şükela:  tümü | bugün
 • veya maraş savaşı. ı. dünya savaşı'nda yenilmesi üzerine, osmanlı imparatorluğu ile 30 ekim 1918'de imzalanan mondros mütarekesi çerçevesinde anadolu'nun birçok yeri gibi maraş'ın da işgal altına girmesi ile işgal güçlerine karşı 21 ocak 1920'de başlayan direniş, 12 şubat 1920 tarihinde işgalin ortadan kalkması ile sonuçlanmıştır.

  sütçü imam olayı
  savaş çıkacağının ilk kıvılcımı 31 ekim 1919'da sütçü imam olayı ile yaşandı. ermeni-fransız lejyon askerlerin uzunoluk hamamı'ndan çıkan peçeli türk kadınlarına el uzatmaları sonucunda ayaklanan türkler ermeni-fransızlara saldırmaya çalışsa da ermeni-fransız askerler, olaya müdahale etmek isteyen çakmakçı sait'i yaraladı. sütçü imam'ın da karşılık vererek ermeni-fransız lejyonerlere kurşun atmasından sonra kısa süreli bir arbede yaşandı.

  bayrak olayı
  27 kasım 1919'da agop hırlakyan'ın evinde fransız komutanı için bir dans tertiplenir. komutanın dansa davet ettiği ermeni kızı "sizinle dans etmekten mazurum. çünkü kendimi esarette hissediyorum. kalede türk bayrağı dalgalandığı sürece, sizinle dans edemem" diyerek teklifini kabul etmez. bunun üzerine kaledeki türk bayrağı indirilir. fransızların şehrin kalesindeki türk bayrağı'nı indirmeleri, suçsuz kişileri öldürmeleri, maraş ileri gelenlerini tutuklamaları tepkileri artırdı. ulu cami imamı rıdvan hoca'nın "kalesinde bayrağı dalgalanmayan ülkede cuma namazı kılınmaz!" sözü, halkı fransızlara karşı harekete geçirdi. kaleye saldıran maraş halkı, içerideki fransız askerlerini etkisiz hâle getirip yeniden türk bayrağını dikti. bunun üzerine 72 gün boyunca şehrin her yanında çatışma çıktı. muharebe sırasında yaşanan en büyük çarpışma türkoğlu savunması idi. ayrıca pazarcık'ta da bir savunma yapılmıştır. afşin ve elbistan çevresinden de önemli derecede yardım gönderilmiştir. daha sonra fransızlar şehri 11 şubat 1920'de boşalttı. fransızlar islahiye yolunda kuva-yi milliye saldırılarına uğradı. böylece 201 kayıp verdi.

  kaynak