şükela:  tümü | bugün
 • dünyada ilk kez maraton 2 saatin altında bugün koşuldu.insanlığın sınırları biraz daha ileri taşındı.
 • teknik olarak 100m'yi 17.08 saniyenin altında koşmaya eş değer...

  sadece 422 aralıksız tekrar ile!
 • kenyalı (neden şaşırmadık) maratoncu eliud kipchoge'nin 12 ekim 2019 günü (bugün) viyana'da 1.59.40 derecesiyle gerçekleştirdiği rekordur. eliud kipchoge, 2018 berlin maratonu'nda 2:01:39 derecesiyle, 2017 yılında da monza'da 2:00:25 derecesi ile koşmuş. ilgili habere buradan, buradan ve buradan ulaşmak mümkün.
 • rekorun son saniyelerini buradan izleyebilirsiniz.
 • kaynak neydi? kaynak sevgiydi, kaynak dag basinda bir bugday tanesiyle günü geciren el kadar kusun gögsünde atan minicik kalbiydi, kaynak emekti..

  maraton mesafesi yaklasik 42.2 km (tam olarak 42 km 195 m)'dir.
  2 saatte bitirmesi icin saatte ortalama 21.1 km'lik hizla kosulmasi gerekir ki bu da ortalama bir futbolcunun en yuksek hizinin yaklasik olarak %60'ina tekabul eder. usain bolt'un en dunya rekoru kiran kosusunda 44.72 km/h'a ulasmisti.
  yani en hizli atletin ulastigi en yuksek hizin %50'si hizla 2 saat boyunca kosmak gerekiyor. insanüstü bir caba!

  t: viyana'da kosulan maratonda kenyali bir atlet eliud kipchoge tarafindan kosulan, parkur (zorlu inis ve cikislara sahip olmayan) ve hava durumu (ne cok sicak ne cok soguk) ozel olarak secildiginden rekor olarak taninmayacak kosu eylemidir.

  not: henuz turkce kaynak olmadigindan yabanci kaynak eklenmistir. yoksa toefl 118, ielts puanim ise 8.5 oldugundan degil yani. *
 • atletizm dünyası için büyük bir olaydır. kenya'lı atlet eliud kipchoge yarışmadan sonra "bunu gerçekleştiren ilk kişi oldum, insanın sınırlarının olmadığını göstermek için insanlara ilham vermek istedim" dedi.

  parkur uluslararası atletizm federasyonları birliği tarafından hazırlanmadığı için kipchoge'nin rekoru resmi olarak tanınmayacak.
 • her mactan once sahanin kenarindaki pistte bir tur attiktan sonra nefes nefese kalan sahsimin yaptigi seyin yaklasik 200-300 kere yapilmasi durumu*

  tanim: stamina'na kurban kenyali atlet
 • sabah durağa yürürken otobüsün ansızın gelmesi ve 10 saniyelik depar atmam sonucu ofise gidene kadar nefes nefese ayılıp bayılmam, sabah bu tragedyayı yaşarken bu haberi okumam çok garip. adam koşarak benden daha hızlı işe gidip gelebilirmiş. tabi sabah ve akşamları trafikte yoğun oluyor otobüs yavaş ondan yoksa ben daha hızlı gider gelirim.