şükela:  tümü | bugün
 • ankara 19 mayis stadyumunda şeref tribününün karşısına denk düşen tribüne verilen addır. bu tribünü kullanan seyircilerin oturarak tezahürat yapma gibi bir yetenekleri vardır.
 • start ile birlikte organizasyona göre binlerce ki$inin hedefe dogru ko$maya ba$ladıgı yarı$ türü.
  (bkz: boston maratonu)
 • maraton (daha doğrusu marathon) aynı zamanda yunanistan'da atina'nın kuzeydoğusuna düşen bir yerleşim biriminin adı. ki milattan önce 490 yılında bomboş bir düzlükken persler yunanlılar tarafından acı bir şekilde yenildiği bir savaşa evsahipliği yapıyor. işte maraton kelimesi de bu zaferi haber vermek için marathon'dan atina'ya kadar koşup (ki koştuğu mesafe 26 mil-bahsedildiği gibi yaklaşık 42 bin metre oluyor) "sevinin, biz yendik!" diyebildikten sonra oracığa düşüp ruhunu teslim eden bir mesajcıdan gelmekte (ki adı pheidippides imiş bu biçarenin, yunan arşivlerine girdim). biraz üzüyor beni, keşke marathon değil de pheidippides denseydi bu uzun koşulara, pheidippides'in ruhu şad olsaydı (biz sözlükçüler olarak pheidippides diyelim en azından, pheidippides için değil, kendimize olan saygımızı yitirmemek adına yapalım bunu)
  (tesekkurler molosztash ve mr hollands opus)
 • (bkz: marathon)
 • maraton günümüz olimpiyatlarının en önemli sporudur. hatta simgesellik bir yana mukavemet yarışlarının en zorlusudur da diyebiliriz. rekabetin çok uzun bir parkura yayılmış olmasından dolayı izlemesi pek zevkli değildir. çünkü genellikle stadyuma girildiğinde -ki burası hesaplanmıştır: genelilkle maratoncular stadyum çevresinde seyirciyi selamlamak anlamına da gelen bir tur atarlar ve bu turun sonunda finişe ulaşırlar. maratonun en güzel anı işte bu andır. çoğu kez maratoncular bu aşamada yeri öpecek kadar yorulurlar(yazık ya) ... maraton yarışcısı maratona çok uzun bir sürede hazırlanabilir. bu yüzden olimpiyatlarda maratonun yeri apayrıdır.
 • nouma'nin bu sezon çiktiği ilk lig macinda ali aydin tarafindan gosterilen çift sari kartla oyundan atilmasindan sonra erman toroglunun ikinci sari kart hakkinda "bu olay nouma,ali aydin ve allah arasindadir" yorumunu yapmis oldugu spor programi. (bkz: ughh nasil yani)
 • mehmet terzi, mehmet yurdadon, zeki ozturk, haydar dogan, ahmet altun, aydin ceken, veli balli ve serap aktas, bu dalda uluslararasi duzeyde dereceler kazanmis bazi sporcularimizdir.
 • resmi olarak 42 kilometre 195 metre olan maratonun eşit şartlarda koşulması olanağı sağlanamayacağı için, elde edilen en iyi dereceye "dünya rekoru" değil, "dünyanın en iyi derecesi" denir.

  edit: tam da entriyi ilk yazdığım yıl olan 2003'den bu yana, aslında parkurun belli kriterleri sağlamasına göre "dünya rekoru" tanılmaması yapılmaya başlanmış maratonda.
  http://en.wikipedia.org/…n_world_record_progression
 • aslen bir atletizm dalı olan maratonun bir futbol programına isim olarak seçilmesi ne kadar mantıklıdır sorusunu gündeme getiren televizyon programı.
 • ligin başlamasıyla birlikte yeniden başlayan,bütün maçların ardından maçlarda olanı, olmayanı,olmasını gerekenleri,olmaması gerekenleri ve olabilitesi olan bütün olayları yılmadan,sıkılmadan konuşabilen, neden birbirlerine sürekli hoca dediklerini anlayamadığım ,izlemek zorunda kaldığım zamanlarda tavırları ve benzetmeleriyle bir şovmen edası uyandıran iki adamın sunduğu, spor programı olduklarını iddia etseler bile futboldan başka bir sporun adı geçmeyen program.