şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bizim nesil için tartışmasız 2 şey vardır;

  1. dünyanın gelmiş geçmiş en iyi sol beki roberto carlos'tur.
  2. dünyanın gelmiş geçmiş en iyi sağ beki cafu'dur.

  not: galatasaraylıyım.
 • marceloya sorsan carlos der amk
 • çalım yediği sene roberto carlos dünya kupası aldı ama marcelo 7 gol yedi. edit: hatta "2014 dünya kupasının" ilk golünü kendi kalesine attı.
 • roberto carlos marcelo'nun oynamaya çalıştığı şeyin yaratıcısıdır.
  carlos tanrı ise marcelo peygamberdir. cafu ise seytandır.
 • liseliler bilmez, roberto carlos hem dünyanın en iyi sol bekiydi hem de en iyi forvetiydi.

  marcelo ne zaman en iyi forvet olur o zaman karşılaştırırız.
 • her ikisinin de en iyi zamanlarını görmüş biri olarak diyebilirim ki;

  * marcelo, carlos'tan çok daha teknik bir oyuncu. top kontrolü, bitirici vuruş kalitesi, çalım becerisi falan carlos'un çok daha ötesinde. hatta iddia ediyorum, bırakın türkiye ligi'ni, 5 büyük ligde başa güreşen takımlar dışındaki takımlarda, rahat rahat 10 numara mevkisinde bile oynabilir kendisi.

  * carlos'un ise alamet-i farikası, sert şutları ve inanılmaz dinamizmiydi. her maçta o koridoru, 10-12 kez gider gelirdi, çok hızlıydı ve çok güçlüydü.

  ikisi de real madrid'de en iyi dönemlerini yaşadı/yaşıyor. carlos'un marcelo'ya artı olarak bir dünya kupası var. ve tabi ki carlos, marcelo'dan daha medyatik bir insandı.

  edit : bazı arkadaşlar, bu karşılaştırmamda carlos'a kazma demek istediğimi düşünmüşler. tabi ki öyle bir şey yok, carlos da teknik kapasitesi çok yüksek bir oyuncuydu ama marcelo o anlamda carlos'tan çok daha iyi bence..
 • başlığın 2018'in nisan ayında açılması çok ilginç. şimdiye dek on kere açılması gereken bir başlık.

  karşılaştırma konusuna gelirsek, bir pele mi maradona mı ya da messi mi c. ronaldo mu kıyaslamalarından çok daha mantıklı bir karşılaştırma olduğu kesin; aynı mevki ve aynı takımlarda oynamış olmaları sebebiyle.

  yine de cevap vermesi zor bir versus. sanırım çoğumuz marcelo'nun daha teknik ve pasa daha yatkın ve daha asistçi bir oyuncu olduğu husunda hemfikiriz. r. carlos ise skora direk etki edebilen bir futbolcu. tabi sayısız frikik kullanma şansına sahip olduğunu unutmamak gerek.

  roberto carlos oynarken sol kanatta ekstra bir oyuncu bulunmasına gerek kalmazdı. muhtemelen carlos varken c. ronaldo sol iç forvet oynayamazdı. çünkü o kadar dinamikti ki geri dönüşlerde hiç sıkıntı yaşamıyordu. bir bakmışsın hücumda bir bakmışsın defansta. sanki hiç hareket etmiyormuş gibiydi. sanırım c. ronaldo carlos varken direk forvet olurdu.

  marcelo ise bir yazar arkadaşın dediği gibi 10 numara pozisyonunda oynatsan yadırganmaz bir futbolcu. o derece oyun zekası yüksek.

  dediğim gibi karar vermek çok zor. muhtemelen takıma oynatmak istediğiniz oyun felsefesine göre birini tercih ederdiniz.
 • carlos, 100 küsur yıldır 11 kişi oynanan bir oyunun, 1 mevkisinde gelmiş geçmiş en iyi oyuncu unvanını tek başına domine etmiştir. efsane futbolcuların, teknik direktörlerin yaptığı all star 11'lerde hiç aksine denk gelmedim. acaba dediğimiz bir alternatifi bile yoktu uzun süre. marcelo işte o acabadır. ama sadece o kadar daha fazlası değil.

  not: hagi, neffis bir çalımspor
 • bir futbolcunun iyiliği aldığı kupa sayısı ile ölçülemez. zira bu durumda hamit altıntop, türk futbolunun en başarılı ismi gibi gözükür. tamam oynamamıştır, ama yine de kupa almıştır.

  marcelo çok iyi bir sol bek olabilir. lebron ile jordan karşılaştırması gibi bir şey yapıyorsunuz. istatistik olarak marcelo carlos'u geçmiş olabilir, lakin carlos bir markadır. dünya futbolunda bu denli marka olabilmiş bir defans oyuncusu yoktur. carlos denilen adam, sol koridoru tek başına idare edebilen biriydi. marcelo'nun önündeki adamları çıkarırsanız o denli idare edemez. lakin carlos da marcelo'ya göre daha düz bir futbolcu. çünkü neden? o dönem o tarz oyuncular vardı. bekten oyun kurması beklenmezdi. carlos bastı mı gaza, gider mi giderdi ama ruhu da vardı yani. şu anki futbolcularda bunun eksiği ciddi miktarda. carlos zevk almak için oynarken, marcelo daha çok iş olarak oynamakta.

  ayrıca carlos'un ismini sayarken yanındakileri sayıyorsak, rakipleri de saymak gerekir o dönemki. bu durumda takım arkadaşları vs. rakipler konusunda marcelo ve carlos'un dişe dokunur bir farkı yok.

  marcelo çok iyi sol bektir. ama carlos markadır. örneğin c. ronaldo çok daha fazla istatistik kasabilmişken, gerçek ronaldo'ya her zaman saygı daha büyüktür. messi yerine ronaldinho denmesinin sebebi nostaljicilik değildir. yahut ne bileyim türkiye için konuşursak, bülent korkmaz'ın en iyi stoperlerden biri olarak anılması onun ruhu sebebiyledir. sergen'den istatistik olarak iyi bir çok adam gelmişken, sergen en iyi türklerden biridir. bunun sebebi zevk alması, taraftarı coşturmasıdır. bunlar sizi marka yapar, istatistikler değil.