• bir sabun reklamında bile pascal'ın dü$ünceler'indeki kadar değerli ke$ifler yapılabilir
 • yürürken karşılaştığı bir tanıdığının başını hafifçe öne eğmesinden bir sayfalık yazı malzemesi çıkartan ve işin ilginci o bir sayfayı satır bile atlamadan okutturabilen büyük yazar.
  okudukça öğrenir,öğrendikçe hayran kalırsınız.ve roza hakmen denen kişinin ne kadar usta bir çevirmen olduğunuda düşünmeden edemezsiniz yky çevirisini okuyorsanız.
 • hareketsiz bir insan olmasına rağmen oldukça hareketli bir hayal gücüne sahip çikolata manyağı fransız yazar. kayıp zamanın izindeyken, çiçek açmış genç kızların gölgesinde giderken, guermantes tarafında kaybolmuştum.
 • aşkın, aslında bir farkında olamama durumu olduğunu savunan, günümüz eleştirmenlerinin deyimiyle "beylik" cümlelerle dolu olan geçmiş zamının peşine takılan kitabı ile okurunu yoran, potansiyel okurun ise "mutlaka okunacak yazarlar" listesine giren, "sevdiğimiz zaman, aşk o kadar büyüktür ki; bir bütün olarak içimize sığmaz. sevdiğimiz insana doğru karşımızdakinin hisleri dediğimiz şey; kendi sevgimizin çarpıp geri dönüşüdür. bizi gidişten daha fazla etkilemesinin, büyülemesinin sebebi ise, kendimizden çıktığını fark edemeyişimizdir", diyerek aşk uğruna yaşayan tüm organizmaları kendine hayran bırakmak istediğini zannettiğim fransız yazar.
 • mme de villeparisis karakterinin inanılmaz dengesizliğinden sorumlu yazar (bkz: çiçek açmış genç kızların gölgesinde)
 • "ünlü bir doktor olan babası, oğluyla marazi bir aşk yaşayan annesi, züppelikle geçen bir gençlik, edebiyat çevrelerinde verilen ziyafetler, paris sosyetesinin 'supeleri', sancılı bir şekilde yaşanan eşcinsellik, bitmeyen hastalıklar, astım krizleri, hovardaca yaşanan yıllardan sonra perdeleri sıkı sıkıya örtülü eve kapanıp yazılan binlerce sayfalık bir nehir roman ve elli bir yaşında "artık her şeyi yazdım, ölebilirim." diyerek karşılanan bir ölüm."
  ahmet altan'dan
 • "proust kadar sikici tasvirler yapan baska bir yazar gormedim, and i mean literally" gibi frengistan klavyesi odakli mizaha da el vermesiyle de gorulecegi gibi, bu yazarin edebiyat tarihindeki yeri oynak bir fay hattinin tam uzerindedir.
 • yasanilan herseyin mantiki aciklamalari uzerinde durmak yerine, her an ve her hisle ilgili duygusal analizler yapmayi seven yengec burclu fransiz yazar...
  en basit, ucucu bir hissin bile pesine dusup, derinlemesine hissetigi duygulari birbirine gecmiş halkalar gibi anlatabilen bir ustat...
  ask, hayat, muzik, kitaplar, kokular, sanat, alışkanlıklar, gecmiş, seyahat hakkinda doktururken siz de bir defter tutup begendiginiz paragraflari yazamadan duramazsınız.
 • uykuya geçiş anını bile yaklaşık 38 sayfada anlatan adam..françoise sagan'ın en sevdiği yazar.yazdığı detaylar kimilerine saçma sıkıcı gelir, oysa ki hayatın içindeki pek çok şeyi yazmaktadır.
 • swann'ların tarafı, çiçek açmış genç kızların gölgesinde, guarmantes tarafı, sodom ve gomorra, mahpus, albertine kayıp ve yakalanan zaman ciltlerinden oluşan kayıp zamanın izinde isimli şaheser nehir romanın eşcinsel yazarı.
  tamamlayanına henüz rastlamadım.
hesabın var mı? giriş yap