şükela:  tümü | bugün
 • taktisyen teknik direktörlerin şahı, futbol hakkında -muhtemelen- yaşayan en yetkin insan.

  bielsa'nın taktik anlayışını biraz açıklamak gerekirse:
  -bir oyun kurucu ve üç forvetten oluşan ileri hattı genelde bozmaz.
  -savunmanın merkezinde rakibin merkez forvet sayısından bir fazla stoper oynatır. imza formasyonu olan 3-3-1-3'ü çift santraforla oynayan rakiplere karşı kullanır. bilbao genelde 4-2-3-1 veya 4-3-3 oynayan takımlarla karşılaştığı için daha çok ikili savunma (bekleri sayarsanız 4, ama o iş öyle değil) tercih eder bilesa, avrupada götünün 3lü oynatmaya yemediği yalandır. bielsa deilidr, kafasına eserse kalecisiz de oynar.
  -rakibin hamlelerine karşılık verebilecek esnekliği saglamak açısından bielsa ön liberoları stoper oynatır. bu aynı zamanda bielsa'nın takımlarına geriden top çıkarma konusunda avantaj sağlar.
  -hücüm bekleriyle oynamayı sever, açık oyuncularını sık sık bek oynatır. ama bielsa'nın takımlarında bir bek çıkarken diğer bek geride kalır, bek kullanımı asimetriktir.
  -tempo ve pas konusuna gelirsek: bielsa'nın takımları pas yapar, ama barcelona gibi saatlerce ayağa pas yapmazlar. değişken tempo ve kısa paslar sonrası atılacak direk bir pas ve oyun temposunu arttırmak esastır.
  -bielsa'nın takımları savunmayı olabildiğince ileri çıkararak oynar. top gerideyken ileri 3 lünün kanatlardaki oyuncuları çizgiye basmalıdır. amaç savunmayı açmak, ve araya orta sahadan desteğe gelen oyunculara top atmaktır.

  (bkz: un enganche y tres punta)
  ön liberodan stoper yaratmanın güncel bir örneği için (bkz: javi martinez)
  gerektiğinde stoper, gerektiğinde orta saha gerektiğinde wb oynamış emektar şilililer için (bkz: maurico isla) (bkz: gary medel) (bkz: arturo vidal)
  bielsa entrysini bitirirken ali ece'ye selam çakarcasına (bkz: humberto suazo)
 • maçları çömelerek takip eden bir emmidir. (bkz: emmi duruşu)
 • 55 rosario/arjantin doğumlu teknik direktör. lakabı manyak rıfat.
  2010 güney afrika dünya kupasında şili milli takımının başında. daha önce 2002 de arjantin milli takımı ile yere çakılıp gruptan dahi çıkamasa da şili ile futbolun adaleti varsa bu sefer gruptan çıkacak.
 • şili futbol federasyon başkanı değişince görevinden istifa etti. favori boca juniors, plase x milli takımı, sürpriz evde taşak keyfi yapıp karısını dövmesi.
 • şili milli takımı ile 2015 yılına kadar yeni bir sözleşme imzaladı. şilililili yar.
 • yine bir dünya kupasıyla salonlarımıza misafir olan bielsa'nın arjantin'i 2002'de gruptan çıkamamasına rağmen, şampiyon olan brezilya'nın teknik direktörü luis felipe scolari turnuva sonunda bielsa'nın 3-5-2 'sinden ( inönü stadını bilenler için söylüyorum, biz bu tarz 3-5-2 lere daha çok 5-3-2 attacking deriz ki, cm severler birbirini daha iyi anlasın) ilham aldığını söylemiştir. bu da aklımda yer etmiş, lanet olasıca, gereksiz bir bilgidir. ne de olsa beyin bedava.
 • sene başında inter'e hayır dedikten sonra, chelsea'nin de avb sonrası teklifini 2 kez reddetmiş deniyor.
  nazarımda peygamberliğe doğru emin adımlarla yürümekte kendisi.
 • eğer bize(galatasaray) şöyle aha tam da bu şekilde top oynatabilecekse, 3üne 5ine bakmadan hemen getirilmesi gereken adam... imparatorun yerini tutmaz ama yapılan pressi gördükçe imparatoru hatırlatır..
  evet başkan madem yaptın bir şey etrafında ki danışman bozuntularına uyup yok advocat yok mancini filan uğraşıp tüy dikme
 • şu an hiçbir takımı çalıştırmayan teknik direktör. deha kelimesinin içini doldurabilen ender spor adamlarından. galatasaray kurumsallaşma arzusundaysa, vizyon sahibiyse 68 yaşındaki heynckes'ten, lucescu'dan önce, futbol aleminin en büyük balonu mancini'den önce bu adamın peşine düşmelidir. bu adamdan aşağısını getiren yönetimin derdi kurumsallaşma vs değil; fatih terim'dir.

  şunu da son olarak belirteyim: yabancı sınırı var olduğu müddetçe galatasaray'a fatih terim'den daha çok katkı sağlayacak bir teknik direktör henüz yaratılmamıştır.
 • pep guardiola'nın "ondan çok şey öğrendim, benim için dünya'nın en iyi teknik direktörüdür" dediği,

  2002 dünya kupası şampiyonu brezilya teknik direktörü scolari'nin "arjantin ve bielsa için üzgünüm çünkü ondan kopya çektim; biz arjantin gibi oynadık. onun milli takımının eleme grubundaki bütün maçlarını izledim ve finallere gelirken kendi sistemimi çöpe attım. sonunda kazanan biz olduk" dediği,

  mauricio pochettino , gabriel omar batistuta gibi isimleri futbol dünyasına kazandırmış,
  20 yıl aradan sonra atletico bilbao'ya avrupa ligi ve kral kupası finali oynatmış,

  2010 dünya kupasında şili'yi 3-6-1 dizilişiyle oynatıp turnuvaya damga vurmuş,

  yüksek kalibreli takımlar yönetmemesine rağmen hiçbir zaman kazandığından fazla yenilgi yüzü görmemiş bir balondur.

  belki dünyanın en yeteneklisi denilen mourinho kadar şanslı olsa, bugün hakkında çok başka şeyler yazılabilirdi. ama değil.
  gittiği her takımda temel atmak zorunda kalmış, hiçbir zaman oturmuş bir kadroya sahip olamamış bir adamdır. prensipleri ve delilikleri yüzünden hiç mutlu olamamış/edememiş olsa bile söylenildiği gibi bir taktik dehasıdır kendisi.

  not: bilgilerin bir kısmı acetoblog'dan alınmıştır.