*

şükela:  tümü | bugün
 • ingilizcesi "death of marat", turkcesi "marat'in olumu" olan 1793 yilinda jacques louis david resmi.

  david'de marat'da jacobin hareketinin birer parcasi idiler ve david neo klasisizm'den uzak bir sekilde ilk kez zamaninin politik bir olayini incelemistir ve gercekten cok basarilidir. resimdeki tek klasik bolum marat'in idealize edilmesidir ki o da gercekten cok basarili islenmistir, zira marat olmeden once cilt hastasi imis ve girdigi kuvette rahatlarmis. ayrica katilinin gogsune sapladigi hancerin izi de mukemmel bir sekilde yansitilmistir.

  marat'in katili charlotte corday'dir ve bu resimde buna bagli mukemmel bir ironi bulunmaktadir. marat'in olumunun sebebi politik bir nedendendir. resimde marat'in oldurulmesinde kullanilan bicak yerde durmakta ve marat'in politik yazilarini yazdigi kalemi elinde durmaktadir. david burda charlotte corday'in marat'i oldurmesini politik bir propaganda olarak yansitmaya calismistir.

  marat'in elinede duran notta, "il suffit que je sois bien malheureuse pour avoir droit a votre bienveillance" yazmaktadir. yani "senin iyi halini odullendirmek icin mutsuz olmam gerekiyor" gibi bir laftir.

  resimde caravaggio etkileri siyah backgrounddan olsun, kubik atmosferden olsun bol bol gorulmektedir.

  bu resim bruksel'in musees royaux des beaux-arts de belgique muzesinde bulunmaktadir.
 • jacques louis davidin en önemli tablolarından biri... marat'nın fanatik bir kadın tarafından banyoda öldürülüşü üzerine resmedilmiştir.

  http://www.ibiblio.org/…/paint/auth/david/marat.jpg
 • bu tablo o dönemin iktidardaki meclisi tarafından david'e ısmarlanmış, tamamlanınca da meclise asılmıştır. david marat'nın tüm vücudunu kaplayan cılk yaraları çizmemiş, marat'yı yüceltmiştir bu eserde; vücut yapısını son derece düzgün, güçlü, yüzünü son derece masum ve huzurlu resmetmiştir. halkın yüzyıllardır alıştığı türden bir betimleme yapmış ve bir şekilde marat'yı isa'yla özdeşleştirmiştir. gereksiz tüm ayrıntıları atmış hatta bazı ayrıntıları kendi eklemiştir; marat'nın elinde tuttuğu, tablodan okunabilen mektup uyduruktur mesela, aslında devrim yanlısı ama militarizm karşıtı olan ve ailesiyle nişanlısının ölümlerinin sorumlusunun marat olduğuna inanan charlotte'un yazdığı bir mektup gerçekten de vardır ama içeriği çok farklıdır ve marat onu eline almamıştır bile. tamamen uydurulmuş ve marat'yı çılgın bir iyiliksever gibi gösteren bir küçük mektup daha vardır resimde..
 • paul jacques aimé baudry'nin, marat'in olumunden neredeyse yuz yil sonra fransa ikinci imparatorluk donemi'nde charlotte corday adli tablosunda da resmedilmistir: http://en.wikipedia.org/…image:charlotte_corday.jpg
 • genç bir kadın, marat'ın evine gidip onu görmek istediğini söyler. marat'ın muhafızları önce buna izin vermez ama kadın ısrar edip marat'ın siyasi rakipleri hakkında bilgi vereceğini söyleyince marat kadının yukarıya çıkarılmasını emreder. cilt sorunları olan marat, vaktinin çoğunu küvette geçirdiği için kadın içeri girdiğinde küvetten çıkmaz. kadının sözünü ettiği siyasi rakipleri, marat tarafından öldürtülen ebeveynleridir. kadın maratı öldürür, sosyete ressamı david de ölümsüzleştirir.
 • jironden taraftarı katilin tam ismi marie anne charlotte cordaydir.
 • jacques louis david, the death of marat, c. 1793

  "they said marat is dead. no. marat is not dead. put him in the pantheon or throw him in the sewer; it doesn’t matter—he’s back the next day. he’s reborn in the man who has no job, in the woman who has no bread, in the girl who has to sell her body, in the child who hasn’t learned to read; he’s reborn in the garrets of rouen; he’s reborn in the basements of lille; he’s reborn in the unheated tenement, in the wretched mattress without blankets, in the unemployed, in the proletariat, in the brothel, in the jailhouse, in your laws that show no pity, in your schools that give no future... oh, beware, human society: you cannot kill marat until you have killed the misery of poverty." v. hugo

  marat öldü dediler. hayır, marat ölmedi. onu ister pantheon'a koyun ister bir lağıma fırlatın; fark etmez. bir sonraki gün geri dönecektir.
  o, işi olmayan adamda, yiyecek ekmek bulamayan kadında, bedenini satmak zorunda kalan kızda, okuma yazma bilmeyen çocukta hayat bulacaktır; rouen'in tavan arasında, lille’in bodrumunda, soğuk bir evde, battaniyesiz sefil bir döşekte, işsizde, proletaryada, bir kerhanede, hapishanede, acımasız yasalarınızda, gelecek vaat etmeyen okullarınızda yeniden hayat bulacaktır.
  ey insanoğlu, yoksulluğun sebep olduğu sefaleti ortadan kaldırmadıkça marat'ı öldüremezsiniz.

  arkadaşımın ricası üzerine çevirdim.. pek etkilendim.