şükela:  tümü | bugün
  • tolga çandar'ın bir albümünde söylediği güzel bir orta anadolu türküsü.
  • adnan veli nin hapishane hayatini anlattigi kara mizah saheseri
  • sozleri soyle olan turku :

mapushane cesmesi yandan akiyor yandan
    mapusluk bir sey degil ayrilik var bir yandan
    ben verem oldum yar yoluna

oy mustantik mustantik tabancami ver bana
    bir hayirsiz ugruna dustum ben bu zindana

duvari deleyim mi yanina geleyim mi
    ac kapiyi gardiyan bes altin veryim mi
  • cengiz özkan yorumu da pek güzeldir
    ayrıca (bkz: mapushane türküleri)
  • altmışlı yıllarda çevrilmiş bazı siyah beyaz türk filmlerinde argo terim olarak kullanıldığına şahit olduğum ama ne anlama geldiğini anlamadığım gerçekte de kastamonu yöresine ait güzel bir türkünün ismi.
  • cengiz özkan'ın kırmızı buğday albümünden bir türkü:

"mapushane çeşmesi yandan akıyor yandan
    mapusluk bir şey değil yanıklık var bir yandan

hey gardiyan gardiyan tabancamı ver bana
    bir güzelin uğruna ceza verdiler bana"
  • (bkz: mapushane)
    (bkz: grup yorum)
  • güzel ve güneşli bir güne mutsuz ve umutsuz uyanılırsa dinlenmesi gereken. cengiz özkan'ın o ağırbaşlı sesi ve erkan oğur'un nağmeleriyle can bulan eser. dinlenmesi gerekir ki içerde yatarı olan senin önemsiz saydığın nelere hasret, özgürlüğün kıymeti nedir iyice anlansın..

musluğu açarsın, traş köpüğünü yüze sürersin, usturayı eline alırsın ve bir türkü tutturursun bas bariton:

"mapushane çeşmesi yandan akıyor yandan
    mapusluk bir şey değil yanıklık var bir yandan

hey gardiyan gardiyan tabancamı ver bana
    bir güzelin uğruna ceza verdiler bana"

bir de imkansız ama ola ki mahpusluk nedir diye merak edersen bir akşamüstü, açarsın ahmet arif, usta sana anlatır güzelce..
  • kastamonu yöresine ait bir türküdür. okan murat öztürk ve tolga çandar bu türküyü çok güzel bir şekilde icra etmişlerdir.
  • üç dört adam var türkü söylerken seslerinden huzur saçan, ruhumu sakinleştiren onları dinlediğimde. bunların ikisi bir araya gelmiş, öyle bir söylemiş, çalmış ki, cengiz özkan ile erkan oğur'dan başkasından dinleyemem artık ben bu türküyü. iki sese dolanmış türkü.