şükela:  tümü | bugün soru sor
  • japonlarda, her notayı dinleyenin gözüne gözüne, kulağına kulağına sokma sanatı. japonlar bunu bulduktan sonra çok şımarmışlar ve origami, ikebana, ve hanibana gibi saçma sapan ve işe yaramaz şeylerle uğraşmışlardır. aslında bu japonlar tek tek çok iyi adamlardır ama bir araya gelince böyle şımarırlar işte... yine bir keresinde vietnam'dayız; karşıma bir çük kafalı japon askeri çıktı. hemen imza istedim; ama denemek için. deyyus hemen imza vermeye kalktı; sanıyo ki bütün dünya onu tanıyo... hey allaam ya. neyse konuyu fazla dağıtmayalım; marcato bir müzik terimidir ve markato diye okunur.
  • italyan mutfak aleti markası. bu akşam bir arkadaşımla mutfak muhabbeti yaparken iyiden iyiye "artık şu mutfak işine el atmam lazım" dedim. tam bir pasta, pizza ve tramisu sever olarak, bunun italyan mutfağı olması çok mantıklı geldi. en kısa zamanda bu aletlerden edinmem lazım. detaylı bilgisi ya da bu alana ilgisi olan var ise görüşlerini beklerim.
  • italya menşeili makarna, bisküvi, ekmek, pizza yapma makineleri markası. sitesi üzerinden ürünleriyle ilgili bilgilere ulaşılabilir ancak sadece italya içine gönderim yaptıklarını görünce bir hüzün kaplar makarna heveslisini. yine de araştırılınca aynı ürünün türkiye'de de bazı siteler üzerinden satıldığına şahit olunabilir. anlatılana göre sağlıklı ve dayanıklı aletlermiş. orjinalinde 10 yıl garanti veriyorlar efendim.
  • roma'dan 50 euroya aldığım makarna makinesinin markası. kullanımı gayet kolay. kutunun içindeki kitapda makarna hamurunun tarifi falan var. tarifte tuz yoktu, ya da hamurda tuz kullanmayın gibi bir ibare vardı. üşenmedim italya'ya mail attım ve ertesi gün cevap geldi. hamurda kullanılan tuz makinede korozyona dolayısıylada paslanmaya sebeb olacağından kullanılmaması gerektiğini yazmışlar. canım arada taze makarna yemek istediğinde yapıyorum. bu arada italyadan döndükten sonra türkiyedeki alışveriş sitelerinde de makineyi görünce hayıflandım, boşuna taşıdım oralardan diye...
  • “belirte belirte çalmak” anlamındaki müzik terimi.