şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1969 doğumlu alman yönetmen. şu ana kadar çektiği filmlere bakıldığında aralarında boş iş olmadığı görülebilir. rivayete göre kendisine harry potter and the prisoner of azkaban'ın film uyarlamasını yönetmesi için teklif götürülmüş, ancak kendisi bu film yerine aynı sene finding neverland'i çekmeyi tercih etmiş, çok da iyi yapmıştır. filmografisi;

  the kite runner (2007)
  stranger than fiction (2006)
  stay (2005)
  finding neverland (2004)
  monster's ball (2001)
  everything put together (2000)
  loungers (1995)
 • cok fazla goz onunde olmayan, kesinlikle ama kesinlikle yonettigi her filmde harikalar yaratan bir yonetmen marc forster. gerek milyon dolarlik butcelerle cektigi filmler olsun*** gerekse de 10.000 dolar gibi bir butceyle cektigi loungers olsun yaptigi isin hakkini sonuna kadar veren birisi. ancak her nasilsa, yazik ki ne yazik adama en iyi yonetmen oscar'ini cok goruyolar diye dusunmekteyim. sanirim kulube alinmasi icin 20-30 film daha cekmesini istiyorlar bu adamin. ama bilmiyorlar ki cektigi her film 10 film gucunde!..
 • monster's ball'la ismini duyuran, su anda stay isimli bi film yonetmekte olan kel kafali genc yonetmen. atmosfer yaratmada basarilidir epey.
 • kötü filmi olmayan yönetmenlerden marc forster. tıpkı stanley kubrick, david fincher gibi yöneteceği filmlere seçtiği hikayeler çok başarılı, bu yüzden de kendini tekrarlamadan her seferinde iyi filmlere imza atabiliyor. o nedenle yeni filmlerini heyecanla bekleyen bir kitle var. son duyurulan iki filminden biri sudan'da halka yardımcı olmaya çalışan bir askerin hikayesini anlatan machine gun preacher, diğeri ise dünyanın altını üstüne getirmiş bir zombi salgını(?!) sonrasında hayatta kalanların hikayesini anlatan post apokalipt world war z. görünüşe göre monster's ball, finding neverland, stay, the kite runner, stranger then fiction gibi dramalarla çok güzel işler başarmışken, son yönettiği bond filmi quantum of solace'ın etkisinde kalmış olacak ki aksiyon sinemasına sarmış. umarım el attığı aksiyon işinde çuvallamaz çünkü kariyerinin en zayıf halkasını quantum of solace oluşturmakta.
 • kariyerinin ilk yarısında monster's ball, finding neverland, stay, the kite runner ve bir yönüyle stranger then fiction ile başarılı dramlara imza atıyorken 2008'de çektiği bond filmiyle muhtemelen daha çok kazanmak için direksiyonu aksiyona kırdı. kazandı ve kazanıyor da... ama filmlerinin kalitesi de bir parça düştü. yine de world war z ile yükselişi bu tür içinde de devam ediyor gibi. önümüzdeki maçlara bakıyoruz.
 • belki de oyuncular gibi tek bir tarza yönelik çalışmak istemeyen yönetmendir.

  bu dönüşümün sebebine dair bir şey yazıp çizdiyse dahi denk gelmedim. filmlerinde dikkatimi çeken önemli bir unsur var. görüntü yönetmeni nerdeyse her filminde roberto schaefer ki bu adam da bana göre muazzam işler çıkarıyor. the kit runner veya stay filmlerinden birine opus magnum'u dersem yanılmam. aynı zamanda cast olarak da başarılı seçimlerde bulunduğunu söylemek gerekiyor. geçişler ve planları kullanma kabiliyeti açısından kanaatimce ayrı bir yeri var.

  babamın oğlu değil ama izleyin, izlettirin.
 • all i see is you'nun yönetmeni olan başarılı sinemacı.
 • acilen dram türüne geri dönmelidir. aksiyon türünde verdiği vasat örnekler onu gün be gün bitirir. biz onu the kite runner ile (bkz: stay) ile sevdik.
 • yeni bond filmini de çekecek olan isviçreli yönetmen/senarist.