek çözmeye çalıştı.
  oysa çin'de, ne rusya gibi aydın bir sınıf, ne de klasik bir sömürgeci burjuva sınıfı vardı. hatta işçilerin sayısı görece oldukça azdı. çin nufusunun çoğu köylülerden oluşmaktaydı.
  işte mao, asya tipi üretim tarzının varolduğu çin'de, işçilerin değil köylülerin önderliğinde, kentlerde değil kırsal alanda bir devrim fikrini benimsedi.
  hatta devrimden sonra da, sonu çok acıklı biten kültür devrimini.