şükela:  tümü | bugün
343 entry daha
  • 13. yy asyasında yaşamı anlatan dizidir.

vay be, nasıl gaza geldim. yarın ata binmeye gidecem o kadar. kung-fu'ya da başlarım. hatta kafa tokuşarak selamlaşırım bundan sonra. bizim parlak kumaş pantalonla gezip kafa tokuşan tesbih çeken ülkücüler de ağlamıştır tiplerin karizmasını ve karizmasını görünce.

dizide moğolların yeni başkenti olarak gördüğümüz cambaluc'ta (khanbaliq) kubilay han, bugün çin ve moğolistan'ın yer aldığı toprakları 1368'e kadar kontrol eden yuan hanedanı'nı kuruyor. kubilay'dan sonra temür öljeytü khan (43 yaşında ölen jingim'in ikinci oğlu) yuan hanedanının ikinci kağanı oluyor. cambaluc, bugünkü pekin (beijing). moğolların eski başkenti karakurum ise yok olup gidiyor. yuan hanedanı çin ve moğolistan'ı kontrol ederken, batı asya'da ilhan, çağatay ve golden horde devletleri kuruluyor. (çok enteresan, golden horde> altın ordu)

dizide görülen semazenlerle ilgili:
    semazenlik anadolu'dan çıkma değildir. mevlana>mevlevilik, evet anadoludan, ama mevlana zaten orta asya'dan. ve dizide moğolların çevre kültürlerin yaşamasına nasıl önem ve izin verdiğini de görüyoruz. semazenlik ise sema>gök tanrı orta asya'dan. yani aslında şaman ritüelinin islama adapte olmuş hali diyebiliriz. (hatta daha da kasarsak sifu>sufi)

bu arada ilk sezonun ortasına gelene kadar, marco polo ve kubilay hariç, kim kim anlamakta zorlandım.(yok çinli kim değil, hangi çinli kim) ikinci sezonda saçlar başlar değişince gene başa döndük. hatta bir süre hundred eyes'ın sevgilisi ile empress aynı sandım, mavi prenses ile şansölyenin kardeşini aynı sandım, khutulun'un belikleri olmasa onu da diğer ikisi sanacaktım.

dizi prodüksiyon olarak harika, karakter-kostüm-dekor tasarımları mekan seçimleri çok iyi. ingilizce olması kesinlikle doğru tercih. ancak dizi uzatma hamleleri biraz sıkıcı olmuş. mavi prensesin hamilelik ve sanrı sahnelerini geçtim hep. ama bir yazar "kadın konularını çok sokmuşlar" demiş, haklı, araplaştığı için anlamıyor bizimkiler, ama orta asya devletlerinde kadının yerini bir araştırın bakalım, göreceksiniz ne kadar sözü geçiyormuş kadınların. hem politikada hem dövüşte.

ayrıca 3. sezon yok mu, o nasıl final öyle?
1 entry daha