*

şükela:  tümü | bugün
 • dil altına koyularak emilen kafa yapıcı bitki.
 • bana anlatıldığı kadarıyla meşe ağacının kabuklarının yakılması sırasında açığa çıkan küllerin, küçük bir işleme tabi tutulması ile hazırlanan bir çeşit keyif verici madde.
  adından da anlaşılacağı üzere maraş'ta yapılyormuş daha çok.
  kamyon şöförleri kullanırmış; daha az sigara içelim diye.
  dil altına ya da alt -ya da üst- dudakla dişler arasına, kağıt mendilin içine konduktan sonra, yerleştirilierek tatbik ediliyor.
  merak edip denediğimde bir çok olumsuzlukla karşı karşıya geldim; sigara içemiyordum gerçekten çünkü ağzım deliler gibi yanıyordu.
  keyif ise aldım, almadım değil, en yakın büfeye gidip aldığım suyu kafama diktiğimde keyiflendim.
  sonrası ise talcid ve renie
  asidik bir şey anlayacağınız
 • dil altına konulup emilen sigaraya alternatif olarak maraşlılar tarafundan kullanılan kına kokulu ve hatta kına renkli igrenc madde.uzun süre kullanımdan sonra dişlerde iğrenç bir görüntü bırakır ve alt diş etinin cekilmesine neden olur...
 • maraş otu olduğu için umumiyetle maraş'ta ve maraşlılar tarafından kullanılan (hakikaten) yöresel enfiye. sadece maraş vurgusunu neden yapıyorum; çünkü maraş ili içerisinde kalan diğer bölgelerin insanlarının pek kullanmadıklarını bilmenizi istiyorum. bunun mübtelâları umumiyetle maraşlıdır veya maraşlılardan görüp etkilenenlerdir.
  maraşlılar bu otu, maraş dışındaki şehirlerde otobüs terminallerinden temin ederler. sigara kadar iğrenç bir maddedir ve daha kötüsü doldurulduğu diş altını git gide eritir.
  amma, işte kullanıyor adamlar, bedeline râzılar.
 • boks yapan kisilerinde agiz cevresini uyusturdugu icin kullandigini duydugum madde
 • bakılınca kınadan ayırt edilmeyen toz halinde bi maddedir. asma külü veya meşe külü ile tütünün karışımından meydana gelir.genelde alt dudağın iç kısmına yerleştirilerek kullanılır, yutulmamalıdır.2005 yılı itibariyle paket fiyatı 25 ykr dir.maraş adana antep ve hatay bölgelerinde yaygın olarak kullanılır.yasadışı değildir ama kullanılmamalıdır,zararlıdır, bağımlılık yapar.
 • aşırı tüketimi cinsel iktidarsızlığa yol açabilir.
 • 2008 aralik ayi itibariyle paketi halen 25 kr olan kafa yapici toz.tiryakisi olan bakkalin söyledigine göre bi paketi 2 gün yetiyomus.ve yine ayni bakkalin dedine göre sigarayi ota baslayarak birakmis,ki bana söyle dedi:"ot sigarayi biraktirir,ama sigara otu biraktiramaz".yani sigarayi hic aratmazmis.ilginc tabi.
 • yavuz ot var
  eyi ot bulunur
  keskin ot
  it öldüren

  gibi sloganlarla kendi pazarlama stratejisini kurmuş piyasa aktörleri(bakkal, aktar, kıraathane...) tarafından satışa sunulur.
hesabın var mı? giriş yap