şükela:  tümü | bugün
 • mö 490 yılında persler ve atinalılar arasında olmuş olan savaştır. atinalılar sayıca az olmalarına rağmen galip gelmeyi bilmişlerdir.
 • atinalılarla persler arasında yapılan savaş.
 • m.ö. 490 yılında, atina'nın kuzeydoğusunda yer alan maraton ovası'nda gerçekleşen savaş. savaşta, pers ordusu 6.000'den fazla asker yitirip ağır bir yenilgiye uğrarken atinalılar sadece 192 ölü vermiştir.
  efsaneye göre, pheiddipides adında bir asker zafer haberini ulaştırabilmek için maraton ile atina arasında yaklaşık 40 kilometrelik uzaklığı koşarak aşmış, ama sonunda ölmüştür. günümüzde de sürdürülen maraton koşuları bu askerin anısına düzenlenmiştir.
 • m.ö. 12 ağustos 490 tarihinde gerceklemis ve savas sonrasi gerceklesen 42 kmlik atina kosusuyla bugünkü maratona adini veren savas.
 • maraton savaşı batı tarihinin ilk taşşaklı savaşıdır denilebilir. maraton savaşından önce yunanlar kendi aralarında belirli bir göreneğe göre savaşıp durmuşlar. (hatırlayın; truvada bütün askerler savaşacağına her iki taraftan birer asker * seçilmişti savaşın sonucu bunların dövüşünün sonucuyla belirlenecekti.) savaşlar genellikle grupların birbirine gözdağı vermeleri adına küçük kayıplarla yapılırdı.

  maraton savaşı'nda ise helen kültüründen gelmeyen perslerle karşı karşıya gelindi. yunanlar bu nedenle alışkın olmadıkları bir tarzla savaşmak zorunda kaldılar. ancak zafer kazanabilmeyi de başardılar.

  pers donanması maraton ovasına askerleri çıkarmaya başlar. yunan ağır zırhlı birlikleri de maraton ovasında yerlerini alırlar. birkaç gün savaşmadan beklerler. sonra yunanlar 1500 metre gibi bir mesafeyi hızlı adımlarla katederek saldırıya geçerler. yunan zırhları daha iyidir. mızrakları da daha uzundur. pers ordusu nispeten çok daha zayıf donanımlıdır. hızlı hareket eden yunan ordusu merkezde zayıf yanlarda kalabalık bir profil çizer. zayıf olan merkez hattı biraz geri çekilir. güçlü kenarlar ise bir manevrayla pers ordusunu darmadağın ederler. persler donanmalarına geri kaçmak zorunda kalırlar. savaş sonunda 200 kadar yunan, 6000 kadar da pers askeri hayatını kaybeder.

  şimdi gelelim asıl soruya: bu persler neden direkt atina'ya çıkarma yapmadı da maraton ovasını tercih ettiler?

  bunun sebebi atina yönetimindeki görüş aykırılıklarıdır. atina'da bir grup yönetici perslerle işbirliği içindeydi. perslerin maratondan atina'ya yürümesi atina'nın kendi içinde bir çöküş yaşamasına da neden olacaktı. persler atina'ya vardıklarında kuvvetli bir direniş yerine birbirlerini boğazlayan yunanlarla karşılaşmayı umuyorlardı. sayıca üstün olmaları nedeniyle işler perslerin panladığı şekilde ilerleyecek gibi görünüyordu.

  maratonda kazanan yunan birlikleri yıldırım hızıyla atina'ya şehir savunmasına geri dönerler. maratonda ağır darbe alan persler atina üzerine yürümeye cesaret edemezler.

  bu savaş, savaşlarda taktik ve hızın ne kadar önemli olduğunu ispatlayan tarihin ilk büyük savaşı olarak kabul edilir.
 • perslerin "toprak ve su" istemeleri ardından gerçekleşmiş savaş.

  spartalılar ilk savaşta persleri yerle yeksan ederken 10 yıl sonra persler çok daha büyük bir ordu ile saldırdı. bu sefer onlar dozer gibi üzerlerinden geçti.

  thermopylai geçidi önemli bu savaşta.
  300 spartalı filminde de geçer.

  neyse persler atina'nın ebesini belledikten sonra kallias barışı ile savaş sona ermiştir.
 • pers imparatoru darius'un atina icin yaptigi savastir. bazi tarih kitaplarinda yer alan bilgilere gore persler atticaya indikleri sirada 600 civari trireme bulunurken tahmini 25,000 - 100,000 arasi askerleri vardir. atinalilar da ise sadece 9,000-10,000 arasi hoplite ve plataeanlarin gonderdigi cok az sayida destek kuvvet vardir. sanilanin aksine bu savasta spartalilar yoktur, atinalilarin yardim istemesine ragmen kendi dini kutlamalarinin oldugunu soyleyerek yardimda bulunmamislardir.

  savas devam ederken bir kac gun sonra atina'li komutan miltiades pers askerlerinin dinlendigini, atlarini da sulamaya goturduklerini ogrenir, bunun uzerine tum ordusuyla pers ordusunun uzerine yurur ve tarihin o zamana kadar gordugu en buyuk ordu maglubiyete ugratilir, ustelik spartalilardan yardim almadan.

  bu maglubiyeti kendilerine yediremeyen persler daha sonra darius'un oglu xerxes'in bizzat kumanda ettigi cok daha buyuk bir ordu ile tekrar atina uzerine yurur.
 • persler ve atinalılar arasında, m.ö. 490 yılında, maraton ovasında gerçekleşmiş efsanevi savaş.

  pers ordusu yaklaşık 25.000 askerlik bir kuvvetle savaşırken, atinalıların yalnızca 10.000 askeri vardı. savaşın sonucunu araziyi ve phalanx birliklerini çok etkili kullanan atinalı komutan miltiades belirledi. sonuç ise kesin atinalı zaferiydi.

  bence savaşı ilginç yapan özellik savaş sebepleri. spartalılar ile atinalilar arasında yıllardır süregelen savaş ve çekişmenin sonucunda atina yönetimine spartalı desteği ile yapılan darbenin ardından, atinalılar perslerden yardım ister. persler, iki yunan devleti arasındaki çekişmeye tek bir şartla dahil olur. toprağın ve suyun kurban edilmesi. bunun ne anlama geldiğini bilmeyen, yardıma muhtaç atinalılar hemen kabul eder. persler için bunu anlamı açıktır. atinanın pers toprağı ve kolonisi olması. bu şartlar altında persler atinalıları savunmaya karar verir.

  ancak spartalılar atinaya erken bir saldırı düzenler ve atinalilar perslerin yardımı olmadan savaşı kazanır. atinalılar anlaşmanın geçersiz olduğunu pers kralı darius'a bildirir. sinirlenen darius, 600 gemilik donanmasını atina üzerine salar ve sonuç olarak daha önce pers ordusunda piyadelik yapmış miltiades'in ordusuna mağlup olur.
 • m.ö 490 yılında persler ve yunanlılar arasında yapılan ve yunanlıların galip geldiği savaş.bu zaferi kutlama amacıyla atina'da ünlü parthenon inşa edilmiştir.