şükela:  tümü | bugün
  • okyanus kenarındadır.
  • mozambik'in hint okyanusu'nda bir liman kenti olan başkentidir.
  • thy'nin 28 ekim'den itibaren haftada 3 gün direkt uçuşlara başlayacağı mozambik'in başkenti.

johannesburg üzerinden bağlantılı uçacakmış. joburg uçuşları cape town'a devam ediyordu. sanırım haftada 4 gün cape town'a devam edecek haftada 3 gün maputo'ya devam edecek (joburg'a günde 2 uçuş olacağını sanmam, zaten saati de - 00:50 - mevcut joburg uçuşu saati)

çok fakir bir ülkenin çok fakir bir şehri. ama bir yerde bir sohbette çok mutlu ve keyifli güzel insanların yaşadığı bir kent olduğunu duymuştum.
    (2 afrika tecrübemden zaten genel olarak afrika insanın güzel, mutlu ve keyifli insanlar olduğunu söyleyebilirim)

kısmet. bir gün görmek inşallah kısmet olur...
  • 28 ekim 2015 tarihi itibarıyla "istanbul-johannesburg-maputo (jnb-mpm)-johannesburg-istanbul" seferleriyle thy ile haftada 3 frekansta türkiye'ye doğrudan uçuş imkânına erişecek mozambik'in başkenti.
  • son zamanlarda artan fidye icin adam kacirma vakalarindan dolayi iyice guvensizlesen sehir. expat nufus ve buyuk sirketlerin calisanlari/ortaklari baslica hedef haline gelmis.

yine de bel piatto adindaki italyan lokantasi denemeye deger...
  • sanılanın aksine çok güvenli ve egzotik bir afrika başkentidir. hint okyanus'u kıyısında olup çok efsane gün doğumlarına bu şehirde eşlik edilebilir. üç tekerli taksilerle şehir turu, el yapımı hediyeliklerim satıldığı pazar ve sokakta içilecek taze hindistan cevizi suyu unutulmazdır.
  • son bir aydır iş için ikamet ettiğim, mozambik'e bağlı şehir, ülkenin başkenti. muazzam bir sahil şeridi vardır, akşamları eline içkisini alan, sahil kenarında bulunan kordon'a giderler. 1 usd 64 mzb'a denk gelmektedir. her şehir gibi sabah ve akşam iş çıkış saatleri trafik rezaleti ile karşılaşıyoruz ve yine her şehir gibi maputo shoping center'da türk lokantası bulunmaktadır.
  • harika bir sahil şehridir. şu günlerde gel gitin giti olduğundan yengeçli okyanus kumlarında hoplaya zıplaya yürüyebilirsiniz.

- çok fazla dilenci var.
    - sosyal yaşam için dengi ve daha gelişmiş çoğu afrika ülkesinden güzeldir.
    - avm'si ve restoranları var ve bunlar geç saatlere kadar açık olabiliyor.
    - güney afrika cumhuriyeti'ne yakın olması ciddi bir ürün çeşitliliği getirmiş.
    - direksiyonları terste.
    - tren garı ve bizim için minyatür sayılabilecek kalesi güzel.
    - güvenlik pek çok ülkeye göre iyi sayılabilir. kalabalıkta telefonumu çıkarabiliyorum en azından.
    - insanları kaba. bak bir etiyopyalı bir güney afrikalı öyle mi?
    - kışı kış değil. dalga geçer gibi 20 derecelerde.

aileyle bile yaşanabilir bir yer. ben sevdim.