şükela:  tümü | bugün
 • cem karaca'nın 70'lerin sonlarında grubu edirdahan ile birlikte yaptığı, sadece konser kayıtlarında yer alan bir parçası.

  son iki mısrası pablo neruda'ya ait olan sözler yaklaşık olarak şöyledir:

  vay benim maraş'ım, anam, anam, can kardaşım,
  vay ben ağlarım, can, can kurbanlarım
  oncağız bebelerim, ellerim, gözlerim, dillerim sustu vay.

  maraş kalesinde güneş doğmuyor
  azdı yaralarım çare bulmuyor
  başucumda anam ağıt yakıyor

  din iman uğruna kestiler beni
  allahsızlar allah deyip kıydılar beni

  önce yangın yangın yuvam yıktılar
  yanık yerlerime hançer soktular
  hançer yarasına tuz biber ektiler

  din iman uğruna kestiler beni
  allahsızlar allah deyip kıydılar beni

  allah adı anıp çocuk kesenler
  mhp yazmayan evler basanlar
  millet deyip milletine nefret kusanlar

  din iman uğruna kestiler beni
  allahsızlar allah deyip kıydılar beni

  maraş kalesi'nde güneş doğmaz mı sandın
  gün gelince bu işin hesabı sorulmaz mı sandın
  kafası kızınca halkım silaha sarılmaz mı sandın
  halkız biz halkız biz yeniden doğarız
  halkız biz yeniden doğarız ölümlerde.
 • toprak yigma bir tepe uzerine kurulmus, gec hitit doneminden kalma oldugu iddia edilen ama buyuk ihtimal roma doneminde yapilmis bir kale. bana ilginc gelen tarafi, zaten bir siradag etegine serpilmis tepeciklerin uzerine kurulmus bir sehir olan maras'ta zamaninda neden kale insaa etmek icin topraktan yigma bir tepe yapilmasina ihtiyac duyuldugudur. tarih icinde hem kalenin kendisi defalarca onarim gormus, hem de ustunde bulundugu yapma tepe ustune toprak eklenerek pekistirilmistir. hatta rivayet odur ki bu onarimlarin birinde, her mahalleye atanan toprak sayisindan seksen toprak eksik getiren kayabasi mahallesi, o zamandan beri seksenler olarak da adlandirilmaktadir. eskiden maras muzesinin icinde bulundugu kalede, muzenin bulundugu bina once dugun salonu vazifesi gormus, yakin zamanda da pastaneye donusmustur. kale icindeki cocuk parki ve cay bahcesi kaleye bir tas yigini olmanin otesinde, kaleyi surekli canli tutan bir anlam katmaktadir. kalenin icindeki dehlizlerden, kale cevresine gizli cikislar vardir. kale, maras mudafaasinda da mucadelenin baslangicini atesleyecek sekilde bir onceki gece gonderden fransizlar tarafindan kendi bayraklarini koymak uzere indirilen turk bayragini, ulucami'ye cuma namazini kilmak icin toplanan halkin yeniden yerine takarak, cuma namazini bayrak gonderinin dibinde kilmasina da sahitlik etmistir.
 • cem karaca & edirdahan'ın maraş olaylarının üzerinden 2 hafta geçtikten sonra londra konserinde seslendirdikleri undisc şarkı. şener yıldız diye bir tip de coverlamış. şarkıda geçen "mhp yazmayan evler basanlar" kısmını sansürlemiş. bir cem karaca şarkısını korkmadan söylemeyi başaramayıp kendini rezil etmiş.

hesabın var mı? giriş yap